Białoruś (Беларусь) - Przewodnik

Kraj: Białoruś · Kontynent: Europa
Stolica: Mińsk · Waluta: rubel białoruski
Powierzchnia: 207 600 km² · Populacja: 9 662 900
Stolica - Mińsk
Miasta Gandel· 2552
Zespół Zamkowy w Mirze
Zamki i pałace Gandel· 2036

Białoruś - Informacje ogólne o kraju

Białoruś (Republika Białorusi) to państwo Europie Wschodniej, położone w zachodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej. Na wschodzie graniczy z Rosją, na południu z Ukrainą, na zachodzie z Polską, a na północy z Litwą i Łotwą. Białoruś to kraj o charakterze głównie nizinnym, z dobrze rozwiniętą siecią rzek oraz dużą ilością jezior (głównie polodowcowych). Przeszło 20% powierzchni Białorusi pokrywają liczne bagna oraz moczary, które dają schronienie tysiącom gatunków zwierząt i roślin). Największym punktem kraju jest mierząca blisko 346 metrów n.p.m. Góra Dzierżyńska (Święta Góra). Białoruś nie posiada dostępu do morza, za to może się poszczycić rzekami, które wpadają do morza Bałtyckiego (Dźwina, Niemen i Willa) i Morza Czarnego (Dniepr). Ulubionym miejscem osób preferujących aktywny wypoczynek na Białorusi są okolice rzek Dniepru, Prypeci, Zachodniej Dźwiny czy Niemenu. Są one w znacznej większości czyste i przejrzyste co zachęca do kąpieli oraz kajakarstwa. Dużą popularnością cieszą się także także spływy kajakowe. Duże zanieczyszczenie środowiska na południu i południowym-wschodzie nastąpiło po awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie w 1986 roku. Kolejnym atrakcyjnym regionem chętnie odwiedzanym przez turystów jest charakteryzująca się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi położona na granicy polsko-białoruskiej Puszcza Białowieska. Jest to jeden z najstarszych europejskich lasów zamieszkiwany przez wiele gatunków ssaków i ptaków. W części białoruskiej spotkać można także przeszło tysiąc olbrzymich starych drzew (dęby, jesiony i sosny). W 1979 roku Puszcza Białowieska została wpisana na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO.

Białoruś - Kilmat
Białoruś położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, przejściowego pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym. Charakteryzuje się on niezbyt mroźnymi zimami oraz łagodnymi i dość wilgotnymi latami. Średnie temperatury roczne wahają się od 4°C na wschodzie do przeszło 7°C na zachodzie kraju.
Za sprawą zimnych mas powietrza arktycznego na Białorusi zdarzają się także dosyć chłodne zimy w czasie których temperatura spada nawet poniżej -40°C.
Białoruś - Wademekum turysty
Komputerowa wizualizacja Zamku Biały Kowiel w Smolanach
Zdjęcia [152]
Mińsk
Miasta Gandel· 322
Mińsk
Miasta Gandel· 344
Mińsk
Miasta Gandel· 328
Mińsk
Miasta Gandel· 322
Mińsk
Miasta Gandel· 318
Mińsk
Miasta Gandel· 321