Gruzja (საქართველო) - Przewodnik

Kraj: Gruzja · Kontynent: Europa
Stolica: Tbilisi · Waluta: Lari
Powierzchnia: 69 700 km² · Populacja: 3 718 200
Stolica - Tbilisi
Miasta Bonek· 996
Cminda Sameba
Obiekty sakralne Bonek· 1028

Gruzja - Informacje ogólne o kraju

Gruzja to niewielkie państwo położone na pograniczu Europy i Azji, na terenie Kaukazu Południowego pomiędzy Morzem Kaspijskim i Czarnym. W swoim obecnym kształcie państwo powstało w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Stolicą i zarazem największym miastem Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 roku siedzibą parlamentu jest Kutaisi a sądu konstytucyjnego Batumi. Gruzja podzielona jest na dwie republiki autonomiczne Abchazję i Adżarię oraz dziewięć regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi. Faktycznie zaś, po wojnie Wojnie w Osetii Południowej jaka stoczona została w 2008 roku Abchazja oraz były obwód autonomiczny Osetia Południowa nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich (stacjonują w nich wojska rosyjskie) i stanowią państwa nieuznawane. Gruzja jest krajem zróżnicowanym zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Północna granica państwa przebiega wzdłuż Pasma Głównego (Wododziałowego) Wielkiego Kaukazu. Najwyższym szczytem kraju jest i zarazem trzecią co do wielkości górą Kaukazu jest Szchara. Mierzy 5193 metry n.p.m. i znajduje się na granicy gruzińsko-rosyjskiej. Z kolei najbardziej znanym szczytem Gruzji jest mierzący przeszło 5033 metry n.p.m. Kazbek. Góra znajduje się w pobliżu słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej. Wybierając się w góry warto pamiętać, że Gruzja nie dysponuje zrzeszonymi górskimi służbami ratowniczymi, przez co tamtejszy system ratunkowy jest raczej mało wydajny i nieefektywny. Gruzja to kraj bogaty w liczne zabytki oraz urokliwe miasta. Praktycznie na każdym kroku natrafić tu można na stare klasztory, cerkwie, skalne miasta czy średniowieczne twierdze. Bogata kultura gruzińska, w której dużą rolę odgrywa zamiłowanie do biesiad, muzyki i zasada gościnności są magnesem, który przyciąga turystów z całego świata. Od 2014 roku Gruzja jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, a od 2016 jest członkiem strefy wolnego handlu z Unią Europejską.


UWAGA: Należy pamiętać, że Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa). Przekroczenie granicy w tym miejscu, a następnie wtargnięcie na terytorium Gruzji może mieć opłakane konsekwencje, włącznie z karą pozbawienia wolności.

Gruzja - Kilmat
Na terytorium Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich. Z uwagi na górzystość kraju klimat odznacza się silną piętrowością. Ogromne bogactwo warunków pogodowych na tak niewielkim obszarze jest efektem zróżnicowanej rzeźby, jednoczesnej bliskości morza i rozległych połaci lądu. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji. Zima jest chłodna z niskimi, ale przeważnie dodatnimi temperaturami. Wiosna charakteryzuje się w miarę ciepłą pogodą oraz umiarkowanymi opadami. Latem jest gorąco, temperatury mogą być bardzo wysokie, opady są umiarkowane, ale wilgotność jest wysoka. Jesień jest znacznie bardziej wilgotna, a temperatury są dużo niższe niż latem.
Gruzja - Wademekum turysty
Chaczapuri
Gruzińska Droga Wojenna
Zdjęcia [154]
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 394
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 373
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 360
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 375
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 377
Kazbek
Góry Bosa Stopa· 369