Gruzja (საქართველო) - Przewodnik

Kraj: Gruzja · Kontynent: Europa
Stolica: Tbilisi · Waluta: Lari
Powierzchnia: 69 700 km² · Populacja: 3 718 200
Stolica - Tbilisi
Miasta Bonek· 488
Cminda Sameba
Obiekty sakralne Bonek· 487

Gruzja - Informacje ogólne o kraju

Gruzja to niewielkie państwo położone na pograniczu Europy i Azji, na terenie Kaukazu Południowego pomiędzy Morzem Kaspijskim i Czarnym. W swoim obecnym kształcie państwo powstało w 1991 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego. Stolicą i zarazem największym miastem Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 roku siedzibą parlamentu jest Kutaisi a sądu konstytucyjnego Batumi. Gruzja podzielona jest na dwie republiki autonomiczne Abchazję i Adżarię oraz dziewięć regionów administracyjnych i miasto wydzielone Tbilisi. Faktycznie zaś, po wojnie Wojnie w Osetii Południowej jaka stoczona została w 2008 roku Abchazja oraz były obwód autonomiczny Osetia Południowa nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich (stacjonują w nich wojska rosyjskie) i stanowią państwa nieuznawane. Gruzja jest krajem zróżnicowanym zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Północna granica państwa przebiega wzdłuż Pasma Głównego (Wododziałowego) Wielkiego Kaukazu. Najwyższym szczytem kraju jest i zarazem trzecią co do wielkości górą Kaukazu jest Szchara. Mierzy 5193 metry n.p.m. i znajduje się na granicy gruzińsko-rosyjskiej. Z kolei najbardziej znanym szczytem Gruzji jest mierzący przeszło 5033 metry n.p.m. Kazbek. Góra znajduje się w pobliżu słynnej Gruzińskiej Drogi Wojennej. Wybierając się w góry warto pamiętać, że Gruzja nie dysponuje zrzeszonymi górskimi służbami ratowniczymi, przez co tamtejszy system ratunkowy jest raczej mało wydajny i nieefektywny. Gruzja to kraj bogaty w liczne zabytki oraz urokliwe miasta. Praktycznie na każdym kroku natrafić tu można na stare klasztory, cerkwie, skalne miasta czy średniowieczne twierdze. Bogata kultura gruzińska, w której dużą rolę odgrywa zamiłowanie do biesiad, muzyki i zasada gościnności są magnesem, który przyciąga turystów z całego świata. Od 2014 roku Gruzja jest krajem stowarzyszonym z Unią Europejską, a od 2016 jest członkiem strefy wolnego handlu z Unią Europejską.

UWAGA: Należy pamiętać, że Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie próby wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez tereny separatystycznej Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetia Południowa). Przekroczenie granicy w tym miejscu, a następnie wtargnięcie na terytorium Gruzji może mieć opłakane konsekwencje, włącznie z karą pozbawienia wolności.
Gruzja - Kilmat
Na terytorium Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschód od Gór Suramskich. Z uwagi na górzystość kraju klimat odznacza się silną piętrowością. Ogromne bogactwo warunków pogodowych na tak niewielkim obszarze jest efektem zróżnicowanej rzeźby, jednoczesnej bliskości morza i rozległych połaci lądu. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji. Zima jest chłodna z niskimi, ale przeważnie dodatnimi temperaturami. Wiosna charakteryzuje się w miarę ciepłą pogodą oraz umiarkowanymi opadami. Latem jest gorąco, temperatury mogą być bardzo wysokie, opady są umiarkowane, ale wilgotność jest wysoka. Jesień jest znacznie bardziej wilgotna, a temperatury są dużo niższe niż latem.
Gruzja - Wademekum turysty
Chaczapuri
Gruzińska Droga Wojenna
Zdjęcia [144]
Twierdza Ananuri
Bunkry, Twierdze Bonek· 72
Twierdza Ananuri
Bunkry, Twierdze Bonek· 63
Twierdza Ananuri
Bunkry, Twierdze Bonek· 66
Twierdza Ananuri
Bunkry, Twierdze Bonek· 63
Monastyr Dżwari
Obiekty sakralne Antresolka· 246
Monastyr Dżwari
Obiekty sakralne Antresolka· 245