Austria (Österreich) - Przewodnik

Kraj: Austria · Kontynent: Europa
Stolica: Wiedeń · Waluta: euro
Powierzchnia: 83 872 km² · Populacja: 8 356 707
Stolica - Wiedeń
Miasta Radnik· 903
Salzburg
Miasta Greg· 678

Austria - Informacje ogólne o kraju

Austria to niewielki kraj w środkowej Europie, położony w dorzeczu Dunaju. W swoim obecnym kształcie (przypominającym przewróconą na bok gruszkę) powstał w 1918 roku po upadku Monarchii Austro-Węgierskiej. Austria składa się z dziewięciu krajów związkowych (Bundesländer). Począwszy od XVIII wieku Austria kojarzona jest głównie z pięknymi i malowniczymi alpejskimi krajobrazami. Góry te zajmują przeszło 60% terytorium kraju. Najwyższym szczytem Austrii jest położona we wschodnim Tyrolu w Wysokich Taurach, wznosząca się na 3797 metrów n.p.m. góra Grossglockner. Austria stanowi jedyny poza Niemcami kraj, w którym językiem urzędowym jest język niemiecki. Około 98% mieszkańców kraju używa tego języka lub któregoś z jego dialektów. Prawie jedna czwarta wszystkich Austriaków mieszka w Wiedniu lub jego okolicach. Austria jest krajem o niezwykle bogatej tradycji kulturowej. Wielcy cesarze, królowie czy biskupi władający tu przez wieki stworzyli ogromne dziedzictwo kulturowe (Kulturgut). Kraj ten był także ojczyzną wielu sławnych kompozytorów. Mieszkali i tworzyli tu tacy znani kompozytorzy jak m in. Mozart, Strauss, Haydn, Bethoven czy Schubert. Obecnie praktycznie każdego wieczoru w Wiedniu organizowane są występy wybitnych orkiestr symfonicznych, zespołów pieśni czy kwartetów smyczkowych. Austria stanowi kraj głęboko zakorzeniony w kulturze rzymskokatolickiej, czego świadectwem są liczne święta i festiwale. W zależności od czasu i miejsca bardzo często natrafić można tu na jakieś lokalne święto czy jarmark, bądź procesję Bożego Ciała. Turyści przyjeżdżający latem do Austrii oprócz zwiedzania pięknych i bogatych zabytkowych miast takich jak Wiedeń, Salzburg, Innsbruck czy Steyr, chętnie także oddają się pieszym wędrówkom górskim. Zimą zaś Austria staje się prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa. Niezliczone ośrodki narciarskie zaspokoją nawet najbardziej wybrednego miłośnika sportów zimowych. Oprócz górzystego krajobrazu na terenie całego kraju spotkać możemy także liczne pałace, zamki, klasztory, piękne kościoły czy malownicze miasteczka. Praktycznie każda górska miejscowość wygląda tu jak z pocztówki.

Austria - Kilmat
Austria położona jest w środkowoeuropejskiej umiarkowanej strefie klimatycznej. Jednak ze względu na usytuowanie pośród Alpejskich szczytów występuje tu wiele różnych typów klimatu górskiego. Przykładowo latem można jeździć na nartach na lodowcu, a po zjechaniu do doliny wykąpać się w oświetlonym promieniami ciepłego słońca jeziorze. Zimy i lata rokrocznie różnią się znacznie. Zdarza się często, że w niżej położonych regionach narciarskich śnieg wcześnie topnieje, a lato jest tak ciepłe jak przykładowo w sąsiednich Włoszech.
Austria - Wademekum turysty
Omlet Cesarski Kaiserschmarrn
Wysokie Taury
Wiedeńskie kawiarnie
Dolina Wachau
Zdjęcia [985]
Zamek Aggstein
Zamki i pałace ZenSu· 243
Dachstein 5 Fingers
Góry ZenSu· 277
Linz
Miasta Donna· 276
Linz
Miasta Donna· 270
Linz
Miasta Donna· 257
Linz
Miasta Donna· 259
Austria - Przydatne informacje
Strefa czasowa
Od ostatniej niedzieli marca do ostatniego weekendu września w Austrii obowiązuje czas letni: GMT (uniwersalny czas średni) + 2 godz, natomiast w pozostałym okresie czas zimowy: GMT + 1 godz.
Zegary w Austrii wskazują zawsze tą samą godzinę co w Polsce.

Wymagane dokumenty
Na pobyt w celach turystycznych do trzech miesięcy obywatele państw Unii Europejskiej potrzebują mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub ważny paszport.

Ubezpieczenie
Ewentualne koszty leczenia w Austrii są zwracane ubezpieczonemu po powrocie do kraju po okazaniu dokumentów, potwierdzających wydatkowane sumy pod warunkiem, że przed wyjazdem zaopatrzył się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). By ją uzyskać, należy zwrócić się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania.

Religia
64% - katolicyzm
12% - bez religii
5% - islam
4% - protestantyzm
3% - prawosławie
12% - inne

Ambasada RP w Wiedniu
Hietzinger Hauptstraße 42c, A-1130 Wien;
P.O. Box 17.
tel. (0-0431) 870-15-0 do 46 , całodobowy 870015-100
fax. (0-0431) 87015-222
Austria - Zabytki i atrakcje
Miasta [30]
Zamki i pałace [52]
Obiekty sakralne [16]
Jaskinie [5]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [1]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [3]
Wodospady [2]
Góry [6]
Skalne miasta, wąwozy [1]
Trasy widokowe [2]
Muzea i Skanseny [7]
Uzdrowiska [2]
Stanowiska archeologiczne [2]
Parki rozrywki [2]
Mosty i wiadukty [1]
Kurorty zimowe [6]
Ciekawe miejsca [1]
Polub nas