Hiszpania (España) - Przewodnik

Kraj: Hiszpania · Kontynent: Europa
Stolica: Madryt · Waluta: euro
Powierzchnia: 504 645 km² · Populacja: 46 661 950
Stolica - Madryt
Miasta Zibi· 883
Barcelona
Miasta carston· 2202

Hiszpania - Informacje ogólne o kraju

Hiszpania (Królestwo Hiszpanii) to rozległe państwo w Zachodniej Europie, położone na Półwyspie Iberyjskim (zajmuje przeszło 85% jego powierzchni). Kraj ten od zachodu graniczy z Portugalią, od wschodu z Francją a na południu znajduje się niewielkie terytorium brytyjskie ze słynnym Gibraltarem. W skład Hiszpanii wchodzą także położone na Morzu Śródziemnym - Baleary oraz znajdujące się na Oceanie Atlantyckim - Wyspy Kanaryjskie. Hiszpania to kraj o charakterze głównie górzystym i wyżynnym z płaskowyżem Meseta, który pokrywa jego większą część. Do najważniejszych masywów górskich zaliczyć możemy m in. Góry Kastylijskie, Góry Betyckie, Góry Kantabryjskie, Sierra Nevada czy znajdujące się na granicy Francuskiej Pireneje. Najwyższym szczytem kraju jest położony na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) i stanowiący kopiec dawnego wulkanu Pico del Teide (3718 metrów n.p.m.). Hiszpania uważana jest za jeden z najpiękniejszych krajów Europy. Złote piaszczyste plaże, rajskie wyspy, błękitne wody Morza Śródziemnego i Atlantyku, a także przepiękne zabytkowe miasta przyciągają każdego roku prawdziwe rzesze turystów. Wielowiekowa historia Hiszpanii pozostawiła po sobie wiele śladów w postaci licznych zabytków, począwszy od pozostałości architektury starożytnego Rzymu poprzez architekturę mauretańską z okresu dominacji arabskiej na południowej części Półwyspu Iberyjskiego aż po futurystyczne budowle współczesne.

Hiszpania - Kilmat
Wielkość Półwyspu Iberyjskiego oraz jego ukształtowanie przyczyniają się do dużego zróżnicowania warunków klimatycznych. Część północno-zachodnią i północno-centralną obejmuje klimat umiarkowany wilgotny, na Mesecie Północnej - klimat umiarkowanie kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej - z gorącymi latami. Andaluzja zaś znajduje się w strefie klimatu ciepłego i półsuchego, a wybrzeże śródziemnomorskie i środkowa część kotliny Ebro charakteryzuje klimat wybitnie suchy. Najwyższe średnie temperatury - przekraczające 18°C - notuje się głównie w Andaluzji i południowym śródziemnomorskim wybrzeżu (Murcja, Alicante), natomiast najniższe, poniżej 11°C, na wysoko wzniesionych terenach Starej Kastylii (Avila, Burgos, Segovia). Wysokie temperatury spowodowane są głownie wynikiem bardzo dużego nasłonecznienia.
Hiszpania to kraj o najcieplejszym klimacie na kontynencie europejskim. Charakteryzuje się on długimi i gorącymi latami, dzięki czemu sezon turystyczny trwa tu przez większą część roku.
Hiszpania - Wademekum turysty
Castells - Konkurs Ludzkich Wież
Alhambra
Bardenas Reales de Navarra
Fuerteventura
Lanzarote
Teneryfa
Sardana - narodowy taniec Katalończyków
Sidra de Asturias, czyli sztuka nalewania cydru z wysokości
Muzeum Narodowe Prado w Madrycie
Tomatina - Bitwa na pomidory
Costa Brava
Wielki Tydzień w Hiszpanii
Minorka
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Andaluzja
Świat według Gaudíego
Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela
Korrida (Corrida de toros)
Don Kichot z La Manchy
Zdjęcia [941]
Alquézar
Miasta Stakua· 141
Alquézar
Miasta Stakua· 138
Alquézar
Miasta Stakua· 132
Alquézar
Miasta Stakua· 135
Alquézar
Miasta Stakua· 132
Alquézar
Miasta Stakua· 138
Hiszpania - Zabytki i atrakcje
Miasta [95]
Zamki i pałace [36]
Obiekty sakralne [18]
Jaskinie [6]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [1]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [8]
Wyspy [3]
Góry [5]
Skalne miasta, wąwozy [1]
Wulkany, gejzery [2]
Szlaki [1]
Pomniki [1]
Przyroda [1]
Muzea i Skanseny [1]
Stanowiska archeologiczne [9]
Parki rozrywki [9]
Mosty i wiadukty [3]
Ciekawe miejsca [2]
Polub nas