Hiszpania (España) - Przewodnik

Kraj: Hiszpania · Kontynent: Europa
Stolica: Madryt · Waluta: euro
Powierzchnia: 504 645 km² · Populacja: 46 661 950
Stolica - Madryt
Miasta Zibi· 230
Barcelona
Miasta carston· 1502

Hiszpania - Informacje ogólne o kraju

Hiszpania (Królestwo Hiszpanii) to rozległe państwo w Zachodniej Europie, położone na Półwyspie Iberyjskim (zajmuje przeszło 85% jego powierzchni). Kraj ten od zachodu graniczy z Portugalią, od wschodu z Francją a na południu znajduje się niewielkie terytorium brytyjskie ze słynnym Gibraltarem. W skład Hiszpanii wchodzą także położone na Morzu Śródziemnym - Baleary oraz znajdujące się na Oceanie Atlantyckim - Wyspy Kanaryjskie. Hiszpania to kraj o charakterze głównie górzystym i wyżynnym z płaskowyżem Meseta, który pokrywa jego większą część. Do najważniejszych masywów górskich zaliczyć możemy m in. Góry Kastylijskie, Góry Betyckie, Góry Kantabryjskie, Sierra Nevada czy znajdujące się na granicy Francuskiej Pireneje. Najwyższym szczytem kraju jest położony na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) i stanowiący kopiec dawnego wulkanu Pico del Teide (3718 metrów n.p.m.). Hiszpania uważana jest za jeden z najpiękniejszych krajów Europy. Złote piaszczyste plaże, rajskie wyspy, błękitne wody Morza Śródziemnego i Atlantyku, a także przepiękne zabytkowe miasta przyciągają każdego roku prawdziwe rzesze turystów. Wielowiekowa historia Hiszpanii pozostawiła po sobie wiele śladów w postaci licznych zabytków, począwszy od pozostałości architektury starożytnego Rzymu poprzez architekturę mauretańską z okresu dominacji arabskiej na południowej części Półwyspu Iberyjskiego aż po futurystyczne budowle współczesne.
Hiszpania - Kilmat
Wielkość Półwyspu Iberyjskiego oraz jego ukształtowanie przyczyniają się do dużego zróżnicowania warunków klimatycznych. Część północno-zachodnią i północno-centralną obejmuje klimat umiarkowany wilgotny, na Mesecie Północnej - klimat umiarkowanie kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej - z gorącymi latami. Andaluzja zaś znajduje się w strefie klimatu ciepłego i półsuchego, a wybrzeże śródziemnomorskie i środkowa część kotliny Ebro charakteryzuje klimat wybitnie suchy. Najwyższe średnie temperatury - przekraczające 18°C - notuje się głównie w Andaluzji i południowym śródziemnomorskim wybrzeżu (Murcja, Alicante), natomiast najniższe, poniżej 11°C, na wysoko wzniesionych terenach Starej Kastylii (Avila, Burgos, Segovia). Wysokie temperatury spowodowane są głownie wynikiem bardzo dużego nasłonecznienia.
Hiszpania to kraj o najcieplejszym klimacie na kontynencie europejskim. Charakteryzuje się on długimi i gorącymi latami, dzięki czemu sezon turystyczny trwa tu przez większą część roku.
Hiszpania - Wademekum turysty
Alhambra
Bardenas Reales de Navarra
Fuerteventura
Lanzarote
Teneryfa
Sardana - narodowy taniec Katalończyków
Sidra de Asturias, czyli sztuka nalewania cydru z wysokości
Muzeum Narodowe Prado w Madrycie
Tomatina - Bitwa na pomidory
Costa Brava
Wielki Tydzień w Hiszpanii
Minorka
Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Andaluzja
Świat według Gaudíego
Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela
Korrida (Corrida de toros)
Don Kichot z La Manchy
Zdjęcia [653]
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 110
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 110
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 109
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 115
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 105
Setenil de las Bodegas
Miasta Zibi· 102
Hiszpania - Zabytki i atrakcje
Miasta [93]
Zamki i pałace [35]
Obiekty sakralne [17]
Jaskinie [6]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [1]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [7]
Wyspy [3]
Góry [5]
Skalne miasta, wąwozy [1]
Wulkany, gejzery [2]
Szlaki [1]
Pomniki [1]
Przyroda [1]
Muzea i Skanseny [1]
Stanowiska archeologiczne [9]
Parki rozrywki [8]
Mosty i wiadukty [3]
Ciekawe miejsca [2]
Reklama
Polub nas