Dania (Kongeriget Danmark) - Przewodnik

Kraj: Dania · Kontynent: Europa
Stolica: Kopenhaga · Waluta: korona duńska
Powierzchnia: 43 094 km² · Populacja: 5 534 738
Stolica - Kopenhaga
Miasta Johnny· 684
Roskilde
Miasta Bonek· 2409

Dania - Informacje ogólne o kraju

Dania (Królestwo Danii) to państwo w Europie Północnej, zajmujące niemal cały Półwysep Jutlandzki oraz przeszło 480 mniejszych i większych wysp (największe z nich to m in. Zelandia, Fionia, Lolland czy Bornholm). Kraj ten stanowi część Skandynawii i usytuowany jest pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. W skład Danii wchodzi także Grenlandia (największa wyspa na świecie) oraz położone na Morzu Norweskim, pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią - Wyspy Owcze (Faroerne). Dania jest to kraj głównie nizinny, którego rzeźbę ukształtowała erozyjna i akumulacyjna działalność lodowca. Najwyższym punktem jest wzgórze Yding Skovhøj (172,54 m n.p.m. razem z kurhanem nagrobnym na szczycie). Jak na swój stosunkowo mały rozmiar kraj ten posiada niezwykle długą ciągnącą się na przestrzeni blisko 7,5 tysiąca kilometrów linię brzegową (wraz z wyspami). Jedyna lądowa granica królestwa, z Niemcami liczy sobie zaledwie 69 km. Dania najczęściej kojarzona jest głównie z piękną Kopenhagą, klockami Lego, wikingami oraz baśniami Andersena. Tymczasem jest to kraj o ponadtysiącletniej historii oraz niezwykle bogatej kulturze, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu kultury Europy. Oprócz zabytkowych urokliwych małych miasteczek i wspaniałej stolicy Kopenhagi, Dania oferuje turystom także piękne plaże, wydmy, wcinające się głęboko w ląd klify oraz malownicze fiordy o wysokości sięgającej nawet do 100 metrów. Ponadto spotkać tu można wiele wspaniałych zamków, liczne wiatraki (zarówno te drewniane, zabytkowe jak i nowoczesne) czy imponujące pałace. Dania to także kraj sprzyjający rowerzystom. Znajduje się tu doskonale rozwinięta sieć tras i szlaków rowerowych (ich łączna długość wynosi przeszło 10 tysięcy km).

Dania - Kilmat
Dania charakteryzuje się klimatem umiarkowanym ciepłym typu morskiego. Jest on zdecydowanie łagodniejszy niż w pozostałych krajach skandynawskich. Ponadto wieją tu także bardzo często silne i porywiste wiatry, a pogodę kształtują głównie masy powietrza atlantyckiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata - stosunkowo chłodne, z dużą ilością opadów. Najchłodniejszym miesiącem jest luty, kiedy to średnia temperatura spada do 0°C. Najcieplej zaś jest w lipcu, kiedy słońce nagrzewa powietrze do średniej temperatury 16°C.
Roczna suma opadów waha się w granicach od 600 do 800 mm. Najwięcej opadów występuje w południowo-zachodniej Jutlandii (ponad 800 mm), a najmniej w rejonie Wielkiego Bełtu (około 450 mm).

Dania - Wademekum turysty
Grenlandia
Bornholm
Zdjęcia [237]
Roskilde
Miasta Bonek· 472
Roskilde
Miasta Bonek· 463
Roskilde
Miasta Bonek· 467
Roskilde
Miasta Bonek· 483
Roskilde
Miasta Bonek· 477
Kopenhaga
Miasta Morpheus· 938
Dania - Przydatne informacje
Strefa czasowa
Od ostatniej niedzieli marca do ostatniego weekendu września w Danii obowiązuje czas letni: GMT (uniwersalny czas średni) + 2 godz, natomiast w pozostałym okresie czas zimowy: GMT + 1 godz.
Zegary w Danii wskazują zawsze tą samą godzinę co w Polsce.

Wymagane dokumenty
Na pobyt w celach turystycznych do trzech miesięcy obywatele państw Unii Europejskiej potrzebują mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub ważny paszport.

Ubezpieczenie
Ewentualne koszty leczenia w Danii są zwracane ubezpieczonemu po powrocie do kraju po okazaniu dokumentów, potwierdzających wydatkowane sumy pod warunkiem, że przed wyjazdem zaopatrzył się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). By ją uzyskać, należy zwrócić się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania.

Religia
82% - protestantyzm
12% - bez religii
4% - islam
2% - inne

Ambasada RP w Kopenhadze
Richelieus Allé 12
DK-2900 Hellerup
tel: (+45) 39 46 77 00. fax: (+45) 39 46 77 66
Dania - Zabytki i atrakcje
Miasta [17]
Zamki i pałace [23]
Obiekty sakralne [11]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [2]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [6]
Wyspy [1]
Pomniki [1]
Przyroda [1]
Muzea i Skanseny [10]
Parki rozrywki [12]
Latarnie morskie [1]
Ciekawe miejsca [6]
Polub nas