Dania (Kongeriget Danmark) - Przewodnik

Kraj: Dania · Kontynent: Europa
Stolica: Kopenhaga · Waluta: korona duńska
Powierzchnia: 43 094 km² · Populacja: 5 534 738
Stolica - Kopenhaga
Miasta Alex· 1288
Roskilde
Miasta Bonek· 1672

Dania - Informacje ogólne o kraju

Dania (Królestwo Danii) to państwo w Europie Północnej, zajmujące niemal cały Półwysep Jutlandzki oraz przeszło 480 mniejszych i większych wysp (największe z nich to m in. Zelandia, Fionia, Lolland czy Bornholm). Kraj ten stanowi część Skandynawii i usytuowany jest pomiędzy Morzem Bałtyckim a Morzem Północnym. W skład Danii wchodzi także Grenlandia (największa wyspa na świecie) oraz położone na Morzu Norweskim, pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią - Wyspy Owcze (Faroerne). Dania jest to kraj głównie nizinny, którego rzeźbę ukształtowała erozyjna i akumulacyjna działalność lodowca. Najwyższym punktem jest wzgórze Yding Skovhøj (172,54 m n.p.m. razem z kurhanem nagrobnym na szczycie). Jak na swój stosunkowo mały rozmiar kraj ten posiada niezwykle długą ciągnącą się na przestrzeni blisko 7,5 tysiąca kilometrów linię brzegową (wraz z wyspami). Jedyna lądowa granica królestwa, z Niemcami liczy sobie zaledwie 69 km. Dania najczęściej kojarzona jest głównie z piękną Kopenhagą, klockami Lego, wikingami oraz baśniami Andersena. Tymczasem jest to kraj o ponadtysiącletniej historii oraz niezwykle bogatej kulturze, który odegrał ważną rolę w kształtowaniu kultury Europy. Oprócz zabytkowych urokliwych małych miasteczek i wspaniałej stolicy Kopenhagi, Dania oferuje turystom także piękne plaże, wydmy, wcinające się głęboko w ląd klify oraz malownicze fiordy o wysokości sięgającej nawet do 100 metrów. Ponadto spotkać tu można wiele wspaniałych zamków, liczne wiatraki (zarówno te drewniane, zabytkowe jak i nowoczesne) czy imponujące pałace. Dania to także kraj sprzyjający rowerzystom. Znajduje się tu doskonale rozwinięta sieć tras i szlaków rowerowych (ich łączna długość wynosi przeszło 10 tysięcy km).
Dania - Kilmat
Dania charakteryzuje się klimatem umiarkowanym ciepłym typu morskiego. Jest on zdecydowanie łagodniejszy niż w pozostałych krajach skandynawskich. Ponadto wieją tu także bardzo często silne i porywiste wiatry, a pogodę kształtują głównie masy powietrza atlantyckiego. Zimy są krótkie i łagodne, zaś lata - stosunkowo chłodne, z dużą ilością opadów. Najchłodniejszym miesiącem jest luty, kiedy to średnia temperatura spada do 0°C. Najcieplej zaś jest w lipcu, kiedy słońce nagrzewa powietrze do średniej temperatury 16°C.
Roczna suma opadów waha się w granicach od 600 do 800 mm. Najwięcej opadów występuje w południowo-zachodniej Jutlandii (ponad 800 mm), a najmniej w rejonie Wielkiego Bełtu (około 450 mm).

Dania - Wademekum turysty
Grenlandia
Bornholm
Zdjęcia [162]
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 282
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 272
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 287
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 288
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 289
Klify Wyspy Mon
Ciekawe miejsca Knedel· 291
Dania - Przydatne informacje
Strefa czasowa
Od ostatniej niedzieli marca do ostatniego weekendu września w Danii obowiązuje czas letni: GMT (uniwersalny czas średni) + 2 godz, natomiast w pozostałym okresie czas zimowy: GMT + 1 godz.
Zegary w Danii wskazują zawsze tą samą godzinę co w Polsce.

Wymagane dokumenty
Na pobyt w celach turystycznych do trzech miesięcy obywatele państw Unii Europejskiej potrzebują mieć ze sobą jedynie dowód osobisty lub ważny paszport.

Ubezpieczenie
Ewentualne koszty leczenia w Danii są zwracane ubezpieczonemu po powrocie do kraju po okazaniu dokumentów, potwierdzających wydatkowane sumy pod warunkiem, że przed wyjazdem zaopatrzył się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). By ją uzyskać, należy zwrócić się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia w miejscu zamieszkania.

Religia
82% - protestantyzm
12% - bez religii
4% - islam
2% - inne

Ambasada RP w Kopenhadze
Richelieus Allé 12
DK-2900 Hellerup
tel: (+45) 39 46 77 00. fax: (+45) 39 46 77 66
Dania - Zabytki i atrakcje
Miasta [17]
Zamki i pałace [23]
Obiekty sakralne [11]
Sztolnie i Kopalnie [2]
Bunkry, Twierdze [2]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [6]
Wyspy [1]
Pomniki [1]
Przyroda [1]
Muzea i Skanseny [10]
Parki rozrywki [12]
Latarnie morskie [1]
Ciekawe miejsca [6]
Reklama
Polub nas