Albania (Shqipëria) - Przewodnik

Kraj: Albania · Kontynent: Europa
Stolica: Tirana · Waluta: lek
Powierzchnia: 28 748 km² · Populacja: 3 195 000
Stolica - Tirana
Miasta pligaj· 2307
Korcza
Miasta Donna· 2025

Albania - Informacje ogólne o kraju

Albania (Republika Albanii) to niewielkie państwo w południowo-wschodniej Europie, położone na Bałkanach nad Morzem Adriatyckim i południowym krańcem Morza Jońskiego. Nazwa kraju zaczerpnięta została ze źródeł grecko-rzymskich, mieszkańcy zaś nazywają swój kraj Shqipëria. Nazwa ta pochodzi od słowa Shqipoj oznaczającego mówić otwarcie, jasno i zwięźle. W swoim obecnym kształcie Albania powstała w 1912 roku, kiedy to Kongres Narodowy we Wlorze ogłosił Deklarację Niepodległości (do końca XIX wieku nie istniało nawet pojęcie narodu albańskiego). Po II wojnie światowej polityka samowystarczalności komunistycznych władz doprowadziła do całkowitej izolacji międzynarodowej Albanii. Okres ten trwał aż do lat osiemdziesiątych XX wieku i doprowadził do tego, że dziś kraj ten zaliczany jest do jednych z najbiedniejszych w Europie. Obecnie ten stosunkowo nienaruszony jeszcze przez globalizację kraj oferuje przyjeżdżającym błękitne morze, piękne plaże, góry (prawie trzy czwarte kraju to trudno dostępne tereny górzyste), rzeki i lasy. Najwyższym szczytem Albanii jest położona na przy granicy Macedońskiej góra Korabi (2764 metry n.p.m.). Albania jest jeszcze rzadko odwiedzanym krajem przez turystów. Większość z nich spotkać można głównie na wybrzeżu Riwiery Albańskiej. Albańczycy słyną także z niezwykłej gościnności, która nierozłącznie związana jest z tradycjami kraju.

Albania - Kilmat
Albania zaliczana jest do ciepłych krajów śródziemnomorskich. Jednak na terenach górzystych dominuje klimat umiarkowany kontynentalny. W nadmorskiej części kraju w ciągu roku notuje się od 270 do 300 słonecznych dni. Śródziemnomorski klimat zaś, sprawia, że morska woda na albańskiej riwierze jest latem bardzo ciepła. Swobodnie kąpać się można tu nawet w październiku. W górskich regionach kraju klimat jest znacznie bardziej surowy. Zimy bywają tu bardzo śnieżne, a w najwyższych partiach gór pokrywa śnieżna utrzymuję się przez wiele miesięcy odcinając lokalne wioski od świata.
Albania - Historia
Albańczycy nazywają swój kraj Shqipëria co w dosłownym tłumaczeniu oznacza krainę orła. Ich korzenie sięgają dawnych plemion iliryjskich, starożytnego ludu indoeuropejskiego. Pierwsze ślady obecności człowieka, które udało się odkryć (narzędzia z ok. 30 000-10 000 lat p.n.e.), pochodzą z okresu paleolitu. Znaleziono je w Albanii Południowej. Datuje się, że około 6000-2600 lat p.n.e. nastąpiło ...
PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ
Albania - Wademekum turysty
Ismail Qemal
Park Narodowy Dajti
Skanderbeg - Narodowy bohater Albanii
Zdjęcia [60]
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1315
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1213
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1235
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1300
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1238
Butrint
Stanowiska archeologiczne Donna· 1223
Albania - Zabytki i atrakcje
Miasta [8]
Zamki i pałace [6]
Plaże, morza, jeziora i rzeki [3]
Wyspy [1]
Góry [1]
Stanowiska archeologiczne [2]
Polub nas