Opactwo Maria Laach (Abtei Maria Laach)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Nadrenia-Palatynat
Strona Internetowa: www.maria-laach.de
GPS: N: 50°24'9.88", E: 7°15'8.22"
Opactwo Maria Laach
Opactwo Maria Laach - panorama

Maria Laach to okazały klasztor benedyktyński w zachodnich Niemczech, położony na zachodnim brzegu niewielkiego jeziora Laacher See, około 25 km w kierunku zachodnim od Koblencji. Opactwo założone zostało pod koniec XI wieku na polecenie ówczesnego księcia Palatynatu Reńskiego - Henryka II Andegaweńskiego (1133-1189) i jego żony Adelajdy. Świątynię wzniesiono po zachodniej stronie jeziora Laacher See naprzeciwko istniejącego niegdyś zamku. Przy pracach budowlanych brali udział sprowadzeni przez Henryka architekci z Lombardii. Pierwszy i najważniejszy etap budowy trwał do połowy XIII wieku. Wtedy to ukończono budowę zachodnich wież, oraz wymieniono stare drewniane stropy na kamienne sklepienia kolebkowe. Pierwszymi mieszkańcami opactwa byli ojcowie Benedyktyni z zakonu świętego Maksymiliana w Trewirze. Przez stulecia klasztor stanowił centralny ośrodek religijny i kulturalny regionu Eifel jak i całej doliny środkowego Renu. Na przełomie XVII-XVIII stulecia wnętrza świątyni przebudowane zostały w ówcześnie modnym barokowym stylu. Na początku XIX wieku opactwo zostało przejęte zostało przez wojska Napoleona Bonaparte (1769-1821) i przekazane w ręce jezuitów. Benedyktyni powrócili tu dopiero pod koniec XIX wieku i pozostają do czasów obecnych. Obecnie w pełni odrestaurowany klasztor stanowi idealny przykład romańskiego budownictwa sakralnego z czasów Hohenstaufów (dynastia niemieckich władców panujących w latach 1079-1254). Sercem całego kompleksu jest imponująca trójnawowa bazylika z dwoma transeptami w której każdego dnia rozbrzmiewają gregoriańskie chorały. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się XI wieczna romańska krypta upamiętniająca miejsce pochówku pierwszego opata Gilberta z Affligem. Pomiędzy murami klasztornymi a bazyliką urządzono ogród klasztorny z wieloma gatunkami roślin w których na uwagę zasługują owiane tajemnicami i legendami Lilie z Laach.

Ciekawostki

  • Słowo Laach w języku staroniemieckim oznaczała jezioro i jako nazwa własna było zastrzeżone dla fundacji klasztornych zakładanych przy jeziorach. Praktycznie do XX wieku funkcjonowała także łacińska nazwa Abbatia S.Mariae ad Lacum (Opactwo świętej Marii nad jeziorem).

Zdjęcia [10]
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1159
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1230
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1284
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1242
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1337
Opactwo Maria Laach
Obiekty sakralne Bananas· 1245
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1879 roku w niemieckim mieście Ulm w domu przy Bahnhofstrasse B nr 135 urodził się słynny niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein. Obecnie uważany jest on za jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku. W świecie nauki zasłynął głównie jako twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, oraz jako współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła.
Polub nas