Akwizgran (Aachen)

Niemcy     UNESCO
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Nadrenia Północna-Westfalia
Populacja: 259 269
Powierzchnia: 160 km²
GPS: N: 50°46'31.68", E: 6°4'53.32"
Akwizgran
Akwizgran - panorama

Akwizgran to miasto i zarazem popularne uzdrowisko w zachodnich Niemczech, położone w sąsiedztwie trójstyku granic Niemieckiej, Belgijskiej i Holenderskiej. Posiada ono celtyckie korzenie i to właśnie z tego okresu wywodzi się polska nazwa miasta, Akwizgran. Pochodzi ona od połączenia słów aquae (woda) i imienia celtyckiego boga wody i zdrowia Granusa - Aquae Grani (Wody Granusa). W I wieku n.e. miasto zajęte zostało przez Rzymian, którzy założyli tu swój obóz wojskowy a także rozbudowali miejscowe uzdrowisko. W okresie średniowiecza Akwizgran stanowił jeden z najważniejszych ośrodków państwa Franków oraz rezydencję twórcy imperium - cesarza Karola Wielkiego (742-)814. Przez wielu uważany jest on obecnie za jednego z najwybitniejszych władców średniowiecznej Europy. To właśnie on sprowadził do Akwizgranu święte relikwie - przepaskę biodrową Chrystusa oraz szaty Marii Panny - co spowodowało, że miasto wkrótce stało się celem wielu pielgrzymek z całej Europy. W 794 roku Akwizgran został wybrany na stolicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Na tę decyzję wpłynęły też prawdopodobnie dobroczynne skutki miejscowych źródeł termalnych. Na przełomie XVIII i w XIX wieku do Akwizgranu, zjeżdżali na kuracje a także i ze względów towarzyskich członkowie wpływowych rodzin królewskich i książęcych, a także artyści. Gościli tu także mi n. książę Czartoryski i Fryderyk Chopin.

Akwizgran - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Akwizgranu jest monumentalna Katedra św. Marii (Kaiserdom). W świątyni tej począwszy od 936 roku przez blisko sześć kolejnych stuleci koronowani byli władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Koronacji na cesarza dokonywał Papież. Najstarszą częścią świątyni jest zaprojektowana przez Odona z Metzu oktagonalna kaplica Karola Wielkiego (Pfalzkapelle). Stanowi ona jeden z nielicznych zabytków sztuki karolińskiej tak dobrze zachowanych do czasów obecnych. W katedrze pochowani są m in. sam Karol Wielki oraz Otton III (cesarz rzymski). W 1978 roku katedra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Akwizgran warto także zobaczyć zbudowany w XIV wieku na ruinach pałacu Karola gotycki Ratusz, pochodzący z przełomu X i XI wieku Skarbiec (Dom­schatzkammer), zbudowany w 1267 roku Grashaus (dawny ratusz), neoklasycystyczny budynek Elisenbrunnen (nazwany tak na cześć księżnej Bawarii Elizabeth Ludovici), Pałac Büchel (Büchelpalais) oraz dawne umocnienia miejskie.

Zdjęcia [7]
Akwizgran
Miasta Kefir· 677
Akwizgran
Miasta Kefir· 744
Akwizgran
Miasta Kefir· 657
Akwizgran
Miasta Kefir· 650
Akwizgran
Miasta Kefir· 692
Akwizgran
Miasta Kefir· 769
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najstarszy na świecie browar (Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan) znajduje się na terenie opactwa benedyktynów w bawarskim miasteczku Freising (okolice Monachium). Tradycja ważenia piwa sięga tu pierwszej połowy XI wieku.
Reklama
Polub nas