Rothenburg ob der Tauber

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 11 053
Powierzchnia: 41 km²
GPS: N: 49°22'49.82", E: 10°10'42.71"
Rothenburg ob der Tauber
Rothenburg ob der Tauber - panorama
Rothenburg ob der Tauber to zabytkowe miasteczko w południowych Niemczech (Bawaria), położone w dolinie rzeki Tauber. Jego historia sięga X wieku, kiedy to członkowie możnego rodu Comburg-Rothenburg wybudowali tu swoją warownię. Jakiś czas później wokół zamku zawiązała się osada, która w 1274 roku uzyskała prawa miasta cesarskiego. W kolejnych stuleciach nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które w XIV wieku stało się jednym z największych ośrodków kulturalnych i handlowych Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W 1631 roku w czasie wojny trzydziestoletniej miasto zostało zdobyte i zajęte przez oddziały katolickiego generała Johana von Tilly. Wtedy to, jak opisują to miejscowe legendy generał zebrał wszystkich mieszkańców na rynku i zapowiedział, że jeżeli ktokolwiek jednym haustem wypije trzylitrowy dzban wina oszczędzi on miasto od zagłady. Do próby tej zgłosił się ówczesny burmistrz Rothenburga, któremu udało się podjąć to wyzwanie i wypić potężny dzban wina, a co za tym idzie uratować miasto od zniszczenia. Na pamiątkę tego "heroicznego" czynu każdego roku w Zielone Świątki mieszkańcy obchodzą hucznie dzień Święto Ratowania Miasta (Der Meistertrunk). Kolejny ciężki okres w historii miasta nastąpił w czasie II wojny światowej, kiedy to Rothenburg ucierpiał podczas jednego alianckich nalotów bombowych. Zniszczone wówczas zostało 306 domów, 6 budynków publicznych oraz 610 metrów średniowiecznego muru. Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane.

Zwiedzanie
Obecnie Rothenburg stanowi jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miasteczek Bawarii. Odwiedzając miasto warto obejrzeć m in. wzniesiony w latach 1311-1484 kościół św. Jakuba (Stadtkirche St. Jakob), renesansowy Ratusz, kościół św. Wolfganga (Kirche St. Wolfgang) oraz średniowieczne obwarowania i liczne bramy miejskie (Klingentor, Würzburger, Rödertor, Sieberstor, Spitaltor, Kobolzellertor i Burgtor). Miasteczko położone jest na trasie słynnego romantycznego szlaku (Romantische Straße) wiodącego przez najpiękniejsze Bawarskie miejscowości.

Ciekawostki
- Nazwa miasta Rothenburg ob der Tauber w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Czerwone warowne miasto nad nad rzeką Tauber".
Zdjęcia [23]
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 6
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 6
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 6
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 6
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 6
Rothenburg ob der Tauber
Miasta Cough· 5
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Reklama
Polub nas