Pirna

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Saksonia
Populacja: 40 198
Powierzchnia: 53 km²
GPS: N: 50°57'28.42", E: 13°56'14.64"
Pirna
Pirna - panorama

Pirna to miasto we wschodnich Niemczech, położone u ujścia rzeki Gottleuba do Łaby. To malownicze miasteczko znajduje się na trasie wiodącej z Drezna do Parku Krajobrazowego Szwajcarska Saksonia. Historia osadnictwa na terenach, które zajmuje obecnie miasto sięga epoki brązu. Wtedy to na miejscowym wzgórzu Sonnenstein znajdowała się drewniana łużycka osada. Korzenie słowiańskie potwierdza także obecna nazwa miasta, która pochodzi prawdopodobnie od imienia mitologicznego boga Peruna. Pierwsze udokumentowane pisemne wzmianki historyczne o Pirnie pochodzą dopiero z połowy XIII wieku. Wtedy to uzyskało ono prawa miejskie, a w 1293 roku stało się częścią królestwa Czech pod panowaniem którego pozostawało do 1405 roku. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) przez blisko sześć miesięcy Pirna była oblegana przez wojska szwedzkie. W skutek licznych potyczek i batalii miasto zostało praktycznie doszczętnie zniszczone i splądrowane. Zaraz potem odbudowane, niespełna wiek później zostało wcielone do Prus.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków starego miasta w Pirnie zaliczyć możemy m in. ewangelicko-augsburski XVI wieczny późnogotycki Kościół Mariacki (Marienkirche), XVI wieczny budynek Ratusza, Dom Canaletta (nazwany tak ze względu na uwiecznienie go na jednym z obrazów artysty), stary browar, górujący nad miastem barokowy zamek Sonnenstein oraz znajdujące się przy rynku liczne bogato zdobione kamieniczki mieszczańskie.

Zdjęcia [14]
Pirna
Miasta Jarko· 2850
Pirna
Miasta Jarko· 2571
Pirna
Miasta Jarko· 2635
Pirna
Miasta Jarko· 2552
Pirna
Miasta Jarko· 2579
Pirna
Miasta Jarko· 2707
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pejoratywne określenie Niemców mianem "Szwaby" pochodzi od nazwy jednej z krain (Szwabia) wchodzących w skład tego kraju. W Polsce pojawiło się ono prawdopodobnie wraz z osadnikami, którzy przywędrowali niegdyś na tereny naszego kraju. Znacznie łatwiej wytłumaczyć jest pogardliwe określanie Niemców mianem "Szkop", które wywodzi się od dawnego polskiego słowa "skop" oznaczającego kastrowanego barana.
Reklama
Polub nas