Miśnia - panorama

Miśnia to zabytkowe miasto w południowo-wschodniej części Niemiec, położone nad rzeką Łabą. Założone zostało jako twierdza około 929 roku przez wywodzącego się z dynastii Ludolfingów księcia Saksonii i króla Niemiec - Henryka I (876-936). W 966 roku po podziale Marchii Wschodniej, osada została podniesiona do rangi stolicy Marchii Miśnieńskiej, co dało początek dzisiejszej Saksonii. W latach 1002-1031 miasto należało do Polski. Wtedy też w okolicach Miśni znajdował się gród słowiański. Prawa miejskie Miśnia otrzymała na początku XIII wieku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Wkrótce potem rozpoczęta się budowa pierwszej katedry, oraz przylegającego do niej zamku. W 1423 roku miasto stało się jedną z rezydencji elektorów saskich. W XVIII wieku w czasie panowania Augusta II Mocnego w Miśnia założona została pierwsza manufaktura porcelany. Wynalazcą procesu jej fabrykacji (znanym jak do tej pory jedynie chińczykom) był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (1651-1708), a po jego śmierci jego prace nad "białym złotem" kontynuował jego uczeń Johann Friedrich Böttger. W XIX stuleciu produkcja Miśni osiągnęła skalę przemysłową przy równoczesnym spadku poziomu artystycznego. Zakład produkujący porcelanę funkcjonuje do dziś (Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH) i stanowi największą dumę oraz ważne źródło dochodów Miśni. Każdego roku fabryka odwiedzana jest przez około 300 tysięcy turystów z całego świata.

Zwiedzanie

Serce miasta stanowi malownicze wzniesienie na lewym brzegu Łaby na którym znajduje się okazała gotycka katedra św. Jana i św. Donata (Dom St. Johannis und St. Donatus) sąsiadująca z XV wiecznym późnogotyckim zamkiem Albrechtsburg. W swoim obecnym kształcie świątynia wzniesiona została na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu starego kościoła. Jest to trójnawowa budowla halowa z transeptem i dwuprzęsłowym, poligonalnie zamkniętym chórem wschodnim z prezbiterium. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na pochodzące z okresu reformacji trzy szafiaste retabula ołtarzowe, dzieła Lucasa Cranacha Starszego. W prezbiterium zaś ustawiono cztery figury przedstawiające patronów kościoła - św. Jana Ewangelistę o św. Donata oraz fundatorów świątyni - cesarza Ottona i jego małżonkę Adelajdę. Pozostałe ważne zabytki Miśni to m.in. XVII wieczny pałac Siebeneichen, usytuowany przy głównym rynku (Markt) kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), późnogotycki budynek ratusza miejskiego, Manufaktura Porcelany Miśnieńskiej (Meissener Porzellan), XIII wieczny pofranciszkański kościół oraz znajdujące się w obrębie starego miasta liczne renesansowe kamienice mieszczańskie.

Ciekawostki

  • W 1534 roku w katedrze Miśnieńskiej została pochowana Barbara Jagiellonka, córka króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.

mail

Multimedia