Lipsk to miasto we wschodnich Niemczech, położone nad rzeką Białą Elsterą (Weiße Elster). Jest to jeden z największych ośrodków handlowych i kulturalnych wschodnich Niemiec, którego aglomerację (Lipsk-Halle) zamieszkuje blisko milion osób. Początki Lipska sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to wokół grodu obronnego zawiązała się się niewielka osada kupiecka. Praktycznie do początku XV wieku miasto znajdowało się pod rządami władców Saksonii, po czym stało się wolnym miastem carskim. W 1497 roku Lipsk uzyskał od cesarza Niemiec - Maksymiliana I (1459-1519) status miasta targowego, a co za tym idzie także i licznie przywileje oraz ulgi handlowe (tradycja organizowania targów przetrwała tu po dziś dzień). Na początku XV wieku w Lipsku otwarto jeden z pierwszych niemieckich uniwersytetów. To właśnie na tej uczelni w 1519 roku prowadzona była ważna dysputa teologiczna pomiędzy Marcinem Lutrem (1483-1546) i Johannem Eckiem (1486-1543). W 1813 roku w pobliżu Lipska stoczona została pomiędzy wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji) słynna "Bitwa Narodów" zwana także często Bitwą pod Lipskiem. Batalia zakończyła się wielką klęską wojsk Napoleona (niektórzy uważają, że była to nawet większa porażka niż pod Waterloo). Na pamiątkę tego wydarzenia w setną rocznicę bitwy w mieście wybudowany został monumentalny przeszło 90 metrowy pomnik (Pomnik Bitwy Narodów). Jest to jeden z największych europejskich pomników. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa z której rozpościera się panorama całego miasta i okolic.
Zwiedzanie
W czasie II wojny światowej Lipsk pozostał jednym z najmniej zniszczonych dużych miast Niemieckich, na które przeprowadzane były alianckie naloty bombowe. Mimo, że w dużej części zniszczone zostało zabytkowe stare miasto to na jego obrzeżach w pełnio zachowały się dzielnice z XIX wieczną wielkomiejską zabudową. Po wojnie starówka została odbudowana. Jednym z ciekawszych zabytków Lipska jest usytuowany w pobliżu startego miasta budynek dworca kolejowego Hauptbahnhof. Jest to największa tego typu budowla w Europie, która obsługuje około 150 tysięcy pasażerów dziennie. Pociągi mogą zatrzymywać się przy 26 peronach, a podróżni korzystać z imponującej poczekalni z przeszklonym dachem (Wartesaal). Serce najstarszej części miasta stanowi prostokątny rynek (Markt), po środku którego znajduje się wkomponowana w bruk mozaika przedstawiająca godło Lipska. Dominującą budowlą przy runku jest monumentalny późnorenesansowy budynek Nowego Ratusza (Neues Rathaus). Zdobią go koronkowe szczyty i niewysoka, barokowa wieża zegarowa nakryta hełmem z latarnią. Część pomieszczeń budowli zajmuje ciekawe Muzeum Historii Miasta (Stadtgeschichtliche Museum). Nieopodal ratusza, w południowej pierzei rynku uwagę przyciąga okazały Dom Królewski. Budynek wzniesiony z ostała na początku XVII wieku, a swój obecny barokowy kształt uzyskał w czasie ostatniej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach 1706-1707. Niegdyś pomieszkiwał tu powracający z podróży po Holandii car Rosji Piotr Wielki. Pozostałe ważne zabytki Lipska to m.in. znajdujący się na rynku budynek Starego Ratusza (Altes Rathaus), XVI wieczny renesansowy budynek Starej Wagi (Alte Waage), późnogotycki kościół św. Tomasza (Thomaskirche), wzniesiony w miejscu XVI wiecznego dworu kryty pasaż handlowy Mädler Passage, kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche), Dwór Specka (Speck Hof), budynek Federalnego Sądu Administracyjnego (Bundesverwaltungsgericht, BVerwG) oraz XVII wieczny barokowy gmach Starej Giełdy (Alte Handelsbörse).
Ciekawostki
- Dumą Lipska jest znany zarówno w Niemczech jak i poza chłopięcy Chór Tomaszowy (Thomanerchor) działający przy kościele św. Tomasza. Założono go w 1212 roku przy kolegium kanoników zakonu Augustianów, do którego należała niegdyś świątynia. Najbardziej znanym kantorem tego chóru był Jan Sebastian Bach, który kierował zespołem w latach 1723-1750;
- W Lipsku urodził się słynny niemiecki prawnik, dyplomata, uczony i matematyk Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716);
- W Lipsku znajduje się założony w 1878 roku jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie.