Zamek w Kwidzynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Pomorskie
Miejscowość: Kwidzyn
GPS: N: 53°44'8.81", E: 18°55'18.38"
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie - panorama

Kwidzyn to miasto w północnej Polsce (województwo pomorskie), położone nad rzeką Liwą (dopływ Nogatu). Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany na wysokiej skarpie i połączony z katedrą monumentalny gotycki zamek kapituły pomezańskiej (wzorowany na twierdzach krzyżackich). Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie połowie XIV wieku jako nowa siedziba kapituły biskupów pomezańskich (zgromadzenie osób duchownych, którego zadaniem był m.in. wybór biskupa). Pod koniec XIV do warowni dobudowano charakterystyczne dla zamków krzyżackich potężne gdanisko (element architektoniczny w postaci wykusza lub wieży usytuowanej na zewnątrz linii murów obronnych). W średniowieczu spełniało ono rolę wieży ustępowej (latryny) znajdującej się na zewnątrz linii murów obronnych, tak by wszystkie nieczystości spadały bezpośrednio do fosy. W tym samym czasie obok zamku powstała okazała katedra pw. św. Jana Ewangelisty, która została połączona z nim tworząc jeden spójny kompleks. W kolejnych wiekach warownia w Kwidzynie była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Po pierwszym rozbiorze Polski, aż do wybuchu II Wojny Światowej, na zamku swoją siedzibę miał sąd. Wtedy też władze pruskie zarządziły częściową jego rozbiórkę. Po wojnie warownia została częściowo odrestaurowana, a w jej murach urządzone zostało muzeum (oddział placówki malborskiej). Ekspozycja obejmuje m in. galerię malarstwa, wystawę rzeźby, ceramiki oraz rzemiosła artystycznego.

Ciekawostki

  • W okresie średniowiecza w Kwidzynie znajdował się także drugi zamek. Była to strażnica krzyżacka, która w 1520 roku została doszczętnie zniszczona przez polskie wojska. W jej miejscu obecnie przebiega ulica Starozamkowa.

Zdjęcia [8]
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1703
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1709
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1800
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1718
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1654
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1736
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Co roku 15 lipca na polach pod Grunwaldem odtwarzana jest słynna bitwa jaka stoczona została w 1410 roku pomiędzy zakonem krzyżackim a wojskami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.
Polub nas