Zamek w Kwidzynie

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Pomorskie
Miejscowość: Kwidzyn
GPS: N: 53°44'8.81", E: 18°55'18.38"
Zamek w Kwidzynie
Zamek w Kwidzynie - panorama

Kwidzyn to miasto w północnej Polsce (województwo pomorskie), położone nad rzeką Liwą (dopływ Nogatu). Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany na wysokiej skarpie i połączony z katedrą monumentalny gotycki zamek kapituły pomezańskiej (wzorowany na twierdzach krzyżackich). Warownia ta wzniesiona została w pierwszej połowie połowie XIV wieku jako nowa siedziba kapituły biskupów pomezańskich (zgromadzenie osób duchownych, którego zadaniem był m.in. wybór biskupa). Pod koniec XIV do warowni dobudowano charakterystyczne dla zamków krzyżackich potężne gdanisko (element architektoniczny w postaci wykusza lub wieży usytuowanej na zewnątrz linii murów obronnych). W średniowieczu spełniało ono rolę wieży ustępowej (latryny) znajdującej się na zewnątrz linii murów obronnych, tak by wszystkie nieczystości spadały bezpośrednio do fosy. W tym samym czasie obok zamku powstała okazała katedra pw. św. Jana Ewangelisty, która została połączona z nim tworząc jeden spójny kompleks. W kolejnych wiekach warownia w Kwidzynie była wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana. Po pierwszym rozbiorze Polski, aż do wybuchu II Wojny Światowej, na zamku swoją siedzibę miał sąd. Wtedy też władze pruskie zarządziły częściową jego rozbiórkę. Po wojnie warownia została częściowo odrestaurowana, a w jej murach urządzone zostało muzeum (oddział placówki malborskiej). Ekspozycja obejmuje m in. galerię malarstwa, wystawę rzeźby, ceramiki oraz rzemiosła artystycznego.

Ciekawostki

  • W okresie średniowiecza w Kwidzynie znajdował się także drugi zamek. Była to strażnica krzyżacka, która w 1520 roku została doszczętnie zniszczona przez polskie wojska. W jej miejscu obecnie przebiega ulica Starozamkowa.

Zdjęcia [8]
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1187
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1149
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1202
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1172
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1143
Zamek w Kwidzynie
Zamki i pałace Jarko· 1187
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas