Celle

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Dolna Saksonia
Populacja: 70 745
Powierzchnia: 176 km²
Strona Internetowa: www.celle-tourismus.de
GPS: N: 52°37'18.91", E: 10°4'42.89"
Celle
Celle - panorama
Celle to malownicze miasto w północnych Niemczech (Dolna Saksonia), położone nad rzeką Aller około 35 km w kierunku północno-wschodnim od Hanoweru. Jego początki sięgają końca X wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Kellu. W 1301 roku miasteczko otrzymało prawa miejskie oraz prawo do bicia własnych monet. Wkrótce potem za sprawą licznych przywilejów a co za tym idzie dynamicznego rozwoju rozpoczęto budowę kościoła oraz wzniesiono pierwszy murowany zamek. W XIV wieku miasto dostało się we władanie księstwa Saksonii-Wittenbergi, a w 1433 roku stało się częścią książęta Lüneburg. Pod koniec II wojny światowej Celle zostało poddane praktycznie bez walki. Wydarzenie to pozwoliło uniknąć wielu wyniszczających alianckich nalotów bombowych. Dzięki temu zachowało się tu niezwykle urokliwe i pełne zabytkowych domów z muru pruskiego Stare Miasto. Obecnie w pełni odrestaurowane kolorowe kamieniczki tworzą jeden z największych tego typu zabytkowych kompleksów jakie napotkać można na słynnej trasie Niemieckiego Szlaku Budynków o Konstrukcji Szkieletowej.

Zwiedzanie
Głównym placem starego Celle jest przestronny Markt, którego dominującą budowlą jest okazały Ratusz z gotyckimi piwnicami. Wzniesiony został w XIV wieku, a swój obecny kształt w stylu renesansu wezerskiego uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka została przeprowadzona w latach 1561-1579. Warto zwrócić uwagę na wykuszowe okna oraz bogato zdobiony szczyt. Kolejną ciekawą budowlą jest znajdujący się w samym sercu miasta otoczony malowniczym parkiem Pałac Książęcy (Schloss Celle). Jego historia sięga XIII wieku, ale jego obecny renesansowo-barokowy wygląd stanowi efekt licznych przebudów jakie miały miejsce w XVI i XVII wieku. Na uwagę zasługuje także XIV wieczny kościół Miejski NMP (Stadtkirche St. Marien) w którego krypcie spoczywa królowa Danii - Karolina Matylda Hanowerska (żona króla duńskiego Chrystiana VII). Jest to jedyna duńska królowa od czasów Chrystiana III, której odmówiono prawa do pochówku w katedrze w Roskilde. Spowodowane to było romansem w jaki wdała się z jednym ówczesnych dworzan. Charakterystycznym elementem świątyni jest blisko 75 metrowa wieża na której szczyt prowadzą 234 kamienne stopnie. Mozolną wspinaczkę rekompensuje przepiękna panorama miasta. Pozostałe warte zobaczenia zabytki Celle to m in. okazała i bogato zdobiona sześciopiętrowa kamienica zwana Hoppener Haus, Muzeum Sztuki (Kunstmuseum Celle), XVIII wieczna synagoga (jedna z nielicznych świątyń żydowskich, które przetrwały pogrom Żydów i Noc kryształową w 1938 roku), Nowy Ratusz (Neues Rathaus) oraz liczne rezydencje szlacheckie i bogato zdobione kamieniczki mieszczańskie (w sumie zachowało się ich około pół tysiąca).
Zdjęcia [10]
Celle
Miasta Kefir· 910
Celle
Miasta Kefir· 870
Celle
Miasta Kefir· 877
Celle
Miasta Kefir· 955
Celle
Miasta Kefir· 899
Celle
Miasta Kefir· 900
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niemcy nie mają zwyczaju przepuszczania kobiet w drzwiach ani nie całowania rąk na przywitanie. Należy więc uważać z okazywaniem Niemkom wylewnej sympatii.
Reklama
Polub nas