Hanower to miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Leine (dopływ Aller). Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada handlowa. Jakiś czas później została ona zajęta przez wojska księcia Saksonii - Henryka Lwa (1129-1195), który ustanowił to swoją rezydencję. Niespełna dwa stulecia później Hanower otrzymał prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W XIV wieku miasto stało się członkiem Hanzy, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. W 1636 roku do Hanoweru przeniósł swoją siedzibę książę Calenbergu. Wtedy też miasto stało się oficjalnie stolicą samodzielnego księstwa zwanego Elektoratem Hanoweru, które w 1866 roku zostało wcielone do Prus. Co ciekawe w tym czasie Hanower połączony był unią personalną z Wielką Brytanią. W 1714 roku miejscowy arystokrata, syn elektorki Zoffi królem Anglii, przybierając imię Jerzego I. Najtragiczniejszy okres w swoich dziejach Hanower przeżywał w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów dywanowych zniszczeniu uległą praktycznie połowa zabudowy miasta. Po wojnie najważniejsze zabytki miasta zostały pieczołowicie odbudowane.
Zwiedzanie
Mimo dużych zniszczeń wojennych do czasów obecnych w Hanowerze zachowało się malownicze stare miasto z licznymi zabytkami. Serce Hanoweru stanowi niewielki rynek (Markt) przy którym znajduje się XV wieczny budynek Starego Ratusza (Altes Rathaus). Jest to ceglana gotycka budowla z charakterystycznymi "hanzeatyckimi" szczytami i wieżyczkami na obrzeżach. W jego sąsiedztwie znajduje się wybudowany w latach 1349-1359 okazały ewangelicko-luterański kościół na Rynku (Marktkirche). Powstał on w miejscy dawnej romańskiej świątyni i reprezentuje często spotykany na wybrzeżu Morza Bałtyckiego ceglany gotyk. Pozostałe ważne zabytki Hanoweru to m.in. założony w XVII przez hanowerskich książąt-elektorów i królów rozległy kompleks ogrodowy Herrenhäuser Gärten, pochodzący z początków XX wieku monumentalny budynek Nowego Ratusza (Neues Rathaus), barokowy kościół św. Jana, Wielka Fontanna (Grosse Fontäne), XIV wieczku kościół św. Krzyża (Kreuzkirche), dom rodzinny wybitnego niemieckiego filozofa i matematyka Gottfrieda Wilhelma Leibniza, XVIII wieczny kościół św. Klemensa, przypominający magnacki pałac dworzec kolejowy oraz pałace Leineschloss i Wangenheim. Każdego roku w Hanowerze organizowane są międzynarodowe targi przemysłowe Hannover Messe, które przez niektórych uznawane są na największe na świecie. Ponadto od 1986 roku odbywają się tu także słynne w świeci IT targi CeBIT.
Ciekawostki
- Zwiedzanie Hanoweru ułatwia ciągnąca się po chodnikach starego miasta czerwona linia (Roter Faden), która prowadzi mas praktycznie przez wszystkie najciekawsze miejsca i zabytki.