Brema (Bremen)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Brema
Populacja: 547 360
GPS: N: 53°4'32.89", E: 8°48'25.38"
Brema
Brema - panorama
Brema to zabytkowe miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (Weser), około 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Założone zostało w 787 roku przez króla Franów - Karola Wielkiego (742-814). Wkrótce potem w mieście powstało także biskupstwo z misją nawracania na chrześcijaństwo okolicznej ludności. W X stuleciu Brema otrzymała przywilej wolnego handlu co stało się ważnym bodźcem do rozwoju ekonomicznego. W połowie XIII wieku wieku miasto zostało włączone do Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy też Brema otrzymała prawa miejskie, stając się jednym z największych i najważniejszych ośrodków handlowych w regionie. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Brema uzyskała status wolnego miasta Rzeszy, uwalniając się tym samym spod władzy arcybiskupów. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów zniszczona została znaczna część jego zabudowy. Po wojnie najważniejsze zabytki zostały pieczołowicie odbudowane.

Zwiedzanie
Serce Bremy stanowi rozległy rynek o nieregularnym kształcie wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki miasta. W jego centralnym miejscu znajduje się okazały budynek ratusza miejskiego (Bremer Rathaus). Jego gotycki pierwowzór powstał na początku XV wieku, a w latach 1609-1612 przebudowano go w stylu renesansu wezyrskiego. Jest to lokalna odmiana architektury renesansowej charakteryzująca się m.in. bogactwem detali, okazałymi gzymsami oraz ciągnącymi się od dolnej kondygnacji wykuszami. Ratusz skrywa także wiele cennych i pełnych przepychu wnętrz. Do najciekawszych z nich należą m.in. wykończona pozłacaną skórą Złota Komnata, Pokój Gobelinowy oraz Pokój Kominkowy. Osobną atrakcję stanowi Piwnica Ratuszowa (Ratskeler) w której od 1405 roku działa winiarnia serwująca ponad 650 gatunków wina. Innym niezwykle cennym zabytkiem Bremy jest usytuowany przed główną fasadą ratusza 12 metrowy posąg słynnego rycerza Rolanda (bratanka Karola Wielkiego), który rozsławiony został we francuskim eposie rycerskim zatytułowanym Pieśń o Rolandzie. Monument ten wzniesiony został w 1404 roku jak symbol niezależności miasta i silnego ośrodka handlowego. Na tarczy Rolanda umieszczony został napis: "Wolność oto wam daję", odnoszący się do nadanego Bremie cesarskiego przywileju. Rycerz zwrócony jest twarzą do katedry, co w owym czasie było protestem przeciw ograniczeniu suwerenności miasta przez biskupów. Pozostałe ważne zabytki Bremy to m.in. górująca nad starym miastem romańsko-gotycka katedra św. Piotra (St. Petri Dom), nawiązujący do baśni braci Grim Pomnik Czterech Muzykantów (jeden z symboli miasta), luterański kościół Najświętszej Marii Panny, Bremenska Galeria Sztuki (Kunsthalle Bremen), malownicza uliczka Böttcherstrasse oraz usytuowany przy rynku (naprzeciw Ratusza) XVI wieczny bogato zdobiony Dom Cechowy (Schütting). W 2004 roku zabytkowy Ratusz w Bremie wraz Posągiem Rolanda zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki
- Dumą Bremy jest załozony w 1873 roku przez Lüdera Rutenberga, Heinricha Becka i Thomasa Maya browar Beck. Swoją sławę zyskał dzięki produkcji charakterystycznego piwa typu pilsner. Był to też pierwszy niemiecki browar, który zaczął używać zielonych butelek.
Zdjęcia [8]
Brema
Miasta Stakua· 1260
Brema
Miasta Stakua· 1283
Brema
Miasta Stakua· 1131
Brema
Miasta Stakua· 1054
Brema
Miasta Stakua· 1398
Brema
Miasta Stakua· 1055
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Reklama
Polub nas