Brema - panorama

Brema to zabytkowe miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą (Weser), około 60 km od jej ujścia do Morza Północnego. Założone zostało w 787 roku przez króla Franów - Karola Wielkiego (742-814). Wkrótce potem w mieście powstało także biskupstwo z misją nawracania na chrześcijaństwo okolicznej ludności. W X stuleciu Brema otrzymała przywilej wolnego handlu co stało się ważnym bodźcem do rozwoju ekonomicznego. W połowie XIII wieku wieku miasto zostało włączone do Hanzy - związku miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Wtedy też Brema otrzymała prawa miejskie, stając się jednym z największych i najważniejszych ośrodków handlowych w regionie. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Brema uzyskała status wolnego miasta Rzeszy, uwalniając się tym samym spod władzy arcybiskupów. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów zniszczona została znaczna część jego zabudowy. Po wojnie najważniejsze zabytki zostały pieczołowicie odbudowane.

Zwiedzanie

Serce Bremy stanowi rozległy rynek o nieregularnym kształcie wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki miasta. W jego centralnym miejscu znajduje się okazały budynek ratusza miejskiego (Bremer Rathaus). Jego gotycki pierwowzór powstał na początku XV wieku, a w latach 1609-1612 przebudowano go w stylu renesansu wezyrskiego. Jest to lokalna odmiana architektury renesansowej charakteryzująca się m.in. bogactwem detali, okazałymi gzymsami oraz ciągnącymi się od dolnej kondygnacji wykuszami. Ratusz skrywa także wiele cennych i pełnych przepychu wnętrz. Do najciekawszych z nich należą m.in. wykończona pozłacaną skórą Złota Komnata, Pokój Gobelinowy oraz Pokój Kominkowy. Osobną atrakcję stanowi Piwnica Ratuszowa (Ratskeler) w której od 1405 roku działa winiarnia serwująca ponad 650 gatunków wina. Innym niezwykle cennym zabytkiem Bremy jest usytuowany przed główną fasadą ratusza 12 metrowy posąg słynnego rycerza Rolanda (bratanka Karola Wielkiego), który rozsławiony został we francuskim eposie rycerskim zatytułowanym Pieśń o Rolandzie. Monument ten wzniesiony został w 1404 roku jak symbol niezależności miasta i silnego ośrodka handlowego. Na tarczy Rolanda umieszczony został napis: "Wolność oto wam daję", odnoszący się do nadanego Bremie cesarskiego przywileju. Rycerz zwrócony jest twarzą do katedry, co w owym czasie było protestem przeciw ograniczeniu suwerenności miasta przez biskupów. Pozostałe ważne zabytki Bremy to m.in. górująca nad starym miastem romańsko-gotycka katedra św. Piotra (St. Petri Dom), nawiązujący do baśni braci Grim Pomnik Czterech Muzykantów (jeden z symboli miasta), luterański kościół Najświętszej Marii Panny, Bremenska Galeria Sztuki (Kunsthalle Bremen), malownicza uliczka Böttcherstrasse oraz usytuowany przy rynku (naprzeciw Ratusza) XVI wieczny bogato zdobiony Dom Cechowy (Schütting). W 2004 roku zabytkowy Ratusz w Bremie wraz Posągiem Rolanda zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzykanci z Bremy

Muzykanci z Bremy (Die Bremer Stadtmusikanten) to jedna z bajek autorstwa braci Grimm (Wilhelm Karl Grimm i Jacob Ludwig Karl Grimm) opowiadająca historię czterech zwierząt (osła, psa myśliwskiego, kota i koguta), które zostały zmuszone do ucieczki z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Po długiej podróżny dotarły do Bremy gdzie przy jednej z samotnych chat ustawiły się jedno na drugim dzięki czemu udało się im zajrzeć przez okno i odkryć, że w środku ucztują zbójnicy. Osioł zaczął ryczeć, pies szczekać, kot miauczeć a kogut piać. Następnie wszyscy czworo wpadli do izby. Wystraszeni rozbójnicy uciekli, a zwierzęta zamieszkały w ich chacie. Dziś do bajki nawiązuje wykonany w 1951 roku pomnik autorstwa znanego niemieckiego rzeźbiarza i grafika Gerharda Marcksa (1889-1981).

Muzea w Bremie

  • Galeria Sztuki Bremen (Kunsthalle Bremen) - znajduje się przy ulicy Am Wall 20 i prezentuje kolekcję różnego rodzaju dzieł sztuki począwszy od XIV wieku aż po czasy współczesne. Placówka założona została w 1823 przez Stowarzyszenie Sztuki w Bremie i koncentruje się głównie na rzeźbie i malarstwie europejskim (od średniowiecza do współczesności), fotografii, międzynarodowej sztuce nowych mediów oraz gromadzi liczne grafiki i rysunki. Przeważająca część kolekcji związana jest ze sztuką niemiecką i francuską. Ponadto znajduje się tu blisko 200 tysięcy rysunków i arkuszy graficznych, w tym grafiki Albrechta Dürera i 350 grafik Picassa.
  • Muzeum Historii w Bremie () - znajduje się przy ulicy Wüstestätte 10 i prezentuje liczne przedmioty oraz ekspozycje związane z historią miasta. Placówka określania jest mianem "żywego" muzeum z racji tego, że na większości ekspozycji wydarzenia historyczne z dziejów Bremy prezentują osoby przebrane w stroje z epoki. Spektaklom towarzyszy zawsze wiernie zrekonstruowana sceneria nawiązująca wyglądem danej epoki.
  • Muzeum Zamorskie (Übersee-Museum Bremen) - znajduje się przy ulicy Bahnhofsplatz 13 i prezentuje różne aspekty życia na innych kontynentach w formie nowoczesnych multimedialnych i interaktywnych ekspozycji. Ponadto obejrzeć tu można m.in. rożnego rodzaju zbiory etnograficzne, sztuki ludowej czy wyrobów rzemiosła z Afryki, Azji, obydwu Ameryk, Australii i Oceanii.
  • Centrum Browaru Beck (Beck's Besucherzentrum) - placówka znajduje się na terenie fabryki browarów marki Beck i prezentuje tajnikami dawnej sztuki warzenia piwa oraz z technologię produkcji współczesnych piw Beck i Haake-Beck. Trasa zwiedzana prowadzi kolejno przez muzeum piwa, magazyny surowców, warzelnię a kończy się na degustacji miejscowych wyrobów.
  • Muzea Böttcherstrasse - znajduje się przy zabytkowej ulicy Böttcherstrasse 6-10 i stanowi większy kompleks w którego skład wchodzi mi.in. Muzeum Ludwiga Roseliusa czy Muzeum Paula Modersohn-Beckera.
  • Muzeum Focke (Focke-Museum) - znajduje się przy ulicy Schwachhauser Heerstrasse 240 i prezentuje różnego rodzaju wystawy dotyczące m.in. historii miasta Brema, sztuki użytkowej, archeologii czy prehistorii. Muzeum założone zostało w 1924 roku przez niemieckiego przemysłowca Johanna Focke i zajmuje obecnie kilka zabytkowych budynków.

Ciekawostki

  • Dumą Bremy jest założony w 1873 roku przez Lüdera Rutenberga, Heinricha Becka i Thomasa Maya browar Beck. Swoją sławę zyskał dzięki produkcji charakterystycznego piwa typu pilsner. Był to też pierwszy niemiecki browar, który zaczął używać zielonych butelek.

mail

Multimedia