Ingolstadt - panorama

Ingolstadt to miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie Dunaju w samum sercu Bawarii. Po raz pierwszy w zapisach historycznych osada zwana Ingoldes stat pojawia się w dokumentach pochodzących z pierwszej dekady IX wieku. Prawa miejskie Ingolstadt uzyskał w 1250 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W latach 1392-1447 miasto pełniło funkcję stolicy księstwa Bawarii gdzie rezydowali władcy bawarscy. W 1472 roku ówczesny książę Bawarii-Landshut - Ludwik IX Bogaty (1417-1479) polecił założyć w Ingolstadt uniwersytet, który w czasie reformacji stał się ważnym ośrodkiem wspierającym Kościół katolicki. W 1800 roku uczelnia ta przeniesiona została do Landshut, a następnie do Monachium (obecny Uniwersytet Ludwika-Maksymiliana w Monachium). W 1632 roku w czasie wojny trzydziestoletniej miasto było oblegane przez wojska szwedzkie. Była to pierwsza bawarska twierdza która, nie poddała się naporowi obcych wojsk i zmusiła Szwedów do wycofania się. Ciężki okres z dziejach Ingolstadt przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku nalotów bombowych zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie

Najstarsza zabytkowa część miasta znajduje się na lewym brzegu Dunaju. Jej serce stanowi niewielki plac przy którym znajdują się budynki starego i nowego ratusza. Kilka przecznic dalej natrafić możemy na stanowiącą jeden z symboli miasta okazałą gotycką katedrę Najświętszej Marii Panny (Liebfrauenmünster). Świątynia ta wzniesiona została z w XV wieku, a w jej wnętrzu podziwiać można m.in. XVI wieczny wspaniały gotycko-renesansowy ołtarz główny autorstwa Hansa Mielicha czy neogotyckie sakramentarium. Pozostałe ważne zabytki Ingolstadt to m.in. stary zamek książęcy Herzogskasten (najstarsza budowla świecka w Ingolstadt), wzniesiony na polecenie księcia Bawarii Ludwika VII - Nowy Zamek, gotycki kościół św. Maurycego (Die Moritzkirche), wieża strażnicza (Pfeifturm), XVIII wieczny barokowy kościół Maria de Victoria (Asamkirche Maria de Victoria), barokowy budynek Starej Anatomi (obecnie siedziba Niemieckiego Muzeum Historii Medycyny) oraz pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich z Bramą Krzyżową (Kreuztor).

Ciekawostki

  • W 1776 roku w Ingolstadt Adam Weishaupt założył słynne tajne stowarzyszenie Iluminatów. Organizacja ta za swój cel stawiała sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów.

mail

Multimedia