Würzburg - panorama

Würzburg to zabytkowe frankońskie miasto w środkowo-zachodnich Niemczech, położone na malowniczych wzgórzach nad rzeką Men (dopływ Renu). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. W zapiskach historycznych Würzburg pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z początku VIII wieku. Wtedy to w mieście znajdowała się już siedziba biskupstwa. W 1156 roku w miejscowej katedrze odbył się ślub cesarza Fryderyka I Barbarossy (1122-1190) z burgundzką księżniczką. Swój największy okres świetności Würzburg przeżywał w XIV wieku. Wtedy to biskup J. Echter założył tu pierwszy uniwersytet, a samo miasto było jednym z najważniejszych ośrodkóów kulturalnych i handlowych regionu. Na początku XIX wieku Würzburg został przyłączony do Bawarii. Najtragiczniejszym okresem w historii Würzburga był koniec II wojny światowej kiedy to w wyniku alianckich nalotów bombowych zniszczona została znaczna część zabytkowej zabudowy starego miasta (prawie 80% budynków legło w gruzach). Po wojnie miasto zostało pieczołowicie odbudowane. Dziś Würzburg stanowi główny ośrodek Dolnej Frankonii i zarazem znane centrum produkcji wina.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Würzburga jest usytuowany we wschodniej części starego miasta okazały trójskrzydłowy barokowy Pałac Arcybiskupi (Würzburger Residenz). Rezydencja wzniesiona została w pierwszej połowie XVIII wieku z polecenie książąt biskupów Jana Filipa von Schönborn oraz jego brata Fryderyka Karola. Głównym projektantem budowli został znany niemiecki architekt epoki baroku i rokoko Johann Balthasar Neumann (1687-1753). Powstał wówczas przepiękny słynący z bogato zdobionych wnętrz pałac, który porównywany bywa często często do rezydencji Schönbrunn w Wiedniu czy podparyskiego Wersalu. Całość zaś otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z pięknymi ogrodami. W 1981 roku rezydencja arcybiskupia z przylegającym do niej kościołem (Hofkirche) została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innym cennym zabytkiem Würzburga jest usytuowana na lewym brzegu rzeki na porośniętym winnicami wzgórzu majestatyczna twierdza Marienberg (Festung Marienberg). Jej początki sięgają VIII wieku, kiedy to wzniesiono tu pierwsze umocnienia. Na przestrzeni wieków były one wielokrotnie powiększanie i przebudowywane. Od połowy XIII wieku zamek stanowił główną siedzibę książąt-biskupów. Swój obecny renesansowy kształt twierdza uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVIII stuleciu. Obecnie w jej murach znajduje się Muzeum Frankonii Nadmeńskiej w którym obejrzeć można m.in. bogatą kolekcję sztuki frankońskiej. Pozostałe ważne zabytki Würzburga to m.in. monumentalna XI wieczna romańska Katedra św. Kiliana (Dom St. Kilian), XVIII wieczny rokokowy dom Falkenhaus (Sokoli Dom), budynek ratusza miejskiego, romańska kolegiata Neumünster, pałacyk Lusamgärtchen, wybudowana w latach 1377-1480 kaplica NMP (Marienkapelle), renesansowy Brunnenhaus oraz ozdobiony posagami świętych spinający brzegi Menu mierzący 180 metrów kamienny Stary Most (Alte Mainbrücke).

Ciekawostki

  • W Würzburgu ma swój początek słynny niemiecki szlak turystyczny zwany Romantische Straße (Romantyczna Droga);
  • W okresie wczesnego średniowiecza na terenie diecezji würzburskiej mieszkały najdalej na zachód wysunięte plemiona Słowian z grupy Słowian połabskich;
  • W 1888 roku profesorem na katedrze fizyki Uniwersytetu w Würzburgu został słynny niemiecki fizyk i odkrywca promieniowania elektromagnetycznego (nazwanego także promieniowaniem rentgenowskim) Wilhelm Conrad Röntgen (1845-1923).

mail

Multimedia