Augsburg

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 261 208
Powierzchnia: 146 km²
GPS: N: 48°22'7.24", E: 10°53'57.27"
Augsburg
Augsburg - panorama

Augsburg to miasto w południowo-zachodniej Bawarii, położone nad rzekami Lech i Wertach. Jest to jedno z najstarszych niemieckich miast którego historia sięga czasów starożytnych. Miasto zostało założone przez Rzymian w 15 roku p.n.e. przez dwóch pasierbów cesarza Oktawiana Augusta. Korzystne położenie w pobliżu szlaku handlowego wiodącego przez Alpy spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa Augsburg dostał się pod panowanie Franków. W tym czasie w mieście założone zostało biskupstwo i przystąpiono do budowy pierwszej katedry. Prawa miejskie Augsburgowi nadał w 1156 roku ówczesnych cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego - Fryderyk I Barbarossa (1122-1190). Niespełna wiek później ośrodek zyskał status Wolnego Miasta Rzeczy co zapoczątkowało okres świetności i rozkwitu. W 1530 roku podczas reformacji na obradującym w Augsburgu sejmie Rzeszy opublikowana została słynna Konfesja Augsburska. Dzieło stworzone zostało przez przez Filipa Melanchtona i stanowi obecnie główną księgę wyznaniową luteranizmu. To właśnie od jej tytułu biorą swoją nazwę Kościoły ewangelicko-augsburskie. W tym czasie prężnie rozwijał się tu także sektor bankowy, stanowiąc istotne źródło dochodów miasta. Kres świetności Augsburga, ponownie jak wielu innych miast w okolicy nastąpił wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-1648). W 1632 roku miasto zostało zdobyte i zajęte przez Szwedów nie stawiając praktycznie żadnego oporu. Na początku XIX wieku Augsburg został przyłączony do Bawarii i po dziś dzień pozostaje jednym z największych ośrodków tego landu. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej. Z uwagi na to, że to właśnie tutaj znajdowały się fabryki Messerschmitta, Augsburg stanowił główny cel alianckich nalotów bombowych. Ich skutkiem było zniszczenie niemal w całości zabytkowej tkanki miejskiej. Po wojnie cześć zabytkowych budowli została odbudowana. Miasto jednak nie posiada zwartej i jednolitej średniowiecznej zabudowy.

Zwiedzanie

Serce Augsburg stanowi niewielki Rathasuplatz, którego wschodnią pierzeję zamyka okazały renesansowy budynek ratusza miejskiego. Budowla ta wzniesiona została w latach 1615-1620 według projektów znanego bawarskiego architekta Eliasa Holla (1573-1646). Charakterystycznym elementem ratusza są znajdujące się po bokach dwie cebulaste wieże. W jego wnętrzu zaś na uwagę zasługuje słynna Złota Sala (Goldener Saal) uznawana za perłę niemieckiego manieryzmu. Pozostałe ważne zabytki Augsburga to m.in. znajdujący się w sąsiedztwie ratusza romański kościół św. Piotra w Perlach z 70 metrową dzwonnicą Perlachturm, okazała gotycka katedra Najświętszej Marii Panny (Hohe Domkirche Unserer Lieben Frau), renesansowy kościół św. Anny, wzniesiony na wzór włoski XVI wieczny Pałac Fuggerów, późnogotycka bazylika św. Ulryka i św. Afry (Basilika St. Ulrich und Afra), manierystyczny budynek Arsenału (Zeughaus) oraz mieszczące się w dawnym kościele dominikanów Muzeum Romańskie. W mieście znajduje się także ogród zoologiczny, obserwatorium astronomiczne oraz sztuczny tor kajakarstwa górskiego zwany Eiskanal.

Ciekawostki

  • W 1555 roku- w Augsburgu sejm uchwalił pokój religijny, kończący wojny pomiędzy katolikami i protestantami.

Zdjęcia [12]
Augsburg
Miasta Berezer· 909
Augsburg
Miasta Berezer· 894
Augsburg
Miasta Berezer· 956
Augsburg
Miasta Berezer· 891
Augsburg
Miasta Berezer· 834
Augsburg
Miasta Berezer· 875
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znany z zamiłowania do piwa ostatni niemiecki cesarz i król Prus Wilhelm II Hohenzollern (1859-1941) powiedział kiedyś: "Dajcie mi kobietę, która szczerze kocha piwo, a podbiję cały świat".
Polub nas