Monachium (München)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 2 606 021
Powierzchnia: 310 km²
GPS: N: 48°8'14.04", E: 11°34'31.69"
Monachium
Monachium - panorama

Monachium to miasto w południowych Niemczech, położone na Wyżynie Bawarskiej (przedpole północnej części Alp), nad rzeką Izarą. Jest to trzeci pod względem wielkości ośrodek miejski w Niemczech, który zamieszkuje blisko 1,5 miliona ludzi. Miasto założone zostało w XII wieku przez ówczesnego księcia Bawarii - Henryka Lewa (1129-1195 ), a jego pochodzi od mnichów zakonu benedyktynów (Mönchen - Mnisi), którzy pierwszymi mieszkańcami osady. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowym, wioska bardzo szybko rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1180 roku Monachium uzyskało prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Niespełna 5 lat później miasto dostało się we władanie członków rodu Wittelsbachów, którzy przenieśli tu swoją rezydencję książęcą i władali Monachium przez osiem kolejnych stuleci. Byli oni także wielkimi miłośnikami sztuki, dzięki czemu w mieście wzniesiono tak wiele pięknych barokowych i rokokowych budowli. Na początku XIX wieku Monachium stało się stolicą królestwa Bawarii. Nastąpił wtedy kolejny okres dynamicznego rozwoju miasta. W owym czasie Monachium stało się jednym z największych i najważniejszych ośrodków kultury europejskiej. W czasach rządów Hitlera miasto pozostawało jednym z głównych bastionów nazizmu. Dlatego też pod koniec wojny alianci zdecydowali się na przeprowadzenie aż 71 nalotów bombowych w czasie których zniszczona została praktycznie większość budynków w mieście. Po wojnie część z nich została odbudowana. Obecnie Monachium stanowi jeden z największych i najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych Niemiec. Miasto pełni także funkcję stolicy Bawarii. To właśnie tutaj działa jeden z największych uniwersytetów w kraju, a liczba muzeów, galerii czy teatrów jest prawie tak duża jak w Berlinie. Monachium stanowi doskonałą bazę wypadową w Alpy.

Zwiedzanie

Serce miasta stanowi podłużny Marienplatz który zdobi fontanna rybna (Fischbrunnen) oraz wzniesiona w 1648 roku dla upamiętnienia wyparcia Szwedów okazała Kolumna Maryjna (Mariensäule). Najważniejszą budowlą zamykającą północną pierzeję placu jest monumentalny neogotycki budynek Nowego Ratusza (Neues Rathaus). Budowla ta powstała w połowie XIX wieku i posiada aż sześć dziedzińców, a jego bogato zdobiona elewacja jest pełna rzeźb przedstawiających historię Bawarii. Na wieży ratuszowej znajdują się 43 dzwony oraz jeden z największych na świecie mechanizmów zegarowych. Innym ważnym budynkiem przy Marienplatz jest XV wieczna katedra Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Świątynia ta powstała w miejscu XIII wiecznej kaplicy, a w jej krypcie chowani byli władcy i książęta z dynastii Wittelsbachów oraz ich małżonki. Charakterystycznym elementem kościoła są dwie wysokie (99 metrów) wieże nakryte renesansowymi cebulastymi hełmami.Pozostałe ważne zabytki Monachium to m.in. XII wieczny gotycki kościół św. Piotra (Peterskirche), XVI wieczna rezydencja królów Bawarii (Residenz), budynek Starego Ratusza (Altes Rathaus), barokowy kościół Ducha Świętego (Heiliggeistkirche), pełniąca obecnie siedzibę muzeum malarstwa neorenesansowa Stara Pinakoteka (Alte Pinakothek), XVIII wieczny barokowy Pałac Nymphenburg (dawna letnia rezydencja Wittelsbachów) oraz trzy dawne bramy miejskie (Isartor, Sendlinger Tor i Karlstor).

Ciekawostki

  • To właśnie w Monachium założony został słynny niemiecki koncern motoryzacyjny BMW;
  • W 1871 roku w Monachium skonstruowana została pierwsza na świecie lodówka, która wykorzystana została do schłodzenia piwa;
  • Podczas budowy podziemnej linii kolejowej w Monachium natrafiono na średniowieczną toaletę datowaną na 1260 rok;
  • Najwyższym budynkiem Monachium jest wieżowiec Hochhaus Uptown München, który ma 146 metrów wysokości.

Zdjęcia [19]
Monachium
Miasta Kefir· 602
Monachium
Miasta Kefir· 617
Monachium
Miasta Kefir· 602
Monachium
Miasta Kefir· 602
Monachium
Miasta Kefir· 712
Monachium
Miasta Kefir· 596
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z symboli Berlina jest jest słynna zabytkowa Brama Brandenburska (Brandenburger Tor). Budowla ta wzniesiona została pod koniec XVIII wieku na wzór budowli ateńskich.
Reklama
Polub nas