Mannheim

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
GPS: N: 49°29'22.90", E: 8°28'2.30"
Mannheim
Mannheim - panorama
Mannheim to miasto w zachodnich Niemczech, położone u ujścia rzeki Neckar do Renu. Jego początki sięgają połowy VIII wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Prawa miejskie Mannheim uzyskało w 1607 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W drugiej dekadzie XVIII wieku miasto stało się główną rezydencją elektorów Palatynatu, a w 1803 roku zostało włączone do Badenii. Obecnie Mannheim stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych regionu z licznymi szkołami wyższymi i bibliotekami.

Zwiedzanie
W Mannheim zachował się XVIII wieczny zabytkowy układ urbanistyczny w kształcie szachownicy (tzw. "kwadratowe miasto") złożonej ze 144 pól. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest monumentalny (jeden z największych w Niemczech) barokowy pałac (Schloss Mannheim). Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1720-1760 i stanowiła główną siedzibę elektorów Palatynatu. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. neobarokowy plac miejski Friedrichsplatz, XVIII wieczny kościół Jezuitów (Jesuitenkirche), zbudowany na początku XVIII wieku kościół Konkordienkirche oraz XX wieczny budynek Nowej Synagogi.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Językiem niemieckim mówi około 100 milionów ludzi na całym świecie. Poza Niemcami, Austrią, Księstwem Liechtenstein, częścią Szwajcarii czy Belgii i kilkoma enklawami w Europie Wschodniej, niemieckojęzyczne społeczności mieszkają również w Ameryce Północnej i Południowej oraz na południu Afryki.
Reklama
Polub nas