Zamek w Mosznej

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Opolskie
Miejscowość: Moszna
Strona Internetowa: www.moszna-zamek.pl
GPS: N: 50°26'26.51", E: 17°46'4.31"
Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej - panorama
Moszna to niewielka miejscowość w południowej Polsce, położona w rozwidleniu dopływów Odry, około 30 km w kierunku południowym od Opola. Tym co przyciąga tu wielu turystów z całego kraju jest położony na terenie malowniczego parku imponujący neogotycki zamek. Reydencja ta wzniesiona została na przełomie XIX i XX wieku w miejscu starego strawionego przez pożar barokowego zamku. Fundatorem nowego pałacu był właściciel ogromnych posiadłości ziemskich oraz okolicznych kopalń - Hubert von Thiele-Winckler. Do 1945 roku właścicielem Mosznej była rodzina von Tiele Wincklerów. W tym czasie na zamku dwukrotnie (w 1911 i 1912 roku) gościł sam cesarz Wilhelm II. Po 1945 roku na zamku stacjonowała Armia Czerwona. W tym czasie dewastacji uległo większość jego wyposażenia.
Obecnie w pełni odrestaurowany pałac udostępniony jest dla zwiedzających. W jego murach swoją siedzibę ma ośrodek Terapii Nerwic stosujący muzykoterapię. W pałacowym parku działa stadnina koni i ośrodek jeździecki. Budowla posiada ogółem 8 tysięcy m2 na których rozlokowanych jest 365 pomieszczeń i komnat. Wysokość obiektu oraz jego liczne wieże, szczyty, iglice dają wyraźne odczucie wertykalizmu. Do pałacu przylega szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami.
Ceny biletów
Wstęp na teren pałacowo-parkowy (płatność od kwietnia do października):
- normalny: 6 PLN
- ulgowy: 4 PLN
- rodzinny: 15 PLN

Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem:
- normalny: 10 PLN
- ulgowy: 7 PLN
- rodzinny: 25 PLN

Zwiedzanie zamkowych wież:
- normalny: 9 PLN
- ulgowy: 6 PLN
Godziny otwarcia
- zwiedzanie zamku odbywa się w okresie całego roku z wyjątkiem Świąt Wielkanocy, Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku.
Zdjęcia [27]
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 822
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 841
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 895
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 858
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 746
Zamek w Mosznej
Zamki i pałace malby· 721
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Polsce jest w sumie 45 uzdrowisk. Aby miejscowość otrzymała taki status, muszą na jej terenie być wody mineralne lub borowiny, korzystny leczniczy klimat oraz spokojny i estetyczny krajobraz.
Reklama
Polub nas