Heidelberg

Niemcy     UNESCO
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
Populacja: 142 993
Powierzchnia: 108 km²
GPS: N: 49°24'39.21", E: 8°42'22.19"
Heidelberg
Heidelberg - panorama

Heidelberg to zabytkowe miasto uniwersyteckie w Niemczech, położone pośród malowniczych wzgórz w dolinie rzeki Neckar. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu jedna z celtyckich osad. W późniejszym czasie została ona podbita i zajęta przez Rzymian którzy założyli tu twierdzę. W czasie ich panowania powstała tu także świątynia oraz most. W swoim obecnym kształcie Heidelberg założony został pod koniec XII wieku jako osada należąca do klasztoru Schönau w Odenwaldzie. Korzystne położenie w pobliżu ważnych szlaków handlowych sprzyjało rozwoju osadzie, która już w 1220 roku podniesiona została do rangi miasta. Niespełna pięć lat później Heidelberg stał się własnością możnego niemieckiego rodu Wittelsbachów w którego rękach pozostała aż do 1720 roku. W połowie XIII wieku rozpoczęto w mieście budowę pierwszego zamku, a w 1386 roku w czasie wielkiej schizmy ówczesny elektor Palatynatu - Ruprecht I Wittelsbach (1309-1390) ufundował uniwersytet (obecnie jest to najstarsza niemiecka uczelnia). Najtragiczniejszy okres w dziejach miasta miał miejsce w czasie wojny trzydziestoletniej (konflikt zbrojny trwający od 1618 do 1648 roku pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego wspieranymi przez mi.n. Francję, a katolicką dynastią Habsburgów), kiedy to praktycznie cała średniowieczna zabudowa została zniszczona przez francuskie wojska króla Ludwika XIV (1638-1715). Po wojnie Heidelberg odbudowany został w ówcześnie modnym barokowym stylu.

Zwiedzanie

Heidelberg to jedno z nielicznych miast któremu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachowało się tu w stanie nienaruszonym zabytkowe stare miasto. Jednym z najbardziej charakterystycznych budowli miasta są górujące nad okolicą majestatyczne ruiny średniowiecznego gotycko-renesansowego zamku. Pierwsza warownia powstała tu w XIII wieku i przez blisko pięć stuleci była sukcesywnie rozbudowywana i powiększana. Przez przeszło 400 lat zamek ten stanowił główną rezydencję książąt elektorów. Twierdza wraz z okalającymi ją ogrodami została zniszczona w trakcie wojny trzydziestoletniej. Obecnie częściowo odrestaurowane ruiny stanowi atrakcję turystyczną. Na zamku znajduje się m.in. największa na świecie beczka do wina (Großes Fass) oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Aptekarstwa (Apothekenmuseum). Z murów twierdzy rozpościera się przepiękny widok na miasto oraz dolinę rzeki Neckar. Pozostałe ważne zabytki Heidelberga to m.in. XVI wieczny Pałac Książęcy, wybudowany w 1788 roku i spinający brzegi rzeki zabytkowy Stary Most z Bramą Karola, XV wieczny kościół św. Ducha (Heiliggeistkirche), barokowy budynek Ratusza, Aleja Filozofów, XVIII wieczna Brama Karola (Karlstor), Kolegium Jezuickie, uniwersytecki kościół św. Piotra (Peterskirche) oraz rozległe zabudowania założonego w roku 1386 roku Uniwersytetu. Zabytkowy obszar Starego Miasta w Heidelbergu wraz z górującym nad miastem monumentalnym zamkiem w 2005 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [23]
Heidelberg
Miasta Snowman· 1255
Heidelberg
Miasta Snowman· 1259
Heidelberg
Miasta Snowman· 1196
Heidelberg
Miasta Snowman· 1185
Heidelberg
Miasta Snowman· 1223
Heidelberg
Miasta Snowman· 1419
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jeśli zostajesz przestawiony Niemcowi, pamiętaj, żeby podać mu rękę. Bez tego nawet najmilszy uśmiech i powitanie łamanym niemieckim nie pomogą zrobić dobrego wrażenia.
Reklama
Polub nas