Baden-Baden

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Badenia-Wirtembergia
Populacja: 54 301
Powierzchnia: 140 km²
GPS: N: 48°45'35.28", E: 8°14'23.25"
Baden-Baden
Baden-Baden - panorama

Baden-Baden to niewielkie miasto w południowych Niemczech, położone w dolinie niewielkiej rzeki Oos w północnej część Szwarzwaldu (malowniczy zalesiony masyw górski). Baden-Baden to także jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w całych Niemczech. Korzystne działanie miejscowych gorących źródeł solankowych (68°C) znane i wykorzystywane było już w czasach rzymskich. Prawa miejskie Baden uzyskało w połowie XIII wieku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W 1689 roku w czasie wojny Francji z Ligą Augsburską (zwanej także wojną palatynacką) miasto zostało zdobyte i podpalone przez wojska francuskie. Zniszczona została wówczas praktycznie cała średniowieczna zabudowa. Do 1931 roku miasto nazywało się po prostu Baden, jednak gdy coraz częściej używano określenia Baden in Baden (Baden w Badenii) władze miasta podjęły decyzję o zmianie nazwy na Baden-Baden. W czasie II wojny światowej miastu udało się uniknąć większych zniszczeń, dzięki czemu do czasów obecnych zachowała się tu praktycznie w nienaruszonym stanie przedwojenna zabudowa miejska.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków miasta jest wybudowany w połowie XIX wieku okazały Dom Zdrojowy (Kurhaus). Obecnie wraz ze słynnym i eleganckim kasynem stanowi on kulturalne i architektoniczne centrum Baden-Baden. Jego bogato zdobione sale jak np. Roter Saal (Czerwona Sala) czy niewielki Salon Popadur, stworzył ten sam zespół architektów, który pracował nad operą paryską. Będąc w mieście warto także zobaczyć w pełni odrestaurowane Ruiny Rzymskich Łaźni. Mają one około 2 tysiące lat i zaliczane są najlepiej zachowanych obiektów zdrojowych w całej Badenii-Wirtembergii. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. późnogotycka kolegiata (Stiftskirche), klasztor Lichtenthal, przypominające świątynię rzymską Termy Caracalla oraz znajdujący się przy parku Lichtentaler Allee dom sławnego kompozytora Johannesa Brahmsa. Nad Baden-Baden górują także dwa średniowieczne zamki warowne. Należały one niegdyś do Margrafów Badenii. Pierwszym z nich jest wzniesiony w XII wieku i obecnie znajdujący się w stanie trwałej ruiny zamek Hohenbaden (nazywany także Starym Zamkiem - Altes Schloss), drugim zaś wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku Nowy Zamek (Neues Schloss). Z murów warowni rozpościera się malownicza panorama całego miasta oraz doliny Renu. Każdego roku w Baden-Baden organizowane są liczne festiwale oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne jak m.in.: Teatr Festiwalowy (Festspielhaus) czy międzynarodowe wyścigi konne torze Iffezheim.

Zdjęcia [11]
Baden-Baden
Miasta Grolen· 667
Baden-Baden
Miasta Grolen· 649
Baden-Baden
Miasta Grolen· 651
Baden-Baden
Miasta Grolen· 646
Baden-Baden
Miasta Grolen· 667
Baden-Baden
Miasta Grolen· 651
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Polub nas