Opole - panorama

Opole to miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Jego początki sięgają przełomu VIII i IX wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Jeszcze w tym samym wieku została ona wcielona do Państwa Wielkomorawskiego, a później znalazła się w orbicie wpływów politycznych Czech. W 990 roku Opole wraz z całym Śląskiem zostało przyłączone do Polski. W XII wieku wioska została podniesiona do rangi grodu kasztelańskiego, a niespełna wiek później Opole otrzymało prawa miejskie z rąk syna Mieszka, księcia Kazimierza I Opolskiego. Wtedy też w miejscu starego grodziska na cyplu odrzańskiej wyspy Pasieki wzniesiony został kamienny zamek. Korzystne położenie na trasie szlaku handlowego wiodącego z Wrocławia do Krakowa spowodowało, że miasto bardzo szybko się znaczącym ośrodkiem handlowym regionu. W 1327 roku Opole dostało się pod zwierzchnictwo Czech, a w pierwszej połowie XVI wieku miasto przejęli Habsburgowie. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), Opole zostało zdobyte i splądrowane przez Szwedów. Odbudowane, ponownie zostało najechane w czasie wojen pruskich (1740-1763) tym razem przez wojska pruskie. W 1921 roku zorganizowany został plebiscyt w czasie którego blisko 95% mieszkańców opowiedziała się o pozostawieniu Opola w granicach Niemiec. Ciężki okres w swoich dziejach miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku działań zbrojnych zniszczeniu uległo przeszło 60% zabudowy miejskiej. Po wojnie w wyniku postanowień jałtańsko-poczdamskich Opole zostało przyłączone do Polski. a ludność niemiecka wysiedlona.

Zwiedzanie

Mimo znacznych zniszczeń wojennych w Opolu zachowało się malownicze state miasto z malowniczym rynkiem zdominowanym przez okazały budynek ratusza miejskiego. W średniowieczu w jego miejscu znajdował się drewniany dom kupiecki, który XIV wieku zastąpiony został kamienną konstrukcją. W kolejnych wiekach był on wielokrotnie rozbudowywany i powiększany, a swój obecny neorenesansowy kształt uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w latach trzydziestych XX wieku. Za inspirację, architektom posłużył słynny pałac Vecchio we Florencji. W sąsiedztwie rynku znajduje się wyspa Pasieka, która stanowi najstarszą część miasta. To właśnie tutaj pod koniec VIII lub na początku IX wieku znajdował się słowiański gród obronny, który w XIII stuleciu zastąpiony został kamiennym zamkiem. Niegdyś wyspa połączona była z pozostałą częścią miasta Mostem Groszowym, na którym za przejście pobierana była opłata (dokładnie jeden grosz). Dziś w jego miejscu znajduje się XX wieczna secesyjna kładka wzorowana na mostach ogrodowych Dalekiego Wschodu. Kolejnym ważnym zabytkiem Opola jest okazały kościół katedralny Świętego Krzyża. Świątynia ta wzniesiona została w XI wieku, a swój obecny późnogotycki kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została cztery stulecia później. W jej wnętrzu przechowywany jest sprowadzony w 1702 roku z Piekar Śląskich otoczony kultem religijnym cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej. Pozostałe ważne zabytki Opola to m.in. rzymskokatolicki kościół filialny Świętej Trójcy, Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, wybudowana w 1907 roku fontanna z pomnikiem opolskiej Ceres, kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, zbudowana w 1842 roku z inicjatywy lokalnych rodzin żydowskich Stara Synagoga, XVII wieczny kościół św. Sebastiana, wybudowana pod koniec XIX wieku wieża ciśnień, XV wieczny kościół św. Aleksego oraz stanowiąca pozostałość po zamku wolno stojąca Wieża Piastowska (sam zamek został rozebrany w 1928 roku przez Niemców, którzy uznali go za symbol polskości).

Ciekawostki

  • Opole stanowi jedną z historycznych stolic Górnego Śląska i jest także uznawane za jedno z najstarszych miast w Polsce;
  • Nazwa miasta pochodzi od jednej z najstarszych jednostek terytorialnych Słowian w Europie Środkowej, tzw. "opola";
  • Każdego roku (począwszy od 1963 roku) w Opolu organizowany jest Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

mail