Berlin

Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Berlin
Populacja: 3 490 000
Powierzchnia: 891 km²
GPS: N: 52°30'58.50", E: 13°22'39.61"


Berlin to stolica i zarazem największe miasto Niemiec, położone nad rzekami Sprewą i Hawelą. Jest to jedna z najbardziej dynamicznych i fascynujących stolic Europy, przyciągająca każdego roku rzesze turystów z całego świata. Miasto założone zostało w IX wieku przez plemiona słowiańskie, choć wcześniej obszar ten był zamieszkiwany przez przedstawicieli kultury halsztackiej a nawet wcześniejsze kultury brązu. Osada utworzona została przy ujściu rzeki Dahme do Sprewy i nazwana Kopanica (obecnie w tym miejscu znajduje się dzielnica Köpenick), znana też pod łacińską nazwą Berolina. Ówczesny władca plemienia Stodoran książę Jaksa z Kopanicy, przez krótki okres czasu panował też w Brennie (Brandenburg), którą stracił na rzecz Albrechta Niedźwiedzia. Gdy na teren dzisiejszego Berlina dotarli wojowie Karola Wielkiego (742-814), to zamieszkiwany był on przez zachodniosłowiański związek plemienny określający się jako Hawelanie. W pierwszej połowie XII wieku w okolice obecnego Berlina granicę wpływów przesunął książę Polski Bolesław Krzywousty (1086-1138). Jeszcze w XII wieku istniało na tym obszarze słowiańskie Księstwo Kopanickie, które w połowie XII stulecia stało się lennem Polski. W 1451 roku Berlin stał się rezydencją margrabiów i elektorów Brandenburgii z dynastii Hohenzollernów. Okres szybkiego rozwoju miasta nastąpił na początku XVIII wieku, kiedy to elektor brandenburski Fryderyk III koronował się na króla Prus, przyjmując imię Fryderyka I. Od tego czasu Berlin stał się rezydencją królewską. Jeszcze w tym samym wieku rozpoczęto przebudowę miasta, które w 1871 roku stało się stolicą cesarstwa Hohenzollernów, czyli II Rzeszy Niemieckiej. W swojej historii Berlin pełnił kilkakrotnie rolę stolicy różnych państw niemieckich. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy m in Marchię Brandenburską, Królestwo Prus, (od 1864 roku) Związek Północnoniemiecki, (od 1871 roku) zjednoczone Niemcy, Republikę Weimarską, III Rzeszę, NRD oraz współczesne zjednoczone Niemcy.
Zwiedzanie
Mimo wielu zniszczeń jakie miasto doznało podczas II wojny światowej w Berlinie zachowało się wiele zabytkowych budowli, a także niezliczona ilość muzeów. Ważnym elementem architektury miasta i jego okolic są pochodzące z XVIII i XIX wieku liczne pałace oraz ogrody. Jednym z najważniejszych zabytków i zarazem symboli Berlina jest znajdująca się w samym sercu miasta wybudowana w latach 1788-1791 klasycystyczna Brama Brandenburska (Brandenburger Tor). Budowla zaprojektowana została przez znanego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa i mierzy 26 metrów wysokości oraz przeszło 65 metrów szerokości. W okresie zimnej wojny bramę zamykał mur rozgraniczający obie części Berlina. Po zjednoczeniu Niemiec budowla stała się symbolem pokoju oraz wolności zjednoczonego państwa niemieckiego. Kolejnym ważnym zabytkiem Berlina jest okazały gmach parlamentu Rzeszy zwany potocznie Reichstag. Neorenesansowy budynek został wzniesiony w latach 1884-1894 według projektu niemieckiego architekta Paula Wallota. Do 1918 roku obradował w nim parlament II Rzeszy Niemieckiej, a w latach 1919-1933 odbywały się tu posiedzenia parlamentu Republiki Weimarskiej. Gmach doznał poważnych uszkodzeń wskutek pożaru jaki wybuchł w budynku w 1933 roku, a także w czasie nalotów bombowych podczas II wojny światowej. Po wojnie budynek został odbudowany w zmodernizowanej formie, a po zjednoczeniu Niemiec w latach 1991-1999 nastąpiła jego przebudowa według projektu słynnego architekta Normana Fostera. Powstała wówczas m.in. efektowna szklana kopuła, która bardzo szybko stała się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Berlina, a także nowym symbolem stolicy. Pozostałe ważne zabytki Berlina to m.in. zaprojektowana przez Heinricha Stracka przeszło 50 metrowa Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule), będący obecnie symbolem antywojennym Kościół Pamiątkowy (aiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), XIX wieczny Czerwony Ratusz, XVIII wieczny Pałac Charlottenburg, wzniesiony w 1786 roku Zamek Bellevue, Katedra berlińska, Stadion Olimpijski oraz wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wyspa Muzeów (Museumsinsel).
Ciekawostki
- Jednym z symboli Berlina jest niedźwiedź, który - podobnie jak sama nazwa miasta - wywodzi się od nazwiska, Albrechta Niedźwiedzia (Albrecht der Bär), którzy zarządzał miastem w XII stuleciu;
- W Berlinie znajduje się przeszło setka różnego rodzaju muzeów.
Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie [4 km]
Pałac Babelsberg [23 km]
Filmpark Babelsberg [23 km]
Poczdam [26 km]
Pałac Oranienburg [28 km]
KL Sachsenhausen [29 km]