Rijeka

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Primorsko-goranska županija
Populacja: 144 043
Strona Internetowa: www.visitrijeka.hr
GPS: N: 45°19'42.36", E: 14°26'10.93"
Rijeka
Rijeka - panorama

Rijeka to miasto w północno-zachodniej Chorwacji, położone nad Adriatykiem u podnóża masywu górskiego Risnjak. Jest to trzecie, co do wielkości miasto kraju (po Zagrzebiu i Splicie) i zarazem największy chorwacki port. Miasto stanowi także główny węzeł komunikacyjny Kvarneru. Historia Rijeki sięga zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu ilirysjka osada. Jakiś czas później została podbita i zajęta przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez przybyłych na te tereny w VII wieku Słowian. Korzystna lokalizacja w strategicznym miejscu sprzyjała dynamicznemu rozwojowi miasta. Pod koniec XV wieku Rijeka dostała się pod panowanie Habsburgów, pod których panowaniem pozostawała aż do 1918 roku. Jeden z najtragiczniejszych momentów w dziejach Rijeki miał miejsce w 1750 roku, kiedy to okoliczne tereny nawiedzone zostały przez trzęsieni ziemi. Wtedy to przeważająca część zabudowy miejskiej obrócona została w ruinę. Wkrótce potem odbudowane stało się szybko jednym z najprężniej działających portów w regionie. Stało się to dzięki znacznej głębokości zatoki, która dała możliwość utworzenia tu pełnomorskiego portu, obsługującego największe statki (np. tankowce). Po I wojnie światowej w wyniku traktatu wersalskiego miasto stało się częścią Włoch, a w 1947 roku Rijeka znalazła się w granicach Jugosławii.

Zwiedzanie

Obecnie Rijeka to jeden z najważniejszych chorwackich portów. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta jest utworzony w miejscu dawnych murów obronnych i ciągnący się wzdłuż wybrzeża pieszy deptak Korzo. Obwarowania miejskie zniszczone zostały podczas pamiętnego trzęsienia ziemi. Jedyną pozostałością po nich jest dziś brama miejska. Główną atrakcją turystyczną Rijeki jest wzgórze Trsat (139 metrów n.p.m.) z górującym nad miastem kościołem oraz zamkiem Frankopanów. Warownia ta powstała w XIII wieku w miejscu dawnych rzymskich fortyfikacji. W kolejnych wiekach twierdza była wielokrotnie przebudowywana, a swój obecny neogotycki kształt uzyskała podczas ostatniej przebudowy, jaka miała miejsce w latach dwudziestych XIX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się klasztor oraz kościół Franciszkanów w którym to przechowywany jest cudowny obraz Matki Bożej. Relikwia ta od wielu lat stanowi cel licznych pielgrzymek Miejscowe podania i przekazy opowiadają jakoby dawno temu stał tu przeniesiony z ziemi świętej przez aniołów dom Marii i Józefa. Na wzgórze prowadzi pieszy szlak pielgrzymkowy składający się z przeszło 560 schodów (Trsatske stube). Startuje on spod barokowej bramy znajdującej się przy ulicy Križanićeva. Wielu pielgrzymów decyduje się pokonać całą trasę na kolanach. Odwiedzając Rijekę warto także zobaczyć stanowiący pozostałość po dawnym klasztorze Augustianów kościół św. Hieronima, XIX wieczny budynek ratusza, okazały kościół Kapucynów, charakterystyczną Krzywą Wieżę (Kosi toranj - dawna dzwonnica), XVIII wieczną cerkiew św. Mikołaja, Pałac Modello, Muzeum Żeglarstwa oraz barokowy kościół św. Wita.

Ciekawostki

  • Rijeka to miasto które w ciągu ostatnich stu lat sześciokrotnie zmieniało przynależność państwową.

Zdjęcia [38]
Rijeka
Miasta carston· 1558
Rijeka
Miasta carston· 1522
Rijeka
Miasta carston· 1619
Rijeka
Miasta carston· 1635
Rijeka
Miasta carston· 1598
Rijeka
Miasta carston· 1552
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Zasolenie Adriatyku wynosi przeciętnie 38,3% (Bałtyku zaś zaledwie 7,7%) co przyczyniło się do tworzenia przez miejscową ludność tzw. Solin (płytkie baseny do których doprowadza się wodę kanałami) w których metodą odparowywania pozyskuje się sól morską. Warzelnie takie rozpoczęto budować już w XIII wieku i stanowiły one wówczas jeden z filarów gospodarki Dubrownika.
Polub nas