Zadar

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Zadarska županija
Populacja: 23 000
Strona Internetowa: www.tzzadar.hr
GPS: N: 44°6'53.56", E: 15°13'44.23"
Zadar
Zadar - panorama

Zadar to zabytkowe miasto portowe w Chorwacji, położone nad Morzem Adriatyckim naprzeciw wyspy Uglian. Jest to jeden z najbardziej na północ wysuniętych dalmatyńskich ośrodków miejskich, który zamieszkuje obecnie blisko 90 tysięcy ludzi. Historia miasta sięga IV wieku p.n.e. kiedy, to znajdowała się tu osada zamieszkiwana przez iliryjskie plemię Liburnów. W późniejszym czasie Zadar został zajęty przez Rzymian, którzy otoczyli go potężnymi murami obronnymi, wewnątrz których powstało typowe miasto z forum, kapitolem oraz dostarczającym wodę pitną akweduktem. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Bizancjum a na przełomie VI i VII wieku przejęły je napływające w te rejony plemiona słowiańskie. Po upadku Salony w 614 roku Zadar został podniesiony do rangi stolicy Dalmacji. Do początku XII wieku Zadar posiadał status wolnego miasta, a w 1202 roku dostał się we władanie dominującej w regionie Republiki Weneckiej. Pod jej wpływem pozostawał aż do końca XVII wieku, kiedy to po rozpadzie Republiki przejęli go Habsburgowie. W czasie II wojny światowej w skutek działań wojennych zniszczeniu uległo przeszło 50% średniowiecznej tkanki miejskiej. Obecnie w pełni odrestaurowane stanowi mieszankę starej zabudowy połączonej z nowoczesną architekturą.

Zadar - Plan

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m.in. pozostałości rzymskiego forum, pochodzący z IX wieku kościół św. Donata (najcenniejszy sakralny zabytek Zadaru), stanowiącą główne wrota miasta - Bramę Lądową (Kopnena vrata), renesansowo-barokowy kościół św. Marii, barokową serbską cerkiew św. Eliasza, romańską katedrę św. Anastazji, Muzeum Archeologiczne oraz znajdujący się w zachodnim krańcu starego miasta Zespół klasztorny Franciszkanów. Przechadzając się po starym mieście warto także udać się nad znajdującą się przy nabrzeżu nową przystań gdzie można posłuchać koncertu granego przez fale na morskich organach (morske orgulje). Zbudowane są one z 35 potężnych rur, które zostały zakopane pod schodzącymi w stronę morza schodami. Skonstruowano je w ten sposób, że uderzające w otwory fale wydają dźwięki o różnych tonacjach. Ich natężenie zależne jest od tego jak silny wieje wiatr i jak bardzo wzburzone jest morze. Mimo wielu zabytków, malowniczego położenia i korzystnego klimatu (przez 150 dni w roku świeci tu słońce) Zadar odwiedzany jest przez stosunkowo niewielu turystów. Związane jest to, prawdopodobnie z bliskim położeniem konkurencyjnego Splitu obsługującego dużo większy ruch turystyczny.

Ciekawostki

  • Według naukowców, za około 100 lat Zadar znajdzie się pod wodą.

Zdjęcia [81]
Zadar
Miasta Samurai· 634
Zadar
Miasta Samurai· 612
Zadar
Miasta Samurai· 589
Zadar
Miasta malby· 1504
Zadar
Miasta malby· 1541
Zadar
Miasta malby· 1379
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystyczny biały centkowany pies "dalmatyńczyk" pochodzi prawdopodobnie z Dalmacji. W niewielkim klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu znajduje się obraz z 1724 roku, na którym jest po raz pierwszy przedstawiono czarno-białego centkowanego psa.
Reklama
Polub nas