Rovinj

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Istarska županija
Populacja: 13 501
Strona Internetowa: www.tzgrovinj.hr
GPS: N: 45°4'51.03", E: 13°38'18.06"
Rovinj
Rovinj - panorama

Rovnij to nadmorskie miasto w Chorwacji, położone na malowniczym skalistym cyplu na zachodnim wybrzeżu Istrii, około 5 km w kierunku południowym od Kanału Limskiego. Miasto uważane za jedne z najpiękniejszych na półwyspie i nazywane bywa także bardzo często "chorwackim Saint Tropez". Historia Rovnij sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu należąca do plemienia Ilirii niewielka osada rybacka. W późniejszym czasie dostała się pod panowanie Rzymian, którzy założyli tu jedną ze swoich kolonii zwaną Ruvinium. Po upadku Cesarstwa miasto stało się częścią Bizancjum, a jakiś czas później weszło w skład Imperium Frankońskiego. W latach 1283-1797 Rovnij znajdował się pod panowaniem dominującej w regionie Republiki Weneckiej. Wtedy to nastąpił największy rozkwit miasta i to właśnie z tego tego okresu zachowało się do czasów obecnych większość zabytkowych budowli i fortyfikacji miejskich. Po upadku Republiki miasto weszło w skład imperium Habsburgów stając się największym miastem na zachodnim wybrzeżu Istrii. Najstarsza, zabytkowa część Rovnij znajduje się na dawnej wyspie, która w 1793 roku została przyłączona do lądu w celu dalszego rozwoju i rozbudowy miasta. W 1920 roku miasto znalazło się w granicach państwa Włoskiego, a po II wojnie światowej stało się częścią Jugosławii (obecnie Chorwacja).

Rovinj - Plan

Zwiedzanie

Jedną z najcenniejszych budowli w Rovnij jest górująca nad miastem majestatyczna katedra św. Eufemii (Crkva sv. Eufemije). Świątynia wybudowana została w XVIII wieku. Jej przeszło 60 metrowa dzwonnica stanowi najwyższą wieżę Istrii i wzorowana była na dzwonnicy św. Marka w Wenecji. W murach kościoła znajduje się sarkofag i ołtarz św. Eufemii. Urodziła się w Chalcedonie (obecnie dzielnica Stambułu) w okolicach Konstantynopola w możnej rodzinie, jako córka senatora Philophornosa i Teodozji. W czasach rządów Dioklecjana Eufemia została uwięziona wraz z 49 innymi chrześcijanami pod zarzutem odmowy złożenia ofiary bogu wojny Marsowi. Po rozlicznych mękach m.in. łamaniu kołem wydano ją na pożarcie dzikim zwierzętom w rzymskim amfiteatrze. Obecnie Eufemia jest uznawana za chrześcijańską męczennicę oraz świętą Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego. Do Rovnij jej relikwie sprowadzone zostały z Konstantynopola na początku IX wieku. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć barokowy klasztor Franciszkanów, XVII wieczny barokowy Łuk Triumfalny Balbi, kościół św. Krzyża, XIII wieczne baptysterium, Kaplicę Świętej Trójcy, barokowy pałac rodziny Califfi (obecnie siedziba Muzeum Regionalnego) oraz stanowiące pozostałości obwarowań miejskich trzy kamienne bramy (Portica, św. Benedykta i Świętego Krzyża).

Ciekawostki

  • Obecnie blisko jedną trzecią populacji Rovnij stanowią Włosi;
  • W pobliżu Rovnij znajduje się niezwykle malowniczy Kanał Limski, przypominający nieco skandynawski fiord.

Zdjęcia [11]
Rovinj
Miasta Bonek· 169
Rovinj
Miasta Bonek· 179
Rovinj
Miasta Bonek· 550
Rovinj
Miasta Bonek· 533
Rovinj
Miasta Bonek· 530
Rovinj
Miasta Bonek· 549
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystyczny biały centkowany pies "dalmatyńczyk" pochodzi prawdopodobnie z Dalmacji. W niewielkim klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu znajduje się obraz z 1724 roku, na którym jest po raz pierwszy przedstawiono czarno-białego centkowanego psa.
Reklama
Polub nas