Motovun

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Istarska županija
GPS: N: 45°20'12.59", E: 13°49'40.19"
Motovun
Motovun - panorama

Motovun to zabytkowe miasteczko w Chorwacji, położone w środkowej części Istrii na malowniczym wzgórzu (277 metrów n.p.m.) w pobliżu rzeki Mirny. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. To właśnie z tego okresu pochodzi obecna nazwa miasta, która w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu "miasto w górach". W II wieku p.n.e. Motovun został podbity i zajęty przez Rzymian a po upadku Cesarstwa tereny te znajdowały się w rękach Bizancjum. Od 1278 roku przez kilka kolejnych stuleci Motovun jak większość miast Istrii pozostawał pod panowaniem Republiki Weneckiej. Na przełomie XIII i XIV wenecjanie znacznie rozbudowali miasto oraz otoczyli je potężnymi murami obronnymi. Obwarowania te przetrwały do dziś i obecnie stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta.

Zwiedzanie

Najważniejszym zabytkiem Motovun jest wybudowany przy końcu XVII wieku renesansowy kościół św. Stefana. Zaprojektowany został przez znanego weneckiego architekta Andrea Palladio. Wewnątrz świątyni zobaczyć możemy ozdobiony figurami świętego Stefana i Wawrzyńca piękny marmurowy ołtarz. W pobliżu kościoła zobaczyć możemy XIII wieczną dzwonnicę oraz XVI wieczny kasztel. Amatorzy trekkingu i górskich spacerów do znajdującego się na szczycie wzgórza - Starego Miasta w Motovun mogą dostać się pokonując przeszło 1050 kamiennych schodów. Miasto rozsławione został dzięki organizowanemu cyklicznie od 1999 roku na przełomie lipca i sierpnia festiwalowi filmowemu - Motovun Film Festival.

Zdjęcia [5]
Motovun
Miasta Stakua· 40
Motovun
Miasta Stakua· 38
Motovun
Miasta Stakua· 36
Motovun
Miasta Stakua· 37
Motovun
Miasta Stakua· 35
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Chorwacji działa bardzo dużo kempingów (kampovi, autokampovi). Nad samym morzem jest ich około 120, z czego te najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim spotkać można na Istrii. Cześć z kempingów to prawdziwe wioski czy miasteczka turystyczne dysponujące przeszło 5 tysiącami miejsc. Chorwacja jest także europejską kolebką kempingów naturystycznych.
Reklama
Polub nas