Samobor

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Zagrebačka županija
Populacja: 16 000
Strona Internetowa: www.samobor.hr
GPS: N: 45°48'6.67", E: 15°42'33.03"
Samobor
Samobor - panorama

Samobor to niewielka i urokliwa miejscowość w północnej Chorwacji, położona nad rzeką Gradna pośród malowniczych zalesionych gór (Samoborskiego gorja), około 20 km w kierunku zachodnim od centrum Zagrzebia. Do najważniejszych zabytków Samoboru zaliczyć możemy m in. wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku barokowy kościół Najświętszej Marii Panny, kaplicę św. Michała, budynek ratusza maiejskiego, XVII wieczny kościół św. Anastazji oraz usytuowane na okolicznym wzgórzu Tepec ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Odwiedzając miasto warto także zobaczyć znajdujący się w miejscowym parku XVII wieczny dwór Livadicev. To właśnie tutaj w 1833 roku znany chorwacki kompozytor Ferdo Livadić (1799-1879) skomponował narodową pieśń Chorwatów - "Još Hrvatska ni propala". Obecnie we murach dworu znajduje się muzeum w którym znajduje się m.in. makietę miasta z 1764 roku oraz gabinet kompozytora. W górach otaczających Samobor znajduje się blisko 200 oznakowanych pieszych szlaków turystycznych.

Ciekawostki

  • Miasto słynie z podawanych na ciepło przepysznych, słodkich ciastek ze spienionym kremem waniliowym (samborska kremšnita). Łakocie te można kupić praktycznie w każdym sklepiku czy kawiarence znajdujących się na rynku miejskim (plac Kralja Tomislova).

Zdjęcia [1]
Samobor
Miasta Donna· 1077
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Niedaleko miasta Rownij na Istrii, na dnie morza na głębokości 30-40 metrów leży dobrze zachowany wrak dużego promu morskiego Baron Gautsch. Ta podwodna atrakcja bardzo chętnie jest odwiedzana przez wprawnych podwodnych nurków. Prom ten zatonął w 1914 roku podczas rejsu z Kotoru do Treistu.
Reklama
Polub nas