Trogir

Chorwacja     UNESCO
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Splitsko-dalmatinska županija
Populacja: 11 000
GPS: N: 43°31'3.81", E: 16°15'2.37"
Trogir
Trogir - panorama

Trogir to zabytkowe miasto portowe w Chorwacji, położone w środkowej części Dalmacji na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jego historia sięga III wieku p.n.e. kiedy, to przybili tu z wyspy Issa (obecnie Vis) greccy koloniści i założyli tu jedną ze swoich osad zwaną Tragurion (Kozia Wieś). W I wieku n.e. miasto zostało zajęte przez Rzymian, którzy przekształcili je w port handlowy. Po upadku Cesarstwa zostało ono przejęte przez Turków a później Chorwatów. Na początku XII wieku Trogir otrzymał prawa miejskie. Zaraz po tym miasto najechane zostało przez Saracenów i doszczętnie zniszczone. Odbudowane, bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym Dalmacji. W 1420 roku Trogir został wcielony do Republiki Weneckiej, pod panowaniem, której pozostawał przez blisko 350 lat. Po upadku republiki Trogir dostał się we władanie Habsburgów a później wszedł w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po I wojnie światowej miasto stało się częścią Jugosławii, a od 1991 roku Trogir należy do Republiki Chorwacji.

Zwiedzanie

Obecnie bogaty w zabytki z wielu epok Trogir uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zwarte zabytkowe centrum miasta (ze średniowiecznym układem urbanistycznym) mieści się na osobnej wyspie, połączonej mostami z lądem i z sąsiednią, większą wyspą Čiovo. Najcenniejszą budowlą Trogiru jest monumentalna Katedra św. Wawrzyńca (katedrala sv. Lovro). Jej budowa rozpoczęta została na początku XII wieku i z przerwami trwała przez blisko pięć następnych stuleci. W jej murach znajduje się kaplica, w której przechowywane są relikwie patrona miasta św. Jana Ursiniego (w XI wieku pełnił on fukncję biskupa Trogiru). Pozostałe zabytki miasta, które warto obejrzeć to m in. XV wieczny Pałac Stafileo, XVI wieczna późnorenesansowa Brama Lądowa (Kopnena vrata), renesansowy Pałac Čipiko, pochodząca z przełomu XIV-XV wieku Loggia Miejska, Wieża Zegarowa (dawny pręgierz), pochodzący z przełomu IX i X wieku kościół św. Barbary (najstarsza budowla Trogiru), klasztory Dominikanów i św. Mikołaja oraz stanowiąca część miejskich fortyfikacji XV wieczną wenecka Twierdza Kamerlengo. W 1997 roku zabytkowe Stare Miasto Trogiru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [33]
Trogir
Miasta Biały· 974
Trogir
Miasta Biały· 944
Trogir
Miasta Biały· 941
Trogir
Miasta Biały· 938
Trogir
Miasta Biały· 942
Trogir
Miasta Biały· 955
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Chorwacji działa bardzo dużo kempingów (kampovi, autokampovi). Nad samym morzem jest ich około 120, z czego te najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim spotkać można na Istrii. Cześć z kempingów to prawdziwe wioski czy miasteczka turystyczne dysponujące przeszło 5 tysiącami miejsc. Chorwacja jest także europejską kolebką kempingów naturystycznych.
Reklama
Polub nas