Rab

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Primorsko-goranska županija
Populacja: 554
Strona Internetowa: www.tzg-rab.hr
GPS: N: 44°45'16.38", E: 14°45'42.43"
Rab
Rab - panorama
Rab to miasto w Chorwacji, położone w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Jest to największy ośrodek miejski na wyspie, który przyciąga turystów licznymi plażami oraz usytuowanym malowniczym skalnym cyplu zabytkowym Starym Miastem. Miasto założone zostało w I wieku n.e. z rozkazu cesarza Oktawiana Augusta jako jeden z rzymskich portów wojennych. W tym czasie nosiło ono nazwę Arba, która prawdopodobnie pochodziła od iliryjskiego słowa arb, które po przetłumaczeniu oznacza zalesiony lub zielony. Po upadku Cesarstwa miasto wraz z wyspą weszło w skład Cesarstwa Bizantyjskiego a w XIV wieku przejęte zostało przez dominującą w regionie Republikę Wenecką. Wtedy to znajdujące się coraz dalej od głównych szlaków handlowych i nękane licznymi zarazami stopniowo zaczęło popadać w coraz to większą stagnację. Pod panowaniem Wenecjan Rab pozostawał, aż do XIX wieku, kiedy to przejęli je Habsburgowie a później Włosi. Ostatecznie w 1921 roku miasto w raz wyspą zostało przekazane Jugosławii (obecnie Chorwacja). Symbolem i znakiem rozpoznawczym Rabu są górujące nad miastem charakterystyczne cztery wieże kościelne.

Zwiedzanie
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest XI wieczna romańska katedra Matki Boskiej Wielkiej (katedrala sv. Marije Velike). Świątynia wzniesiona została w miejscu pochodzącego z V wieku wczesnochrześcijańskiego kościółka. W jej wnętrzu znajdują się relikwie będącego patronem miasta św. Krzysztofa, który ocalił miasto przez atakiem Normanów w 1075 roku. Pozostałe warte uwagi zabytki Rabu to m.in. XIII wieczny Dwór Książęcy, XVI wieczny kościół św. Justyny (obecnie siedziba muzeum sztuki sakralnej), pochodząca z przełomu XII i XIII wieku romańska dzwonnica, renesansowy kościół św. Andrzeja, XV wieczny Pałac Dominis oraz stanowiący w przeszłości część obwarowań miejskich kościół św. Krzysztofa. W mieście zachowały się także w stanie praktycznie nienaruszonym monumentalne średniowieczne mury obronne. Wyspa Rab uważana jest za jedną z najładniejszych i najbardziej nasłonecznionych (słońce świeci tu przez 2500 godzin w roku) wysp na Adriatyku. Piękna przyroda (blisko połowa wyspy pokryta jest lasami), liczne zatoki z malowniczymi piaszczystymi plażami przyciągają tu każdego lata tłumy turystów. Najłatwiej na wyspę można się dostać promem z miejscowości Jablanac.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas