Rab

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Primorsko-goranska županija
Populacja: 554
GPS: N: 44°45'16.38", E: 14°45'42.43"
Rab
Rab - panorama

Rab to miasto w Chorwacji, położone w zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Jest to największy ośrodek miejski na wyspie, który przyciąga turystów licznymi plażami oraz usytuowanym malowniczym skalnym cyplu zabytkowym Starym Miastem. Miasto założone zostało w I wieku n.e. z rozkazu cesarza Oktawiana Augusta jako jeden z rzymskich portów wojennych. W tym czasie nosiło ono nazwę Arba, która prawdopodobnie pochodziła od iliryjskiego słowa arb, które po przetłumaczeniu oznacza zalesiony lub zielony. Po upadku Cesarstwa miasto wraz z wyspą weszło w skład Cesarstwa Bizantyjskiego a w XIV wieku przejęte zostało przez dominującą w regionie Republikę Wenecką. Wtedy to znajdujące się coraz dalej od głównych szlaków handlowych i nękane licznymi zarazami stopniowo zaczęło popadać w coraz to większą stagnację. Pod panowaniem Wenecjan Rab pozostawał, aż do XIX wieku, kiedy to przejęli je Habsburgowie a później Włosi. Ostatecznie w 1921 roku miasto w raz wyspą zostało przekazane Jugosławii (obecnie Chorwacja). Symbolem i znakiem rozpoznawczym Rabu są górujące nad miastem charakterystyczne cztery wieże kościelne.

Zwiedzanie

Najcenniejszym zabytkiem miasta jest XI wieczna romańska katedra Matki Boskiej Wielkiej (katedrala sv. Marije Velike). Świątynia wzniesiona została w miejscu pochodzącego z V wieku wczesnochrześcijańskiego kościółka. W jej wnętrzu znajdują się relikwie będącego patronem miasta św. Krzysztofa, który ocalił miasto przez atakiem Normanów w 1075 roku. Pozostałe warte uwagi zabytki Rabu to m.in. XIII wieczny Dwór Książęcy, XVI wieczny kościół św. Justyny (obecnie siedziba muzeum sztuki sakralnej), pochodząca z przełomu XII i XIII wieku romańska dzwonnica, renesansowy kościół św. Andrzeja, XV wieczny Pałac Dominis oraz stanowiący w przeszłości część obwarowań miejskich kościół św. Krzysztofa. W mieście zachowały się także w stanie praktycznie nienaruszonym monumentalne średniowieczne mury obronne. Wyspa Rab uważana jest za jedną z najładniejszych i najbardziej nasłonecznionych (słońce świeci tu przez 2500 godzin w roku) wysp na Adriatyku. Piękna przyroda (blisko połowa wyspy pokryta jest lasami), liczne zatoki z malowniczymi piaszczystymi plażami przyciągają tu każdego lata tłumy turystów. Najłatwiej na wyspę można się dostać promem z miejscowości Jablanac.

Zdjęcia [7]
Rab
Miasta Turysta· 587
Rab
Miasta Turysta· 584
Rab
Miasta Turysta· 609
Rab
Miasta Turysta· 589
Rab
Miasta Turysta· 595
Rab
Miasta Turysta· 605
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Charakterystyczny biały centkowany pies "dalmatyńczyk" pochodzi prawdopodobnie z Dalmacji. W niewielkim klasztorze franciszkańskim w Zaostrogu znajduje się obraz z 1724 roku, na którym jest po raz pierwszy przedstawiono czarno-białego centkowanego psa.
Polub nas