Korczula (Korčula)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Dubrovačko-neretvanska županija
Populacja: 5 889
GPS: N: 42°57'22.57", E: 17°8'11.42"
Korczula
Korczula - panorama
Korczula to zabytkowe miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja) położone na wyspie o takiej samej nazwie (jest to szósta pod względem wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim). W starożytności w miejscu obecnego miasta znajdowała się osada iliryjska, którą w późniejszym czasie przejęli greccy koloniści. W I wieku n.e. Korczulę zdobyli Rzymianie, a po upadku Cesarstwa w VII wieku wyspę zajęli Słowianie i Chorwaci, którzy założyli własne państwo. W X wieku Korczula dostała się pod panowanie dominującej w regionie Republiki Weneckiej, pod której panowaniem pozostawała aż do 1797 roku. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytkowych budowli miasta. Najstarsza cześć Korczuli otoczona jest średniowiecznymi murami obronnymi z licznymi półkolistymi basztami. Miasto zaplanowane zostało w ten sposób, że wyglądem z góry przypomina szkielet ryby. Taki układ ulic powoduje, że owiewane są one ciepłymi wiatrami jugo odgradzając się jednocześnie od chłodnej bory.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest wybudowana w XV wieku miejscu starego kościoła Katedra św. Marka. W XVI roku przy katedrze wzniesiono kaplicę św. Rocha, która miała chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy, które w tym okresie nękały miasto. Obok katedry znajduje się budynek, w którym urodził się rzekomo słynny wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo (do dziś nie zachowały się jednoznaczne zapiski gdzie tak na prawdę urodził się ten słynny podróżnik). Pozostałe zabytki miasta, jakie warto zobaczyć odwiedzając Korczulę to m in. Pałac Biskupi, XVI wieczny budynek Ratusza, XI wieczny (przebudowany w XVI wieku) kościół św. Piotra, XVI wieczną loggię, Klasztor Wszystkich Świętych oraz górującą nad Starym Miastem wzniesioną przez anglików w XVIII wieku Twierdzę św. Błażeja (sv. Vlaha). Z uwagi na zabytkowy charakter miasto jest bardzo często określane mianem „małego Dubrownika”. W Korczuli zachowała się także tradycja tańczenia wojennego tańca zwanego moreška. Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od hiszpańskiego słowa Maura lub włoskiego Moresco określającego muzułmanów (Maurów). Taniec ten przedstawia walkę dwóch zwaśnionych królów i ich armii o rękę pięknej Buli. Obecnie taniec ten przypomina teatralne przedstawienie i jest chętnie oglądany przez przyjeżdżających na wyspę turystów.
Zdjęcia [11]
Korczula
Miasta mbaj· 1978
Korczula
Miasta mbaj· 1915
Korczula
Miasta mbaj· 2052
Korczula
Miasta mbaj· 1840
Korczula
Miasta mbaj· 1898
Korczula
Miasta mbaj· 1790
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVII wieku w Chorwacji wynaleziony został krawat. Jego prototypem były specyficzne zawiązywane szale, noszone głównie przez chorwackich żołnierzy. Wtedy ozdoba ta nazywana była podgutnjak. W czasie wojny trzydziestoletniej szal ten został podpatrzony i przejęty przez francuzów i nazwany cravatte. Dziś krawat stanowi on niezbędną część eleganckiego stroju mężczyzny.
Reklama
Polub nas