Korczula - panorama

Korczula (Korčula) to zabytkowe miasto w południowej Chorwacji, położone nad brzegiem Adraityku na północno-wschodnim krańcu wyspy o takiej samej nazwie (jest to szósta pod względem wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim). Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Ilirowie założyli tu jedną ze swoich osad. W późniejszym czasie została ona przejęta przez greckich kolonistów. W I wieku n.e. Korczulę zdobyli i zajęli Rzymianie, a po upadku Cesarstwa w VII wieku wyspę przejęli Słowianie i Chorwaci. W X wieku Korczula dostała się pod panowanie dominującej w regionie Republiki Weneckiej. W 1298 roku u wybrzeży miasta rozegrała się bitwa morska między Wenecją a Genuą, w której wziął udział znany wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo (1254-1324). W Korczuli po dziś dzień stoi dom, w którym podróżnik rzekomo przyszedł na świat. Większość badaczy przyjmuje jednak że Marco Polo urodził się w Wenecji. W drugiej połowie XIV wieku miasto wraz z wyspą kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Początkowo rządził miastem król chorwacko-węgierski, później król bośniacki a ostatecznie książę Splitu, który przekazał Korczulę Republice Dubrownickiej. W późniejszym czasie miasto powróciło we władanie Republiki Weneckiej pod której panowaniem pozostawało aż do 1797 roku. Na przełomie XVIII i XIX wieku Korczula została przejęta przez Austrię a później wcielono ją do Włoch. W 1920 roku na podstawie Traktatu z Rapallo Korczula została przyznana Jugosławii, gdzie pozostała aż do rozpadu tego państwa w 1991 roku. Ostatecznie miasto wraz z częścią Dalmacji znalazło się w granicach Chorwacji. Obecnie miasteczko zamieszkuje niespełna trzy tysiące ludzi. Korczula stanowi także popularny ośrodek turystyczny z bogatą bazą noclegową oraz gastronomiczną. Miejscowy port umożliwia połączenia promowe m.in. z Drvenikiem, Orebiciem, Dubrownikiem, Splitem oraz wyspami Hvar i Mljet.

Korczula - Plan

Zwiedzanie

Najstarsza cześć Korczuli położona jest na wcinającym się w morze skalnym cyplu, który otoczony jest średniowiecznymi murami obronnymi z licznymi półkolistymi basztami. Miasto zaplanowane zostało w ten sposób, że wyglądem z góry przypomina szkielet ryby. Taki układ ulic powoduje, że owiewane są one ciepłymi wiatrami jugo a odgradza miasteczko od powiewów chłodnych wiatrów bora. Większość zabytków w Korczuli pochodzi z czasów gdy miasto pozostawało pod rządami Republiki Weneckiej. Przez miejscowych Korczula określana jest mianem "Małego Dubrownika", z uwagi na duże podobieństwo obu miast. Podobnie jak Dubrownik Korczulę otaczają fortyfikacje miejskie a zabytkowa gotycka i renesansowa architektura nadaje miasteczku średniowieczny klimat. Jednak w przeciwieństwie do Dubrownika, miasteczko nie jest tak tłumnie zadeptywane przez turystów. Na stare miasto Korczuli prowadzi okazała brama miejska, która powstała w 1650 roku w monumentalnej Wieży Revelin (Veliki Revelin) nazywanej także często Bramą Lądową (Kopnena Vrata). Przechodząc przez bramę i kierując się prosto dojdziemy do głównego placu miejskiego (Trg Svetog Marka ) przy którym wznosi się najważniejszy bydunek Korczuli jakim jest okazała Katedra św. Marka (Katedrala sv. Marka). W jej sąsiedztwie znajduje się renesansowo-barokowy Pałac Biskupi a na przeciw świątyni znajdują się dwa bogato zdobione pałace (Arneri i Gabrielis). Wedle legendy oraz przekonań mieszkańców Korczuli to właśnie tutaj uradził się słynny podróżnik Marco Polo (niestety nie ma na to żadnych dowodów). Jest tu nawet jego rodzinny dom gdzie rzekomo spędził pierwsze lata swojego życia. Dziś funkcjonuje w nim muzeum w którym obejrzeć można m.in. liczne przedmioty oraz pamiątki związane życiem podróżnika. W pobliżu starego miasta na malowniczym wzgórzu znajduje się okazała Twierdza św. Błażeja (sv. Vlaha). Wybudowana została w 1813 roku przez Anglików w miejscy dawnych weneckich fortyfikacji. Z jej murów rozpościera się przepiękny widok na miasto oraz morze. Mimo że okoliczne wybrzeże jest strome i skaliste to w sąsiedztwie starego miasta znajduje się niezwykle urokliwa Plaža Luka Korčulanska. Stanowi ona doskonałe miejsce by zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu i ochłodzić się w krystalicznej, turkusowej wodzie.

Katedra św. Marka

W swoim obecnym kształcie Katedra św. Marka (Katedrala sv. Marka) w Korczuli wzniesiona została na przełomie XIV i XV wieku. Powstała na fundamentach starego XIII-wiecznego kościoła. Budowla łączy w sobie mieszankę stylu gotyckiego z renesansowym. W 1525 roku do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha, mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na usytuowane nad ołtarzem głównym i przypominające koronkowy baldachim XV-wieczne kamienne cyborium, pochodzące z końca XVIII wieku stalle oraz XIV-wieczną ikonę przedstawiającą Matkę Boską z klasztoru na wyspie Badije. Przy wejściu do katedry stoi XV-wieczna figura św Marka Ewangelisty. Dla zwiedzających udostępniony jest także taras widokowy na dzwonnicy z którego rozpościera się przepiękna panorama miasta.

Korczula - Katedra św. Marka

Pozostałe Zabytki w Korczuli

  • Pałac Biskupi - wzniesiony został w XIV wieku w bezpośrednim sąsiedztwie katedry i przez przeszło pięć stuleci pełnił funkcję siedziby biskupa. Obecnie jest to kompleks renesansowo-barokowych budynków, którego najcenniejszym elementem jest bogaty skarbiec. Obecnie budowla udostępniona jest dla zwiedzających.
  • Kościół św. Piotra (Crkva sv. Petra) - jego początki sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona kilkukrotnie modernizowana a swój ostateczny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVI stuleciu.
  • Pałac Arneri (Palača Arneri) - jest to dawna rezydencja patrycjuszy, która wzniesiona została z białego kamienia na przełomie XVI i XVII wieku. Budowla reprezentuje styl weneckiego gotyku. Niegdyś pałac uchodził za jeden z najbardziej reprezentatywnych budynków w mieście.
  • Pałac Gabrielis (Palača Gabrielis) - wzniesiony został w XVI wieku i reprezentuje styl renesansowy. Obecnie w murach pałacu swoją siedzibę ma Muzeum Miejskie (Gradski muzej Korčula) w którym prezentujące są liczne eksponaty związane z historią i kulturą Korczuli.
  • Klasztor Wszystkich Świętych - wzniesiony został na początku XV wieku a swój obecny kształt uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII stuleciu. W jego wnętrzu skrywa się kamienne, renesansowe cyborium z drewnianą pietą wykonaną przez znanego austriackiego rzeźbiarza Georga Rafaela Donnera (1693-1741).

Moreška

Moreška to popularny taniec ludowy, wywodzący się z tańców obrzędowych związanych z kultem urodzaju. Na wyspę dotarł on na przełomie XVII i XVIII wieku, a znany był wcześniej na Sycylii, Korsyce i w Hiszpanii. W Korczuli Moreška przybiera formę przedstawienia gdzie dwóch królów (Osman i Moro) wraz z ich armiami walczy na miecze o miłość pięknej muzułmańskiej księżniczki Buli. Spektakl wykonywany jest przez artystów ubranych w wielobarwne kostiumy. W sezonie letnim przedstawienia odbywają się kilka razy w tygodniu, a najważniejsza impreza ma miejsce 29 lipca kiedy uroczyście obchodzony jest Dzień Korczuli.

Ciekawostki

  • Korčula jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Marco Polo, podczas którego głównym wydarzeniem są wykonania folklorystycznych pieśni oraz degustacja wina.

mail

Multimedia