Dubrownik (Dubrovnik)

Chorwacja     UNESCO
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Dubrovačko-neretvanska županija
Populacja: 48 770
GPS: N: 42°38'27.57", E: 18°6'37.22"
Dubrownik
Dubrownik - panorama

Dubrownik to zabytkowe miasto portowe w południowej Chorwacji, położone pomiędzy błękitnym Morzem Adriatyckim a stromymi wapiennymi górskimi zboczami. Z uwagi na malownicze położenie, liczne średniowieczne zabytki oraz otaczające miasto potężne mury obronne Dubrownik uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Miasto zostało założone w VII wieku przez greckich uchodźców z wyspy Epidaurus i nazywane Laus. Z tamtego okresu do czasów obecnych zachowały się pozostałości kościoła, którego relikty odkryte zostały niedawno przez archeologów. Kiedy w XII wieku zasypano przesmyk morski oddzielający wyspę Laus od stałego lądu powstało słowiańskie miasto Ragusa (Dubrava), które w późniejszym czasie zostało przemianowane na Dubrownik. Dzięki niezwykle korzystnemu położeniu na trasie ważnego szklaku handlowego, już pod koniec XII wieku miasto stało się jednym z ważniejszych portów na Adriatyku. Największy jednak rozkwit Dubrownik przeżywał na przełomie XV i XVI wieku, kiedy to Republika Raguzy (Dubrownicka) uzyskała niepodległość i stanowiła bezpośrednią konkurencję dla Republiki Weneckiej. Miasto posiadało także flotę złożoną z 300 okrętów oraz własny system monetarny. Wtedy też rozpoczęto budowę nowych murów obronnych, które były sukcesywnie powiększane i umacniane przez kolejne stulecia. Upadek Dubrownika nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to zdziesiątkowane przez liczne klęski żywiołowe (m.in. wielkie trzęsienie ziemi w 1677 roku) i epidemie miasto zostało podbite praktycznie bez walki i zajęte przez wojska Napoleona. W 1815 roku w wyniku postanowień kongresu wiedeńskiego dawna Republika wcielona została do Królestwa Dalmacji, a to z kolei do Cesarstwa Austrii. Wtedy też miasto odcięte od swego bałkańskiego zaplecza stało się prowincjonalnym portem handlowym o lokalnym znaczeniu. Ponowny rozwój zaczął się dopiero po powstaniu Królestwa Jugosławii, po upadku którego Dubrownik wszedł w skład Niezależnego Państwa Chorwackiego. Obecnie miasto stanowi jedno z największych centrów turystycznych kraju, które każdego roku odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów z całego świata.

Dubrownik - Plan

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Dubrowniku zachował się średniowieczny układ urbanistyczny wraz z otaczającym go blisko dwu kilometrowymi potężnymi murami obronnymi z licznymi bramami i basztami. Centrum miasta wyłączone jest całkowicie z ruchu samochodowego. Główna ulica biegnąca od Bramy Pile przez stare miasto to Stradum (zwana także czasem Placa). Jest to szeroki marmurowy bulwar wypolerowany stopami tysięcy turystów. Na jego zachodnim krańcu znajduje się XV wieczna nakryta kopułą Wielka Studnia Onufrego (Velika Onofrijeva česma), która stanowiła niegdyś zwieńczenie systemu doprowadzającego wodę do miasta. Jedna z miejscowych legend głosi, że napicie się z niej wody przynosi szczęście. Naprzeciwko studni znajduje się okazały renesansowy kościół Zbawiciela (Crkva sv. Spasa). Jest to jedna z niewielu budowli, jakie przetrwały trzęsienie ziemi w 1677 roku. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się okazały klasztor Franciszkanów (Franjevački samostan) w którego murach obecnie znajduje się muzuem. Pozostałe ważne zabytki Dubrownika należą m.in. XIV wieczna baszta Minčeta, barokowa Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii, XV wieczny Pałac Rektorów, barokowy kościół św. Błażeja, klasztor św Klary, XVI wieczny Pałac Sponza, kamienna kolumna przedstawiająca legendarnego średniowiecznego bretońskiego rycerza Rolanda (Orlandov Stup) oraz znajdująca się na krańcu półwyspu imponująca twierdza św. Jana (obecnie siedziba Muzeum Morskiego). W 1979 roku zabytkowe stare miasto w Dubrowniku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sezonie letnim miasto jest wręcz oblegane przez turystów.

Ciekawostki

  • Zegar słoneczny na wierzy zegarowej znajdującej się w centrum Dubrownika ma aż 12 wskazówek, z których jedna pokazuje godziny, a pozostałe fazy księżyca. Nie ma natomiast wskazówki minutowej, co jest bardzo typowe dla Chorwatów żyjących "polako", tzn. powoli;
  • Każdego roku 3 lutego w Dubrowniku organizowana jest uroczysta procesja na cześć patrona miasta św. Błażeja oraz obchodów przyjęcia Nowego Roku;
  • W Dubrowniku kręcone były sceny do serialu Gra o Tron.

Dubrovnik from Residences Dubrovnik Sun Gardens on Vimeo.

Zdjęcia [76]
Dubrownik
Miasta Biały· 1303
Dubrownik
Miasta Biały· 1288
Dubrownik
Miasta Biały· 1199
Dubrownik
Miasta Biały· 1238
Dubrownik
Miasta Biały· 1296
Dubrownik
Miasta Biały· 1214
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W XVII wieku w Chorwacji wynaleziony został krawat. Jego prototypem były specyficzne zawiązywane szale, noszone głównie przez chorwackich żołnierzy. Wtedy ozdoba ta nazywana była podgutnjak. W czasie wojny trzydziestoletniej szal ten został podpatrzony i przejęty przez francuzów i nazwany cravatte. Dziś krawat stanowi on niezbędną część eleganckiego stroju mężczyzny.
Reklama
Polub nas