Zagrzeb (Zagreb)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Miasto Zagrzeb
Populacja: 779 145
GPS: N: 45°48'53.68", E: 15°58'42.65"
Zagrzeb
Zagrzeb - panorama

Zagrzeb to stolica i zarazem największe miasto Chorwacji, położone w północnej części kraju na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża pasma górskiego Medvednica. Mimo, że nie ma tu tak wiele zabytków jak np. w Splicie czy Dubrowniku to warto je odwiedzić i spędzić tu jakiś czas. Początki Zagrzebia sięgają końca XI wieku, kiedy to na miejscowym wzgórzu (Kaptol) założone zostało biskupstwo i rozpoczęta została budowa katedry wokół której zawiązała się osada. Około XIII wieku świątynia została najechana i zniszczona przez Tatarów. Wkrótce potem odbudowana, otoczona została fortyfikacjami. W średniowieczu Zagrzeb podzielony był na dwie odrębne części. Pierwszą z nich był stanowiący ośrodek życia duchowego Kapitol, drugą zaś, zamieszkały przez bogatych kupców i rzemieślników Gradec. Z początku ośrodki te rywalizowały zacięcie ze sobą o prymat, jednak wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Imperium osmańskiego połączyły się w jedno większe miasto, które bardzo szybko stało się stolicą Chorwacji (a dokładnie Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji). Liczne epidemie oraz najazdy sprawiły, że w drugiej połowie XVIII wieku stolice przeniesiono na jakiś czas do Varaždina. W XIX wieku Zagrzeb dostał się pod panowanie monarchii habsburskiej, a po rozpadzie Austro-Węgier jego rola spada do funkcji głównego miasta chorwackiego. Stan ten trwał, aż do 1991 roku, kiedy to po rozpadzie Jugosławii Zagrzeb stał się stolicą niepodległej Chorwacji.

Zwiedzanie

Z uwagi za swoją historię obecne centrum Zagrzebia podzielone jest na dwie części: Górne Miasto (Gornji Grad - dawny Kapitol i Gradec) oraz Dolne Miasto (Donji Grad). Najstarszą częścią miasta stanowi usytuowane na malowniczym wzgórzu Górne Miasto. Dostać się tu można m.in. kolejką linową gdzie znajduje się sieć zabytkowych, krętych i brukowanych uliczek.Jednym z ważniejszych elementów tej części miasta jest Kamienna Brama (Kamenita vrata) z cudownym obrazem Matki Boskiej. Każdego dnia spotkać tu możemy tłumy wiernych. Miejsce to przypomina swoja atmosferą słynną Ostrą Bramę w Wilnie. Warto także wspiąć się na stanowiącą jeden z symboli Zagrzebia XIII wieczną Wieżę Lotrščak (Kula Lotrščak) skąd rozpościera się przepiękna panorama całego miasta. Pomiędzy Górnym a Dolnym Miastem, znajduje się konny pomnik bojownika o wolność Chorwacji bana Josipa Jelacicia (1801-1859). Zwiedzając Zagrzeb warto także zobaczyć m.in. monumentalną neogotycką katedrę Wniebowzięcia NMP, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie katedry Pałac Arcybiskupi, gotycki kościół św. Marka, barokowy Pałac Bana oraz znajdujący się na terenie Dolnego Miasta XIX wieczny budynek Teatru Narodowego. Do Zagrzebia warto także przyjechać z uwagi na sporą liczbę muzeów, w których zgromadzono imponującą kolekcję chorwackich dzieł sztuki. Do najciekawszych z nich zaliczyć możemy m in. Muzeum Techniki (z niezwykle ciekawą kolekcją starych tramwajów), Muzeum Etnograficzne, Muzeum Mimara oraz Muzeum Sztuki Prymitywnej w którym obejrzeć można m.in. obrazy słynnego polskiego malarza Nikifora. W samym sercu Górnego Miasta tuż przy katedrze znajduje się najstarszy w Chorwacji targ. Oprócz pamiątek turyści zakupić mogą tu świeże figi, ośmiornice, sardynki czy wyborne wino jeżynowe.

Zdjęcia [53]
Zagrzeb
Miasta carston· 1465
Zagrzeb
Miasta carston· 1219
Zagrzeb
Miasta carston· 1205
Zagrzeb
Miasta carston· 1188
Zagrzeb
Miasta carston· 1188
Zagrzeb
Miasta carston· 1237
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Chorwacji działa bardzo dużo kempingów (kampovi, autokampovi). Nad samym morzem jest ich około 120, z czego te najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim spotkać można na Istrii. Cześć z kempingów to prawdziwe wioski czy miasteczka turystyczne dysponujące przeszło 5 tysiącami miejsc. Chorwacja jest także europejską kolebką kempingów naturystycznych.
Reklama
Polub nas