Logrono (Logroño)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: La Rioja
Populacja: 144 935
Powierzchnia: 79 km²
GPS: N: 42°27'53.45", W: 2°27'10.18"
Logrono
Logrono - panorama

Logrono to miasto w północnej Hiszpanii, położone nad rzeka Ebro. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to przy brodzie przez rzekę Ebro Celtowie ze szczepu Beronów założyli jedną ze sowich osad i nazwali ją Vareia. Jakiś czas później wioska została podbita i zajęta przez Rzymian, którzy wybudowali tu pierwszy most. Po upadku Cesarstwa Logrono zostało zniszczone przez Wizygotów, a VIII wieku przejęli dominujący wówczas na Półwyspie Iberyjskim, Maurowie i przemianowali je na Albaidę. W rękach muzułmańskich miasto pozostawało aż do X wieku, kiedy to zostało przejęte przez katolików. Pozbawione wówczas większego znaczenia osada stała się przedmiotem sporu pomiędzy królami Nawarry i Kastylii. Ostatecznie w 1092 roku Logrono zostało zniszczone przez wojska słynnego kastylijskiego rycerza Cyda Walecznego (1043-1099). Wkrótce potem ówczesny król Kastylii, Alfons VI (1040-1109) polecił odbudować miasto o nadać mu prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W kolejnych wiekach Logrono stanowiło ważny przystanek na słynnym szlaku pielgrzymkowym wiodącym do Santiago de Compostela. Na początku XVIII stulecia w mieście przed trybunałem hiszpańskiej inkwizycji przeprowadzony został największy w historii proces czarownic, obejmujący kilka tysięcy Basków, zakończony śmiercią kilkunastu osób, którego przebieg przyczynił się do zaprzestania tych oskarżeń w Hiszpanii.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Logrono jest okazała konkatedra Santa María de la Redonda. Świątynia ta wzniesiona została pierwotne jako kolegiata w miejscu starej okrągłej kaplicy. Swój obecny barokowy kształt kościół uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVIII wieku. Pozostałe ważne zabytki Logrono to m.in. gotycki kościół św. Bartłomieja (Iglesia de San Bartolomé), ufundowany w 1130 roku przez Alfonsa VII romański kościół św. Jakuba (Iglesia de Santiago el Real), XIX wieczny kamienny most (Puente de Piedra), XVI wieczna brama miejska Arco del Revellín oraz zabytkowa fontanna ozdobiona postaciami królów (Fuente de la Gran Vía). Miasto stanowi także jeden z pierwszych ważnych punktów na trasie francuskiego szlaku pielgrzymkowego (Camino Francés) wiodącego do Santiago de Compostela.

Ciekawostki

  • Patronem Logrono jest św. Barnaba (San Bernabé), którego święto obchodzone jest 11 czerwca.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mudejar to styl w hiszpańskiej architekturze i sztuce, który charakteryzuje się połączeniem form europejskich i islamskich. Powstał on po rekonkwiście (wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego) i stworzony został przez mauryjskich artystów pracujących dla chrześcijańskich zleceniodawców. Głównymi cechami stylu są bogate dekoracje ornamentalne pokrywające ściany budowli w ten sposób, że przypominają haftowane tkane draperie.
Reklama
Polub nas