Grudziądz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 99 074
Powierzchnia: 57 km²
GPS: N: 53°29'1.49", E: 18°45'12.83"
Grudziądz
Grudziądz - panorama
Grudziądz to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad Wisłą na szlaku łączącym zachodnią Polskę z Warmią i Mazurami. Jego początki sięgają okresu panowania pierwszych Piastów. Za oficjalną datę powstania miasta przyjmuje się 11 kwietnia 1065 roku. W 1218 roku ówczesny władca Ziemi Chełmińskiej książę Konrad Mazowiecki przekazał Ziemię Chełmińską wraz z Grudziądzem biskupowi Chrystianowi (mnich cysterski z opactwa w Oliwie). Obecnie jego postać widnieje na herbie miasta. W 1231 roku Grudziądz został zajęty przez Krzyżaków, którzy wznieśli tu jeden ze swoich warownych zamków. W czasie Bitwy pod Grunwaldem na krótki okres czasu miasto zostało zajęte przez wojska Jagiełły, a w 1454 roku dostało się we władanie Prus. W 1466 roku na mocy II traktatu toruńskiego Ziemia Chełmińska wraz z Grudziądzem wróciły w granice Polski. Po rozbiorach Polski miasto znalazło się w granicach państwa pruskiego i właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zabytkowych budowli Grudziądza. W owym czasie na potrzeby cytadeli przez Fryderyka IV Pruskiego rozebrany został zamek krzyżaczki. Pozostała jedynie część zamku wysokiego ze studnią i wieżą "KLIMEK". Jeden z tragiczniejszych okresów w historii miasta nastał pod koniec II wojny światowej, kiedy to podczas wyzwolenia spod okupacji niemieckiej Armia Czerwona zniszczyła przeszło połowę zabudowy Grudziądza. Zaraz po wojnie przystąpiono do odbudowy miasta.

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków starego miasta w Grudziądzu zaliczyć możemy m.in. pochodzące z XVI-XVIII wieku wielokondygnacyjne Spichrze nad Wisłą, stanowiącą fragment fortyfikacji miejskich XIV wieczną Bramę Wodną, pochodzący z przełomu XIII i XIV wieku gotycki kościół farny św. Mikołaja, zbudowany w 1730 roku dawny Pałac Opatek, wzniesiony w latach 1648-1723 barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego, odsłonięty w 2008 roku i znajdujący się na murach schodów prowadzących na Błonia Nadwiślańskie - pomnik ułana z dziewczyną, Cytadela oraz relikty dawnego zamku krzyżackiego.

Ciekawostki
- Grudziądz znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Zdjęcia [12]
Grudziądz
Miasta Jarko· 1172
Grudziądz
Miasta Jarko· 1182
Grudziądz
Miasta Jarko· 1236
Grudziądz
Miasta Jarko· 1264
Grudziądz
Miasta Jarko· 1230
Grudziądz
Miasta Jarko· 1219
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1771 roku zaledwie 40% ludności I Rzeczpospolitej posługiwała się językiem polskim. Zamożna szlachta bardzo często mówiła lepiej po francusku czy włosku. Pojęcie narodu polskiego w tym czasie nie istniało, nie istniały bowiem w Europie państwa narodowe. Nowoczesny nacjonalizm pojawił w całej swojej krasie dopiero w XIX wieku.
Reklama
Polub nas