Chełmno

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 20 209
Powierzchnia: 13 km²
Strona Internetowa: chelmno.pl
GPS: N: 53°20'56.77", E: 18°25'19.55"
Chełmno
Chełmno - panorama

Chełmno to miasto w północnej Polsce, położone nad Wisłą, około 40 km w kierunku północnym od Torunia. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to Piastowie wznieśli na górze św. Wawrzyńca obronny gród wyznaczający prawdopodobnie północny punkt ówczesnej granicy ich państwa. W 1233 roku Chełmno wraz z Toruniem otrzymało prawa miejskie, a w 1228 Zakon krzyżacki wybrał je na stolicę ziemi chełmińskiej. Po klęsce Zakonu w Bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku miasto zostało poddane królowi polskiemu, jednak na mocy pokoju toruńskiego powróciło w granice Prus. Największy rozwój miasta przypada na drugą połowę XIII wieku, kiedy to stało się członkiem Hanzy (związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej). W 1386 roku założona tu została ciesząca się dużą renomą słynna szkoła akademicka (Akademia Chełmińska). Na początku XV wieku w skutek częstych wojen polsko-krzyżackich nastąpiło pogorszenie sytuacji gospodarczej miasta. W 1772 roku po I rozbiorze Polski Chełmno znalazło się w zaborze pruskim, a od 1806 stanowiło część Księstwa Warszawskiego by ponownie w 1815 roku stać się częścią Prus. W XIX wieku miasto przeżywało swój ponowny rozkwit. Wtedy to wybudowano większość zachowanych do dziś kamienic, głównie w obrębie starego miasta oraz w okolicach ulicy Dworcowej, będącej przedłużeniem ulicy Grudziądzkiej i wraz z nią tworzącej główną oś miasta.

Zwiedzanie

Bogate w zabytki historyczne centrum miasta, usytuowane jest na wysokiej skarpie w odległości około półtora kilometra od doliny Wisły. Zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu) gotyckich kościołów, oraz prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny miasta wraz z otaczającymi je przeszło dwu kilometrowymi murów miejskich. Jednym z najcenniejszych zabytków Chełmna jest usytuowany w centralnym punkcie rynku XIII wieczny budynek ratusza miejskiego. Swój obecny renesansowy kształt uzyskał on podczas ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XVI wieku. Obecnie w budynku ma swoją siedzibę Muzeum Ziemi Chełmińskiej w którym prezentowane są dzieje miasta i ziemi chełmińskiej, począwszy od pradziejów (eksponaty pochodzące z wykopalisk w Kałudsie i Starogrodzie) aż po lata II wojny światowej. Odwiedzając Chełmno warto także zobaczyć zbudowany w latach 1280-1320 gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dawny franciszkański kościół św. Jakuba i św. Mikołaja, zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia, średniowieczną Bramę Grudziądzką, gotycki kościół Świętego Ducha oraz kaplicę św. Marcina.

Zdjęcia [21]
Chełmno
Miasta carston· 1554
Chełmno
Miasta carston· 1476
Chełmno
Miasta carston· 1487
Chełmno
Miasta carston· 1452
Chełmno
Miasta carston· 1571
Chełmno
Miasta carston· 1605
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Polsce jest w sumie 45 uzdrowisk. Aby miejscowość otrzymała taki status, muszą na jej terenie być wody mineralne lub borowiny, korzystny leczniczy klimat oraz spokojny i estetyczny krajobraz.
Reklama
Polub nas