Jerez de la Frontera - panorama

Jerez de la Frontera to miasto w południowo-zachodniej Hiszpanii, położone w prowincji Kadyks. Jego nazwa pochodzi od znajdującej się tu w starożytności fenickiej osady Xera. W okresie panowania Rzymian na tych terenach, znajdowała się tu ich kolonia zwana Asta Regia. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Wizygotów, a VIII wieku zajęli je Maurowie. W 1264 roku Jerez zostało odbite przez wojska kastylijskie.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Jarez zaliczyć można m.in. wzniesioną w 1695 roku (w miejscu XIII wiecznego kościoła) barokową Kolegiatę de San Salvador, XVIII wieczny pałac Bertemati, zbudowany w XV wieku w stylu izabelińskim kościół San Miguel, XII wieczną arabską fortecę (Alcázar de Jerez de la Frontera.) oraz będący obecnie siedzibą ośrodka popularyzującego flamenco XVIII wieczny pałac Palacio de Pemartin. Odwiedzając miasto warto także wybrać się do znajdującego się w okolicy XV wiecznego klasztoru kartuzów (La Cartuja de Santa María de la Defensión).

Wino sherry

Jerez de la Frontera jest także stolicą sherry. To produkowane z białych winogron Andaluzyjskie wino cieszy się popularnością w prawie wszystkich zakątkach świata. W mieście znajduje się wiele miejsc i sklepów gdzie można skosztować lub zakupić ten wyborny trunek. Istnieje możliwość także zwiedzenia słynnych wytwórni wina (bodegas).

mail

Multimedia