Zamek Golubski

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Miejscowość: Golub-Dobrzyń
Strona Internetowa: www.zamekgolub.pl
GPS: N: 53°6'55.59", E: 19°2'59.16"
Zamek Golubski
Zamek Golubski - panorama
Golub-Dobrzyń to niewielka miejscowość w północnej Polsce (województwo kujawsko-pomorski), położona nad rzeką Drwęcą (prawy dopływ dolnej Wisły). Jednym z jej ciekawszych zabytków jest usytuowany nad brzegiem rzeki na wysokim skalnym cyplu okazały zamek krzyżacki. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to wzniesiony został tu drewniano-ziemny gród obrony. Na przełomie XIII wieku, Krzyżacy zastąpili go ceglaną warownią. W 1258 roku została ona przejęta przez ówczesnego biskupa włocławskiego Wolimira, ale jeszcze w tym samym stuleciu twierdza ponownie znalazła się w rękach zakonu. W owym czasie głównym zadaniem zamku miała być ochrona ówczesnej granicy Państwa Zakonnego. Ponadto warownia pełniła także rolę siedziby komtura. W pierwszej połowie XV wieku miała miejsce większa rozbudowa zamku. Powstały wówczas m.in. dwie charakterystyczne cylindryczne wieże (jedna z nich zachowała się do czasów obecnych). W 1454 roku zamek został zdobyty przez oddziały polskie po czym został wraz z miastem przyłączony do Rzeczypospolitej. Największy okres rozkwitu zamek przeżywał w czasach panowania starościny golubskiej Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, która urządziła tu swoją letnią rezydencję. Wtedy to warownia przekształcona została w renesansową rezydencje mieszkalną. W 1772 roku zamek w Golubiu wraz z Ziemią Chełmińską dostał się pod zabór pruski. Zaniedbany stał się siedzibą miejscowego urzędu. W czasie wojen napoleoński w warowni urządzony został lazaret co przyczyniło się do dalszej dewastacji budowli. Gruntowny remont oraz odbudowa zamku przeprowadzona została dopiero po II wojnie światowej. Obecnie w murach posiadłości mieści się muzeum, hotel oraz restauracja.

Ciekawostki
- W 1977 roku w murach zamku golubskiego zorganizowany został turniej rycerski. Była to jedna z pierwszych tego typu imprez w Polsce.
Godziny otwarcia
- od 1 maja do 30 września - godz. 9:00-19.00 (ostatnia grupa wchodzi o godz. 18:00)
- od 1 października do 30 kwietnia - godz. 9:00-15:00
Zdjęcia [17]
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 1867
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 1525
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 1614
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 1701
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 1565
Zamek Golubski
Zamki i pałace Jarko· 2131
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Polsce jest 26 miast, które mają większą powierzchnię niż Paryż. Żadne jednak nie ma tylu mieszkańców co stolica Francji.
Reklama
Polub nas