Teruel - panorama

Teruel to zabytkowe miasto we wschodniej Hiszpanii, położone u zbiegu rzek Guadalaviar (Turia) i Alfambra. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka celebrycka osada. Jakiś czas później została podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się we władanie Maurów, którzy wcielili je do królestwa taify, Albarracín. Spod okupacji arabskiej Teruel wyzwolone zostało w 1171 roku przez wojska Alfonsa II Aragońskiego (1157-1196). Wkrótce potem król nadał mieszkańcom prawa zezwalające na koegzystencję islamu i judaizmu obok chrześcijaństwa. Pokojowe współistnienie trzech kultur zaowocowało rozwojem charakterystycznego nurtu w architekturze i sztuce zwanego mudéjar. Styl ten rozwinął się z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich (głównie romańskich i gotyckich). W owym czasie wybitni arabscy architekci wznieśli w Teruel wiele wspaniałych budowli, które przetrwały do czasów obecnych i stanowią główna atrakcję turystyczną miasta. Teruel zyskało smutną sławę w czasie wojny domowej w Hiszpanii jaka toczyła się w latach 1936-1939. Praktycznie na samym początku walk ośrodek dostał się w ręce buntowników stając się jedynym miastem zdobytym przez Republikę, a później odbitym przez siły Franco. W skutek zaciekłych walk zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Ciekawostką jest fakt, że podczas tych walk po raz pierwszy został użyty niemiecki bombowiec nurkujący Junkers Ju-87 Stuka.

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Teruel jest usytuowana w samym sercu starego miasta okazała katedra Santa Maria (Catedral de Santa María). Jej budowa rozpoczęta została w 1171 roku i ciągnęła się przez kilka kolejnych stuleci. Najcenniejszym elementem świątyni jest reprezentująca styl mudéjar XIII wieczna wieża oraz przepiękny bogato zdobiony kasetonowy sufit. Wśród zdobiących go malowideł przedstawiających sceny biblijne, z życia świętych i świeckich znajdziemy zarówno symbole chrześcijaństwa (orzeł - Kościół, smok - grzech), judaizmu (menory i gwiazdy Dawida) jak i islamizmu (arabskie stylizowane napisy). Pozostałe ważne zabytki Teruel to m.in. XV wieczny Zamek Alambes, reprezentujące styl mudéjar wieże kościelne: Zbawiciela (San Salvador), św. Marcina (San Martín) i św. Piotra (San Pedro), słynne mauzoleum kochanków z Teruel oraz znajdująca się na Plaza del Torico (główny plac miejski) i stanowiąca jeden z symboli miasta statuetka małego byka - El Torico. W 1996 roku zespół architektoniczny w Teruelm jako najlepszy przykład tzw. aragońskiej odmiany mudéjar, wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Legenda

Nazwa miasta związana jest z legendą opowiadającą historię pewnego byka i króla Alfonsa II Aragońskiego (1157-1196). Według miejscowych podań, przybył on wraz ze swoim oddziałami w miejsce, gdzie znajduje się obecne miasto w pościgu za rozwścieczonym bykiem za którym podążała na niebie gwiazda. W tym czasie na Półwyspie Iberyjskim panowali Arabowie i znajdowała się tu muzułmańska twierdza. Po jej zdobyciu, król założył miasto, które nazwał Teruel, co po aragońsku oznacza Byk (Tor) oraz Gwiazda (y Uel).

mail

Multimedia