Lugo

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Galicja
Populacja: 95 416
GPS: N: 43°0'43.51", W: 7°33'21.07"
Lugo
Lugo - panorama

Lugo to zabytkowe miasto w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicja), położone nad rzeką Mino. Jego historia sięga czasów starożytnych kiedy to rzymski polityk i nadworny senator Oktawiana Augusta - Paullus Fabius Maximus polecił założyć tu jedną z kolonii (Lucus Augusti). Miała ona umocnić dominację Cesarstwa w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Bardzo szybko miasto stało się jednym z ważniejszych rzymskich ośrodków miejskich w tej części Europy. O jego potędze świadczą zachowane w pełni z tego okresu przeszło 2 kilometrowe potężne mury obronne. Obecnie są to jedne z najlepiej zachowanych rzymskich fortyfikacji miejskich w całej Hiszpanii. W 2000 roku mury te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez germańskie plemię Swebów, a potem podbili i zajeli je Maurowie. W 741 roku spod okupacji muzułmańskiej wyzwolił je ówczesny król Asturii - Alfons I Katolicki (693-693). W IX wieku Lugo stało ważnym punktem na jednym ze szlaków (Camino Primitivo) pielgrzymkowych wiodących do Santiago de Compostela. W pierwszej połowie XII wieku rozpoczęto budowę monumentalnej romańskiej katedry. Świątynia ta w dużej mierze wzorowana była na katedrze w Santiago de Compostela.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków starego miasta w Lugo zaliczyć możemy m.in. otaczające miasto idealnie zachowane rzymskie mury miejskie, monumentalną Katedrę Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa María), klasztor i kościół św. Franciszka, barokowy budynek ratusza miejskiego, kościół św. Dominika, Pałac Sztuki (Círculo das Artes), XIII wieczny kościół św. Floriana oraz łączący brzegi rzeki Mino - Most Rzymski.

Czy wiesz że?
W 1881 roku w Maladze (Andaluzja) urodził się słynny hiszpański malarz, rzeźbiarz i grafik Pablo Ruiz Picasso. Obecnie uznawany jest on za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Wraz Georges Braque był twórcą nowego nurtu w malarstwie zwanego kubizmem. W rodzinnym domu Picassa znajduje się muzeum w którym oglądać można prace artysty z jego wszystkich okresów twórczych.
Polub nas