Albarracín (Albarrazín)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Aragonia
GPS: N: 40°24'28.59", W: 1°26'38.15"
Albarracín
Albarracín - panorama
Albarracín to niewielkie średniowieczne miasteczko w Hiszpanii (Dolna Aragoniia), położone pośród malowniczych wzgórz w zakolu rzeki Guadalaviar. Historia miasta sięga czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jeden ze swoich obozów warownych zwany Lobetans. W IX wieku miasto zostało zdobyte i zajęte przez arabów, a w latach 1012-104 Berberskia dynastia Banu Razin ustanowiła tu swój samodzielny taifat. Przypuszcza się, że to właśnie od nazwy tego rodu pochodzi obecna nazwa miasta (Al-Bani-Razin - co oznacza po przetłumaczeniu dzieci Razin). Po wyparci Maurów z Półwyspu Iberyjskiego praktycznie do XIV wieku Albarracín stanowiło dobrze prosperujące i samodzielne królestwo.

Zwiedzanie
Jedną z największych atrakcji turystycznych Albarracín jest górująca nad miastem potężna twierdza. Budowla ta wzniesiona została przez Maurów. Cały kompleks warowny otoczony jest ciągnącymi się wokół wzgórza murami obronnymi. Pozostałe ważne zabytki Albarracín to m.in. XVI wieczna katedra (Catedral del Salvador), barokowy Pałac Biskupi (Palacio Episcopal), zabytkowy budynek ratusza miejskiego z charakterystycznymi drewnianymi balkonami oraz stanowiącą cześć systemu fortyfikacji miejskich Wieża Dona Blanca (Torre de Dona Blanca). Większość zabudowy Albarracín została wykonana z czerwonego gipsu co w połączeniu z czerwonymi dachówkami domów nadaje miastu charakterystyczny rdzawy kolor. W 2005 roku Albarracín zostało odznaczone mianem najpiękniejszego miasteczka Hiszpanii.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W latach 90 ubiegłego stulecia Ibiza została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Wyspa ta została uznana za najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie z największą ilością miejsc rozrywki, która według rożnych szacunków wynosiła wtedy około 750. Do tej porty nie straciła ona tego tytułu.
Reklama
Polub nas