Toruń

Polska     UNESCO
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 205 718
Powierzchnia: 115 km²
GPS: N: 53°0'49.64", E: 18°35'54.40"
Toruń
Toruń - panorama
Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Miasto zostało założone w 1233 roku przesz Krzyżaków. Od momentu założenia Toruń rozwijał się bardzo dynamicznie i już w w 1280 roku stał się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z okresu Średniowiecza). Wtedy też w mieście rozpoczęto wznosić liczne nowe budowle i kościoły. To właśnie w Toruniu w 1473 roku urodził się słynny polski astronom i twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego - Mikołaj Kopernik. W XVII wieku Toruń był jednym z największych miast i jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. Po II rozbiorze Polski miasto znalazło się w rękach Królestwa Prus. Po I wojnie światowej Toruń został wcielony do Polski. Miastu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachował się tu w stanie praktycznie nienaruszonym cały średniowieczny układ urbanistyczny.

Toruń - Plan

Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków Torunia zaliczyć możemy m in. gotycką Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gotycki Ratusz Staromiejski, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znajdujący się przy rynku XIX wieczny Dwór Artusa, Dom Kopernika, Kościół św. Jakuba oraz ruiny zamku krzyżackiego. W 1997 roku staromiejski zespół Torunia wraz z ruinami Zamku Krzyżackiego zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto znajduje się także na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ciekawostki
- W Toruniu urodził się słynny polski astronom Mikołaj Kopernik (1473-1543).
Zdjęcia [64]
Toruń
Miasta malby· 925
Toruń
Miasta malby· 1174
Toruń
Miasta malby· 918
Toruń
Miasta malby· 938
Toruń
Miasta malby· 950
Toruń
Miasta malby· 908
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas