Toruń

Polska     UNESCO
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 205 718
Powierzchnia: 115 km²
GPS: N: 53°0'49.64", E: 18°35'54.40"
Toruń
Toruń - panorama

Toruń to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Miasto zostało założone w 1233 roku przesz Krzyżaków. Od momentu założenia Toruń rozwijał się bardzo dynamicznie i już w w 1280 roku stał się członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej z okresu Średniowiecza). Wtedy też w mieście rozpoczęto wznosić liczne nowe budowle i kościoły. To właśnie w Toruniu w 1473 roku urodził się słynny polski astronom i twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego - Mikołaj Kopernik. W XVII wieku Toruń był jednym z największych miast i jedną z najpotężniejszych twierdz w Rzeczypospolitej. Był też miastem królewskim i hanzeatyckim, które uzyskało w 1365 roku prawo składu (przywilej handlowy polegający na nałożeniu na przejeżdżających przez miasto kupców obowiązku wystawienia na sprzedaż przewożonych towarów). Po II rozbiorze Polski miasto znalazło się w rękach Królestwa Prus. Po I wojnie światowej Toruń został wcielony do Polski. Miastu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachował się tu w stanie praktycznie nienaruszonym cały średniowieczny układ urbanistyczny.

Toruń - Plan

Zwiedzanie

Serce Torunia stanowi wytyczony pomiędzy rokiem 1252 a 1259 Rynek Staromiejski. Miejsce to przez wieki było komunikacyjnym sercem miasta. To właśnie tu znajdował się główny postój konnych omnibusów, rozwidlenie linii tramwajowych a w późniejszym okresie (początek XX wieku) pierwszy postój taksówek. W centralnym punkcie rynku wznosi się okazały gotycko Ratusz Staromiejski. Budowla wzniesiona została na przełomie XIII i XIV wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce trzy stulecia później. Obecnie w ratuszu mieści się główny oddział Muzeum Okręgowego w którym obejrzeć można m.in. zbiory sztuki gotyckiej i późnogotyckiej, głównie z Torunia i z terenu Śląska (Brzeg, Wrocław). Kolejną ważną budowlą przy rynku jest imponujący Dwór Artusa. Budowla wzniesiona została w XIX wieku według projektu budowniczego miejskiego Heckerta w miejscu starego średniowiecznego gmachu w którym w 1466 roku podpisano II pokój toruński. Styl budynku jest określany jako neorenesans niderlandzki, fasada jest trzykondygnacyjna, licowana cegłą ze znacznym użyciem czerwonego piaskowca (parter, detale dekoracyjne), znacznie przeskalowana w stosunku do sąsiedniej zabudowy Rynku. Pozostałe ważne zabytki Torunia to m.in. gotycka Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dom Kopernika, kościół św. Jakuba oraz ruiny zamku krzyżackiego. W 1997 roku staromiejski zespół Torunia wraz z ruinami Zamku Krzyżackiego zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto znajduje się także na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Ciekawostki

  • Prawobrzeżna część Torunia leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna znajduje się na Kujawach;
  • Patronem Torunia jest św. Jan Chrzciciel, a święto miasta obchodzone jest 24 czerwca;
  • W Toruniu urodził się słynny polski astronom Mikołaj Kopernik (1473-1543).

Zdjęcia [64]
Toruń
Miasta malby· 981
Toruń
Miasta malby· 1264
Toruń
Miasta malby· 963
Toruń
Miasta malby· 986
Toruń
Miasta malby· 1008
Toruń
Miasta malby· 957
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Co roku 15 lipca na polach pod Grunwaldem odtwarzana jest słynna bitwa jaka stoczona została w 1410 roku pomiędzy zakonem krzyżackim a wojskami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.
Reklama
Polub nas