Zespół archeologiczny w Méridzie - panorama

Mérida to miasto w zachodniej Hiszpanii, położone nad rzeką Gwadianą w zachodniej części Wyżyny Nowej Kastylii. Założone zostało około 25 roku p.n.e. przez Rzymian i jest uważane obecnie za najbardziej "rzymskie" miasto w całej Hiszpanii. W czasach swojej świetności miało stanowiło stolicę Luzytanii, rzymskiej prowincji obejmującej obecny obszar Portugalii i zachodnią część Hiszpanii. Według relacji św. Kaliksta, w 220 roku n.e. było tu zlokalizowane jedno z trzech (obok Astorgi i Saragossy) biskupstw na półwyspie. Po upadku Cesarstwa w V wieku n.e. Mérida została podbita i zajęta przez Swebów, a potem Wizygotów. W VIII stuleciu w czasie inwazji arabskiej na Królestwo Wizygotów miasto zostało zdobyte przez oddziały Musy ibn Nusajra i mocno zniszczone. W rękach arabskich osada pozostała do roku 1230, kiedy to zdobył ją ówczesny król Leónu Alfons IX.

Zwiedzanie

Najważniejszym zabytkiem Méridy jest rozległy zespół archeologiczny w skład którego wchodzą m.in mieszczący 15 tyś osób rozległy amfiteatr, ruiny łuku triumfalnego Trajana, Circo Romano (jeden z największych i najlepiej zachowanych cyrków w imperium rzymskim), kamienny most (Puente Romano), pozostałości świątyni Diany, fragment narożnika forum rzymskiego (El Foro) w postaci kolumnady oraz pozostałości akweduktu. Wiele znalezisk oraz artefaktów z czasów rzymskich obejrzeć możemy także w założonym tu w 1986 roku miejscowym muzeum (Museo Nacional de Arte Romano). Do najciekawszych eksponatów należą m.in. posągi rzymskich cesarzy, mozaiki naścienne, rzeźby, monety oraz fragmenty kolumn. W 1993 roku zespół archeologiczny w Méridzie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe zabytki Méridy to m.in. wznoszony przez emira Abd ar-Rahmana II z dynastii Umajjadów zamek arabski (Alcazaba Árabe), pozostałości szpitala dla chorych, biednych i pielgrzymów odwiedzających grób św. Eulalii (Xenodochium), bazylika św. Eulali z Méridy (Basilica de Santa Eulalia) oraz usytuowana przy głównym placu miasta (Plaza España) katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (Concatedral de Santa María).

Ciekawostki

  • W pobliży Méridy znajduje się wioska Medellin, w której w 1485 urodził się Hernán Cortés, hiszpański konkwistador, zdobywca Meksyku, Kuby i Hondurasu.

mail

Multimedia