Bydgoszcz

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Kujawsko-Pomorskie
Populacja: 357 650
Powierzchnia: 176 km²
GPS: N: 53°7'24.53", E: 18°0'30.38"
Bydgoszcz
Bydgoszcz - panorama

Bydgoszcz to miasto w północnej Polsce, położone nad rzeką Brdą (lewy dopływ Wisły) i Kanałem Bydgoskim. Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to przy stosunkowo łatwiej przeprawie przez rzekę Brdę zawiązana została niewielka osada. Korzystne położenie w pobliżu słynnego szlaku bursztynowego przyczyniło się do jej szybkiego rozwoju. W pierwszej połowie XIII wieku z polecenia ówczesnego księcia kujawskiego Kazimierza zbudowano na rzece stały most, który stał się punktem poboru cła od towarów przewożonych na Pomorze Gdańskie. W 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał średniowiecznemu grodowi prawa miejskie. Wkrótce potem wybudowany został tu otoczony fosą okazały zamek obronny w którym rezydowali starości bydgoscy. Na przełomie XV i XVI wieku Bydgoszcz była jednym z największych ośrodków handlu zbożowego w Polsce. Jak podają zachowane dokumenty z tamtego okresu praktycznie co szósty statek zdążający do Gdańska miał właśnie tutaj swój port macierzysty. Okres świetności miasta zakończył się wraz z nadejściem II wojny północnej, kiedy to w czasie potopu szwedzkiego zniszczony został doszczętnie zamek, część zabudowy miejskiej oraz zginęła połowa mieszczan. Odbudowa Bydgoszczy przerwana została na początku XVIII wieku wybuchem kolejnej wojny północnej, która wraz z licznymi zarazami oraz kontrybucją spowodowała głęboki upadek gospodarczy i demograficzny miasta. W 1772 roku po I rozbiorze Polski Bydgoszcz została wcielona do państwa Pruskiego, pod którego panowaniem pozostawała, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Zwiedzanie

Obecnie Bydgoszcz to jedno z największych polskich miast, stanowiące jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych kraju. Główną atrakcją turystyczną miasta i zarazem najchętniej odwiedzanym szlakiem spacerowym są rozlokowane wzdłuż rzeki Brdy oraz Kanału Bydgoskiego malownicze bulwary. Przez miejscowych bardzo często są ookreślane mianem "Wenecji Bydgoskiej". Od wieków w sąsiedztwie rzeki budowano zawsze kościoły, spichlerze czy okazałe kamienice, mosty. Tutaj też organizowane są wszystkie ważniejsze wydarzenia miasta. Do najciekawszych zabytków Bydgoszczy zaliczyć można m in. XV wieczną katedrę św. Marcina i Mikołaja, budynek Ratusza miejskiego (dawne Kolegium Jezuickie), XVI wieczny kościół Garnizonowy, budynek dawnej Dyrekcji Kolei Pruskiej oraz uważany za jeden z symboli miasta zespół dawnych spichrzy nad Brdą. Innym ważnym symbolem miasta jest postać łuczniczki. Jej niezwykle piękny pomnik oglądać można w parku Jana Kochanowskiego. Cztery kopie tego niezwykłego posągu znajdują się w różnych miastach Niemiec (Berlinie, Coburgu, Heringsdorf i Wilhelmshaven).

Zdjęcia [50]
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 870
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 869
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 778
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 788
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 800
Bydgoszcz
Miasta Czarny· 832
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas