Gijón

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Asturia
Populacja: 274 472
Powierzchnia: 181 km²
Strona Internetowa: www.gijon.info
GPS: N: 43°32'42.94", W: 5°39'42.94"
Gijón
Gijón - panorama

Gijón (Xixón) to miasto portowe w północnej Hiszpanii, położone nad nad Morzem Kantabryjskim (Zatoka Biskajska). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to miejscowe plemiona założyły tu pierwszą osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. W czasie ich rządów niewielka wioska przekształcona została w znaczący port morski. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez Wizygotów, a w czasie arabskiego najazdu na Półwysep Iberyjski (początek VIII wieku), okoliczne góry Asturii stały się schronieniem dla arystokracji wizygockiej, która pod wodzą Pelagiusza, pierwszego króla Asturii wygrała bitwę pod Covadongą w roku 722 i utworzyła Królestwo Asturii. Samo miasto zaś na blisko dwa stulecia dostało się pod panowanie muzułmanów. Okres zapaści trwał aż do przełomu XV i XVI wieku, kiedy to po rozbudowie portu Gijón ponownie wkroczyło na ścieżkę rozwoju.

Zwiedzanie

Najstarsza część miasta usytuowana jest na wcinającym się w morze malowniczym skalnym cyplu (dzielnica Cimadevilla), od którego na wschód rozpościera się plaża San Lorenzo. W kierunku zachodnim zaś, znajduje się port jachtowy, za którym leży kolejna plaża - Playa del Poniente. Na terenie starego miasta zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to wybudowany w XVIII wieku okazały Palacio Revillagigedo (obecnie siedziba muzeum sztuki współczesnej), Wieża Zegarowa (Torre del Reloj), wybudowana w latach 1918-1922 Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (Basílica del Sagrado Corazón),Teatro Jovellanos, barokowa kolegiata św. Jana Chrzciciela (Colegiata de San Juan Bautista) oraz usytuowane przy zejściu z cypla na plażę pozostałości term rzymskich. Odwiedzając Gijón warto także wybrać się na przedmieścia gdzie znajduje się monumentalny budynek uniwersytecki zwany Universidad Laboral. Uczelnia wzniesiona została w latach 1946-1956 i obecnie uważana jest za największą budowlę w całej Hiszpanii i prawdopodobnie także największy budynek uniwersytecki na świecie. Gijóński uniwersytet, podobnie jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie postrzegany jest w Hiszpanii jako przejaw monumentalnej architektury dyktatury stworzonej za panowania Francisco Franco.

Zdjęcia [8]
Gijón
Miasta Stanko· 275
Gijón
Miasta Stanko· 251
Gijón
Miasta Stanko· 251
Gijón
Miasta Stanko· 250
Gijón
Miasta Stanko· 241
Gijón
Miasta Stanko· 259
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Andaluzji narodziło się słynme flamenco, czyli zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Cyganów, obejmujące muzykę graną przede wszystkim na gitarze, śpiew, taniec oraz specyficzny strój tancerzy (obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami oraz charakterystyczny płaskodenny kapelusz).
Reklama
Polub nas