Gijón

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Asturia
Populacja: 274 472
Powierzchnia: 181 km²
Strona Internetowa: www.gijon.info
GPS: N: 43°32'42.94", W: 5°39'42.94"
Gijón
Gijón - panorama
Gijón (Xixón) to miasto portowe w północnej Hiszpanii, położone nad nad Morzem Kantabryjskim (Zatoka Biskajska). Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to miejscowe plemiona założyły tu pierwszą osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. W czasie ich rządów niewielka wioska przekształcona została w znaczący port morski. Po upadku Cesarstwa miasto zostało przejęte przez Wizygotów, a w czasie arabskiego najazdu na Półwysep Iberyjski (początek VIII wieku), okoliczne góry Asturii stały się schronieniem dla arystokracji wizygockiej, która pod wodzą Pelagiusza, pierwszego króla Asturii wygrała bitwę pod Covadongą w roku 722 i utworzyła Królestwo Asturii. Samo miasto zaś na blisko dwa stulecia dostało się pod panowanie muzułmanów. Okres zapaści trwał aż do przełomu XV i XVI wieku, kiedy to po rozbudowie portu Gijón ponownie wkroczyło na ścieżkę rozwoju.

Zwiedzanie
Najstarsza część miasta usytuowana jest na wcinającym się w morze malowniczym skalnym cyplu (dzielnica Cimadevilla), od którego na wschód rozpościera się plaża San Lorenzo. W kierunku zachodnim zaś, znajduje się port jachtowy, za którym leży kolejna plaża - Playa del Poniente. Na terenie starego miasta zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to wybudowany w XVIII wieku okazały Palacio Revillagigedo (obecnie siedziba muzeum sztuki współczesnej), Wieża Zegarowa (Torre del Reloj), wybudowana w latach 1918-1922 Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (Basílica del Sagrado Corazón),Teatro Jovellanos, barokowa kolegiata św. Jana Chrzciciela (Colegiata de San Juan Bautista) oraz usytuowane przy zejściu z cypla na plażę pozostałości term rzymskich. Odwiedzając Gijón warto także wybrać się na przedmieścia gdzie znajduje się monumentalny budynek uniwersytecki zwany Universidad Laboral. Uczelnia wzniesiona została w latach 1946-1956 i obecnie uważana jest za największą budowlę w całej Hiszpanii i prawdopodobnie także największy budynek uniwersytecki na świecie. Gijóński uniwersytet, podobnie jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie postrzegany jest w Hiszpanii jako przejaw monumentalnej architektury dyktatury stworzonej za panowania Francisco Franco.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1809 roku hiszpańskie miasto Huescar wypowiedziało wojnę Danii i zapomniało o tym na 172 lata. W wojnie nie oddano żadnego strzału i nie było też ani jednej ofiary. Traktat pokojowy podpisano dopiero w 1981 roku, kiedy jakiś historyk odkrył akta wypowiedzenia wojny w historycznych archiwach.
Reklama
Polub nas