Palma de Mallorca

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Baleary
Populacja: 375 773
GPS: N: 39°34'10.22", E: 2°38'59.88"
Palma de Mallorca
Palma de Mallorca - panorama

Palma de Mallorca to zabytkowe miasto portowe, położone na południowym brzegu hiszpańskiej wyspy Majorki stanowiącej cześć archipelagu Balearów. Jego początki sięgają II wieku p.n.e. kiedy to rzymski konsul Kwintus Cecyliusz Metellus polecił założyć tu osadę. Po upadku Cesarstwa Plama dostała się we władanie Maurów, którzy nazwali ją Medina Mayurka i uczyli stolicą taify (niezależnego muzułmańskiego królestwa). Spod panowania Arabów miasto wyzwolił w 1230 roku ówczesny król Aragonii i Kastylii - Jakub I Zdobywca (1208-1276). Zaraz potem polecił on zburzyć miejscowy Meczet i w jego miejscu w podzięce Matce Boskiej za uratowanie w czasie burzy jego floty wznieść monumentalna katedrę. Obecnie Palma stanowi stolicę Balearów oraz jeden z największych ośrodków turystycznych świata. Miasto znane jest głównie z bogatego życia nocnego oraz olbrzymiej ilości klubów, barów, restauracji i dyskotek. Dodatkowym jego atutem jest także ciepła, krystalicznie czysta i przejrzysta woda, wspaniałe plaże oraz port z przystanią jachtową.

Zwiedzanie

Palma podzielona jest na dwie części, górną i dolną. Górne miasto stanowiło niegdyś dzielnicę mieszkaniową arystokracji, w dolnym zaś, żyli zamożni kupcy i przewoźnicy morscy. Wielowiekowa historia miasta pozostawiła tu niezliczona ilość zabytków zarówno architektury świeckiej jak i sakralnej będących świadectwem bogactwa i różnorodności kultury hiszpańskiej. Najbardziej znaną budowlą Palmy jest znajdująca się na terenie górnego miasta, wznoszona od XIV do XVI wieku i reprezentująca kastylijski gotyk monumentalna katedra La Seu. Świątynia ta ma przeszło 120 metrów długości, prawie 44 wysokości i zajmuje powierzchnię około 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obok katedry wznosi się majestatyczny Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina) stanowiący dawną rezydencję kalifatu, a później także i królów hiszpańskich. W dolnej części miasta warto zobaczyć XV wieczną gotycką halę targową (La Llotja) w której obecnie urządzono centrum wystawowe oraz galerię sztuki. Przechadzając się po mieście wąskimi uliczkami i placami napotkać można wiele zabytkowych kamienic czy reprezentujących styl katalońskiego Art Nouveau rezydencji (w większości z nich funkcjonują dziś muzea). W Palmie znajdują się także pochodzące z X wieku i zachowane w stanie praktycznie niezmienionym arabskie łaźnie (Banys Àrabs). Odwiedzając Palmę konieczne trzeba wybrać się na organizowane w miejskim porcie rejsy jachtowe i przyjrzeć się miastu z perspektywy morza, a zwłaszcza zwróconej frontem do nadpływających statków monumentalnej katedrze. Świątynia ta miała niegdyś obwieszczać przypływającym o wielkiej potędze i sile mieszkańców Plamy.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Mudejar to styl w hiszpańskiej architekturze i sztuce, który charakteryzuje się połączeniem form europejskich i islamskich. Powstał on po rekonkwiście (wyparciu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego) i stworzony został przez mauryjskich artystów pracujących dla chrześcijańskich zleceniodawców. Głównymi cechami stylu są bogate dekoracje ornamentalne pokrywające ściany budowli w ten sposób, że przypominają haftowane tkane draperie.
Reklama
Polub nas