Grenada (Granada)

Hiszpania     UNESCO
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Andaluzja
Populacja: 236 982
Powierzchnia: 88 km²
GPS: N: 37°10'35.35", W: 3°35'52.54"
Grenada
Grenada - panorama

Grenada to zabytkowe miasto w w południowej Hiszpanii, położone nad rzeką Genil u podnóża pasma górskiego Sierra Nevada usytuowanego w pobliżu brzegu Morza Śródziemnego. Jego początki sięgają czasów prehistorycznych, kiedy to znajdowała się tu celtyberyjska osada. W późniejszym czasie wioska została przejęta przez Kartaginę, a w czasie II wojny punickiej (218-201 p.n.e.) zajęli ją Rzymianie. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się we władanie Bizancjum, a później przejeli je Wizygoci. Na początku VIII wieku Grenadę opanowali Arabowie, którzy utworzyli tu miasto zwane Garnata al-Yahud. Okres jego największego rozkwitu przypadł na lata 1238-1492 kiedy to stało się stolicą Emiratu Grenady. Wtedy to właśnie wzniesiona została w Grenadzie - Alhambra, czyli słynny warowny zespół pałacowy. W czasie swojej największej świetności budowla była otoczona przez potężne mury obronne z 24 wieżami i czterema potężnymi basztami. Pod koniec XV wieku miasto zostało przejęte przez Kastylię. Zaraz potem utworzone zostało tu arcybiskupstwo, a także rozpoczęto budowę kaplicy królewskiej (Capilla Real) w której chowano później Królów Katolickich. W pierwszej połowie XVI wieku w Grenadzie wzniesiona została katedra, a także otwarto uniwersytet.

Zwiedzanie

Obecnie Grenada to jedno z najważniejszych miast turystycznych w Hiszpanii. Słynie z pięknego położenia, licznych zabytków oraz bajecznych krajobrazów. Najcenniejszym zabytkiem Grenady jest dominujący nad miastem monumentalny warowny zespół pałacowy Alhambra. Twierdza ta wzniesiona została w XIII wieku przez Nasrydów (ostatnia dynastia arabska w Hiszpanii) i była sukcesywnie rozbudowana przez cały XIV wiek. Alhambra uważana jest za arcydzieło architektury arabskiej w Hiszpanii. Budowlę cechuje niezwykłe bogactwo dekoracji wnętrz, m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia czy ściany wykładane charakterystycznymi płytkami (azulejos). Cały kompleks ma 720 metry długości i 220 szerokości. W 1984 roku Twierdza Alhambra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Grenadę warto także zobaczyć XVI wieczną katedrę Najświętszej Maryi Panny z przylegającą do niej słynną kaplicą królewską (Capilla Real), klasztor św. Hieronima, kościół św. Piotra i Pawła oraz starą mauretańską dzielnicę Albaicin.

Zdjęcia [29]
Grenada
Miasta Kefir· 845
Grenada
Miasta Kefir· 841
Grenada
Miasta Kefir· 831
Grenada
Miasta Kefir· 836
Grenada
Miasta Kefir· 843
Grenada
Miasta Kefir· 842
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z najczęściej spotykanych lokalnych trunków na Gran Canarii jest rum z trzciny cukrowej z miodem (Ron Miel). Manufaktury produkujące owy trunek znajdują się głownie w miasteczku Arucas.
Polub nas